Borsaya başlamak

M3rl1n1

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
Üniversite öğrencisi- Gelecekte Mühendis
Merhaba, stok marketin nasıl çalıştığı, ne şekilde yatırım yapılması gerektiğine dair kitap ve YouTube kanalı öneriniz var mı? Kaynaklar İngilizce veya Türkçe olabilir hiç sorun değil. Borsanın akademik anlamda nasıl çalıştığını ve işlediğini öğrenmek istiyorum. Teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, stok marketin nasıl çalıştığı, ne şekilde yatırım yapılması gerektiğine dair kitap ve YouTube kanalı öneriniz var mı? Kaynaklar İngilizce veya Türkçe olabilir hiç sorun değil. Borsanın akademik anlamda nasıl çalıştığını ve işlediğini öğrenmek istiyorum. Teşekkür ederim.
Tek kitapta bitirilecek bir iş değil diye düşünüyorum eniştem 60 küsür yaşında ve çocukluktan beri borsayla uğraşıyor 4 senelikte iktisat okumuş birisi sohbet ettiğimiz sıralarda bana dediği şey ben bir ara 600 bin dolar kazandım ama nasıl kazandığımı anlamak için o parayı tekrar kaybettim bu yaşıma kadar ancak öğrenebildim dedi. En son geçen sene dolar euro paritesinde borsa yapıyordu bir telefon açıyordu 1500 lira kazanıyordu doların o zaman 10 lira olduğunu düşünürsek... Televizyonda sürekli ekonomi programları sanırım NTV idi ve bilgisayarda sürekli grafikler vardı. Ben şu an Traderım diyordu. Ponzieye kriptoya bulaşmam falan diyordu.

Tek kitapta bitirilecek bir iş değil diye düşünüyorum eniştem 60 küsur yaşında ve çocukluktan beri borsayla uğraşıyor 4 senelikte iktisat okumuş birisi sohbet ettiğimiz sıralarda bana dediği şey ben bir ara 600 bin dolar kazandım ama nasıl kazandığımı anlamak için o parayı tekrar kaybettim bu yaşıma kadar ancak öğrenebildim dedi. En son geçen sene dolar euro paritesinde borsa yapıyordu bir telefon açıyordu 1500 lira kazanıyordu doların o zaman 10 lira olduğunu düşünürsek... Televizyonda sürekli ekonomi programları sanırım ntv idi ve bilgisayarda sürekli grafikler vardı. Ben şu an traderım diyordu. Ponzieye kriptoya bulaşmam falan diyordu.

Ben bir mühendisim ve borsadan para kazanmak gibi bir hedefim yok. Benim için hobi olarak uğraştığım, incelediğim ve akademik olarak öğrenmek istediğim bir alan. Bu yüzden iktisat, ekonomi, işletme gibi bölümleri okuyan ve bu konuda tecrübesi olan insanların ne çeşit akademik kaynaklara başvurduğunu öğrenmek istiyorum. Kısacası benim için olay borsadaki matematik. Yine de teşekkür ederim.

Borsaya girmek istiyorsan yapacağın ilk şey borsaya girmek. Çok fazla değil elindeki 50tl ile bile hisse alabilirsin öğrenmek amaçlı. Borsadaki şirketler halka arz olmuş şirketlerdir tüm bilançolarını paylaşırlar bu bilançoları incele takip et bu şirketlerin varlığı nedir, karı nedir, önceki yıllarda ne yapmışlar vs. bunları inceleyerek yavaş yavaş öğren. Başlangıçta büyük miktarlar yatırma, güvenilir olmayan firmalardan uzak dur.

Benim genel olarak takip ettiğim iki YouTube kanalı var ingilizce kaynak olarak New Money kapsamlı ve güzel bir şekilde genel ve son trendleri açıklıyor. Türkçe kaynak olarak Bora Özkent harika içerikler üretiyor. Bu iki kanal daha çok Amerikan borsaları üzerine içerikler üretiyor ki zaten borsaya girecekseniz S&P yada NASDAQ'ta işlem gören firmalara yoğunlaşmanız daha iyi çünkü Borsa İstanbul'un neredeyse hiç bir değeri yok hacim olarak bunların yanında.

Ben bir mühendisim ve borsadan para kazanmak gibi bir hedefim yok. Benim için hobi olarak uğraştığım, incelediğim ve akademik olarak öğrenmek istediğim bir alan. Bu yüzden iktisat, ekonomi, işletme gibi bölümleri okuyan ve bu konuda tecrübesi olan insanların ne çeşit akademik kaynaklara başvurduğunu öğrenmek istiyorum. Kısacası benim için olay borsadaki matematik. Yine de teşekkür ederim.
Davranışsal iktisat alanını araştırabilirsiniz geçen yıl bu konuyla ilgili 3 iktisatçı nobel ekonomi ödülünü kazanmıştı. Akıllı İnsanların Mantıksız Kararları: Nobel Ekonomi Ödülü : Richard H. Thaler, Zafer Akın: Amazon.com.tr: Kitap Amazon.com.tr
Bu üç kitabı da başlangıç için okuyabilirsiniz kitaplardan sonra daha da ilerlemek istiyorsanız makalelere, bu konuyla ilgili yeni çıkmış çevirisi olmayan kitaplara da yönelebilirsiniz. Borsada bi başına diye podcast serisi var her hafta yeni bir borsa konusundan bahsediyor popüler olan borsadaki fiyatlamadan şirketlerden değil de bu konulardan ayrı insanların borsadaki psikolojisinden konuşuyor burayı da takip edebilirsiniz kendisinin de borsa psikolojisi ile kitap önerileri var birkaç bölümde.

Davranışsal iktisat alanını araştırabilirsiniz geçen yıl bu konuyla ilgili 3 iktisatçı nobel ekonomi ödülünü kazanmıştı. Akıllı İnsanların Mantıksız Kararları: Nobel Ekonomi Ödülü : Richard H. Thaler, Zafer Akın: Amazon.com.tr: Kitap Amazon.com.tr
Bu üç kitabı da başlangıç için okuyabilirsiniz kitaplardan sonra daha da ilerlemek istiyorsanız makalelere, bu konuyla ilgili yeni çıkmış çevirisi olmayan kitaplara da yönelebilirsiniz. Borsada bir başına diye podcast serisi var her hafta yeni bir borsa konusundan bahsediyor popüler olan borsadaki fiyatlamadan şirketlerden değil de bu konulardan ayrı insanların borsadaki psikolojisinden konuşuyor burayı da takip edebilirsiniz kendisinin de borsa psikolojisi ile kitap önerileri var birkaç bölümde.

Teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı