Boş diske işletim sistemi yükleme

blueorigin

Decapat
Makaleler
1
Merhaba. Elimde eski bir laptop var. RAM ekledim ve ayrıca SSD değişimi yapacaktım. Yalnız tek SATA girişi olduğu için yüklü HDD'yi çıkarınca boşta kalıyor ve SSD takılıyken Boot ekranında başlatacak yer arayıp bulamıyor. USB'ye Ubuntu yazmıştım yüklemek için. Onu da taktım. BIOS'ta ikisini de görüyor. USB'yi üste aldım. Tabii eski laptop BIOS ekranı da eski bu arada.
Sorum şu, ben bu boş SSD'ye nasıl işletim sistemi kurarım?

Merhaba. Elimde eski bir laptop var. RAM ekledim ve ayrıca SSD değişimi yapacaktım. Yalnız tek SATA girişi olduğu için yüklü HDD'yi çıkarınca boşta kalıyor ve SSD takılıyken Boot ekranında başlatacak yer arayıp bulamıyor. USB'ye Ubuntu yazmıştım yüklemek için. Onu da taktım. BIOS'ta ikisini de görüyor. USB'yi üste aldım. Tabii eski laptop BIOS ekranı da eski bu arada.
Sorum şu, ben bu boş SSD'ye nasıl işletim sistemi kurarım?

Hocam USB'ye kurun önce USB'den bootlayacaksınız sistemi daha sonra SSD'ye kurulunca sistem USB'yi çıkarıp SSD'den devam edeceksiniz.

Hocam USB'ye kurun önce USB'den bootlayacaksınız sistemi daha sonra SSD'ye kurulunca sistem USB'yi çıkarıp SSD'den devam edeceksiniz.
USB'ye kurdum zaten Universal'la. Rufus gibi yani. Ama pc açılırken USB'den açmıyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Buradaki hatayı veriyor ama BIOS a girince Boot listesinde SSD de USB de gözüküyor. USB yi üste aldım ama ondan başlatmayıp yine işletim sistemi görmediği için bu PXE hatasını veriyor.
İlk önce Windows kurup sonra Ubuntu kursaydınız daha iyi olurdu.
Windows görse Ubuntu yu da görürdü diye düşünüyorum.
Ayrıca başka biri dedi diye soruyorum, USB ye NTFS formatında kurmuştum ama fat32 yapman gerek dediler. Fakat dediğim gibi laptop eski olduğu için UEFI yok, Legacy olması gerek sanırım.

Çözüldü: Farklı olarak Rufus kullanarak "USB Sabit Sürücüleri Listele" seçeneğini tıkladım. Başka ne olabilir bu sefer olmasının sebebi bilemedim. Ayrıca yine NTFS olarak yazdım.

Geri
Yukarı