Boy kaç yaşına kadar uzar?

_serkan_

Centipat
17 yaşındayım boyum 1.62 diğer yaşıtlarımın boyu 1.70-1.75 falan benim kısa. Boyum uzar mı daha ya da uzaması için ne yapmam gerekiyor? Bir sağlık kuruluşuna başvurmalı mıyım? Bunalıma falan giriyorum çünkü 😞

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu tamamen genetik, yaşam standartı, uyku kalitesi ve beslenme ile alakalı, spor yapıyor musunuz bu konu hakkında bilgim yok ama birkaç sporla ilgilenmenizde fayda var.

16 yaşımdayım hiç spor yapmadım 100 kilo 1.90 boyundayım.
17 yaşındayım boyum 1.62 diğer yaşıtlarımın boyu 1.70-1.75 falan benim kısa. Boyum uzar mı daha ya da uzaması için ne yapmam gerekiyor? Bir sağlık kuruluşuna başvurmalı mıyım? Bunalıma falan giriyorum çünkü 😞
Bunalıma girilecek bir şey yok ortada şükür etmen gerek.

16 yaşımdayım hiç spor yapmadım 100 kilo 1.90 boyundayım.

Bunalıma girilecek bir şey yok ortada şükür etmen gerek.
Spor yapma. O yaşına göre boyun çok uzun. Daha da uzarsa, ileride sıkıntı yaşarsın. Ben 20 yaşındayım, 1.95 boyundayım ve 75 kiloyum. Kilom ile sorunum yok ama boyumun bu kadar uzun olmasını istemezdim. Spor yapmadım ben de senin gibi ama çok uzun. Her yerde sıkıntı çekiyoruz. Hele senin daha da uzarsa yandın.

Boyun daha uzayacak bundan emin olmalı ve inanmalısın. Boy kimilerinde 25'e kadar uzuyor. 17'den sonra 5 cm civarı daha uzadım.
Gece erken yat, güzel beslen ve spor yap. Postürünü düzelt, düzgün duruş hem seni uzun gösterir hem de kemiklerinin gelişiminde sana engel olmaz. Örneğin Anterior Pelvic Tilt büyük bir engel.
Büyüme hormonunu tetikleyen şeylerden biri motivasyondur, inançtır. Bunalıma dönüştürürsen sana sadece zararı olur. Şu bilinçaltına uzadığını söyleyen ses kayıtlarını bile dinleyebilirsin, sonuçta zararı yok, dinlemesi bedava. Yapabilirim diyorsan, gerdirme hareketlerini yap. Şunu da söylemeliyim Türkiye'de boy konusunda inanılmaz yalan söyleme eğilimi mevcut. Benden aşırı kısa adamlar 1.80'im diye dolaşıyorlar ortada, o yüzden söylenenleri de çok umursama. Sen kendini küçük görürsen hep yukarıdan bakarlar sana unutma.

İsityorsan başvur. Oturup DNA'nı değiştirecek halleri yok. 1-2 cm değiştirebilirler en fazla. Çok hırslıysan her gün 5-10'ar dakikalık setler şeklinde 30 dakikaya kadar asılı kal. Basketbol oynamaktan daha fazla etki eder. Başlığa gelecek olursak erkekler için teoride 25'e kadar yolun var. Ama en basitinden ben, 20 yaşındayım ama 6-7 yıldır 165'im.

Uyku düzenin, beslenmen, spor aktiviten ve genetiğin boyunda etkili. İlk 3'ü senin elinde olan bir şey. Bunlar düzgünse genetiğinde ne varsa ona ulaşabilirsin. Boyunun kaç yaşına kadar uzayacağını bilemeyiz. Teoride 25 yaşına kadar uzarsın ancak ergenliğe giriş zamanın bile bir etken. Vitamin ve mineral alımına da dikkat et.

Bu genetik bir durum baba veya annenin boyu ya da yakın akrabalarının boy uzunluğu genetik olarak aktarılabiliyor. Bu durumda kendinizi çok fazla üzmemenizi tavsiye ederim. Bir doktora başvurun eğer yine bir gelişme olmazsa yapacak bir şey yok malesef.

Spor yapma. O yaşına göre boyun çok uzun. Daha da uzarsa, ileride sıkıntı yaşarsın. Ben 20 yaşındayım, 1.95 boyundayım ve 75 kiloyum. Kilom ile sorunum yok ama boyumun bu kadar uzun olmasını istemezdim. Spor yapmadım ben de senin gibi ama çok uzun. Her yerde sıkıntı çekiyoruz. Hele senin daha da uzarsa yandın.
Adam 100 kiloyum diyor, sen spor yapma diyorsun.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı