Boy uzaması ve kilo

259935

Hectopat
Merhabalar, bayadır merak ettiğim bir soruyu bu platformda sormak istedim. Ancak soruma geçmeden önce kendimle alakalı bir kaç temel bilgiyi sizlerle paylaşayım ki sorumu daha iyi anlayabilesiniz:

Yaşım 15, boyum 174 cm, 84,5 kg ağırlığındayım (farkındayım biraz fazla kiloluyum ama icabına bakarım) Baba tarafım uzun, anne tarafım kısa ki genelde akrabalar beni babama benzetiyorlar. Daha da net bir bilgi vermem gerekirse babamın boyu 187 cm, annemin boyunu tam olarak bilmiyorum ama tahminim 159-162 cm arası.

Efendim gelelim soruma, benim boyum genelde ilkokulda da, ortaokulda da ortalamanın hep üstündeydi (yani uzundum) 5.ve 6. sınıfta 157-165 cm arasındaydım ancak 7. sınıfta bir anda 170'lere geldim 8. sınıftada bir 3-4 cm kadar daha uzadım. Şuan lise 1 deyim (normalde lise 2 de olmam gerekiyor ancak okula 1 yıl geç yazıldım) boy uzamam bir anda yavaşladı. 1. dönem benden 2-3 cm kısa olan arkadaşlarım şuan (yani 2. dönem) benden 2-3 cm daha uzun. Tüm bunları aklınızda toparladığınızı varsayıyorum ve sorum şu, sizce boyumun uzaması erkenden yavaşlayabilir mi ? (erkenden duramaz diyemiyorum çünkü daha ergenlik çağının başında sayılırım) veya 7. sınıfta olduğu gibi tekrar boyum bir anda uzayabilir mi ? Boy uzaması için ne tür egzersizler önerirsiniz ? Kilo boy uzamasını etkiler mi? Nasıl bir program izleyebilirim ? Genetik olarak bir avantajım varmıdır ? Cevaplarsanız çok memnun kalırım...

(Daha ergenliğin başındayım ve vücudumun gelişimini tamamlaması için daha çok vaktininde olduğunun farkındayım ancak bu aralar özellikle bu boy konusunda biraz tedirgin oldum ve bunu sizlerle paylaşma, fikir alma ihtiyacı duyduğumu hissettim. Anlayışla karşılayacağınızı umuyorum...)

Son düzenleme:
Yaş daha 15? Sen ne durmasından Bahsediyorsun? 20-25 yaşına kadar yolu var vücudunun gelişmesinin. Çok aceleci davranma.

Ayrıca böyle önemli bir konuda, sağlık ocağı, hastahane gibi profesyonel doktorlardan yardım alsan seni daha doğru, detaylı bilgilendirebilir.

Çok takmana gerek yok. Ben 17 yaşındayım ve bu yaşıma kadar sınıf ortalamalarının hep altında bir boyda oldum. Geçen sene boyum 1.66'yken şu anda 1.80'im yani sen düşün.
Genetik bir durum olduğu için boyun uzayıp uzamaması elinde olan bir şey olmaz. Basketbol oynayabilirsin uzatmak için.

Boy uzaması için bol bol kalsiyum ve basketbol önemli. Yaşın daha 15. Daha yolun başındasın bide. Kafana takma. Fakat egzersiz yapacaksan da basketbolu bol bol oyna. Kilo, boy uzamasını engellemez. Fakat sağlığın için daha dikkatli beslen. Kardiyo yap. Doymuş yağlardan ve şekerli şeylerden kaçın. Moralini de bozma.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı