Boy uzaması için tavsiye

CanNK

Decapat
Arkadaşlar, yaşım 13 1.73 gibi bir boya sahibim yaşıtlarımdan vs uzun olsam da bir anda boy attığım ve ileride boyumun uzamamasından korkuyorum. Babam 1.75 annem 1.60 falan amcalarım 1.78 gibi boyumu daha fazla uzatmak için neler yapabilirim? Spor olarak futbolla ilgileniyorum, beslenme programı olarak öneri verebilir misiniz? Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Basketbol oynayabilirsin.

Korkmana gerek yok, sağlıklı bir bireysen illa uzayacaktır. Tabii genetik önemli.

Bilmiyorum yaşıtlarıma göre ani bir boy uzaması olduğu için bende daha uzamaz diye şüpheleniyordum keza bu yaşta aile bireylerimin boyuna geldiğim için,

Kesin bir şey söylemek mümkün değil. Bol bol kaliteli beslenmen gerek.
Zıplamak vs. olabilir. Kesin değil.

Kendimi geliştirecek şahsen çoğu aktiviteyi yapıyorum zaten zıplama falan olsun,

Genetik faktörler hariç, en fazla beslenme ve spor ile 3-5 cm ya oynar ya oynamaz. Genetik çok önemli faktör.

Bilemiyorum bizim arkadaş 1.50 aileside keza ondan en fazla 10cm oynar ama abisi 1.90 amcaları da keza çocuktan yine kısa anlamadım.

Önce uyku sorununu çöz sonra boyun uzar zaten.

Komik ama gerçek uyku düzeni yapmam dünyanın en zor şeyi olabilir benim için sabah tüm gün uyuduğum için uyuyamadım.

Bende senin gibi birden uzadım ve 15 yaşından sonra 1 cm bile uzamadım. Umarım senin boyun uzamaya devam eder. En önemli faktör genetik. 15 yaşında basketbola başladım, hatta okul takımında as oyuncu oldum. Her gün 1lt süt içtim, akşam en geç 10'da yattım yine de uzamadım.

Geri
Yukarı