Boyum 3 senedir uzamıyor

Benim bi süredir görüşmediğim bir arkadaşım vardı. En som göesüğümde aynı boydaydık, yıllar sonra bi baktım çocuk neredeyse hiç uzamamıştı. Sanırsam sonradan gene uzamıştı baya seninki de umarım uzar.
Yaa umarım inşallah esneme germe birde asılma hareketleri yapıyorum umarım uzar birde annemin boyu 1.62 babamın boyu 1.65 ailede de var aslında boy kısalığı ama kuzenlerim falan uzun

Şuan 16 yaşımdayım maysın 9 da 17 yaşıma giricem

Peki spor falan yaptın mı ben esneme ve germe hareketleri falan yapıyorum ama baya bi sene oldu uzanmıyor ama bu sporları düzenli olarak yapmıyorum tabbi
Ben sana biraz gerçekleri söyleyeyim. Genetik olarak sana ne geldiyse üstü pek olmuyor kardeşim. Anne babanı kastetmiyorum sadece, belki genetik olarak kısa boylu başka birinin genetiği gelmiştir. Yani hareketler, beslenme vs. bunların aşırı etkileyeceğini düşünmüyorum. Bu işin %80'i genetik maalesef.

Ben sana biraz gerçekleri söyleyeyim.
Şunları yazmak için gerçekten hayatında hiçbir fen dersini dinlememiş olman lazım.
Genetik olarak sana ne geldiyse üstü pek olmuyor kardeşim.
Pek olmuyor değil, hiç olmuyor.
Anne babanı kastetmiyorum sadece, belki genetik olarak kısa boylu başka birinin genetiği gelmiştir. Yani hareketler, beslenme vs. bunların aşırı etkileyeceğini düşünmüyorum. Bu işin %80'i genetik maalesef.
Anne ve baba dışında kimsenin genetiğini almıyorsun, başka birinden falan gelmiş olamaz. 3-4 ay önce de daha liseye yeni geçmiş çocuk dayından bile alıyorsun genetiğini diyordu, sana benzer şekilde.
Yani hareketler, beslenme vs. bunların aşırı etkileyeceğini düşünmüyorum. Bu işin %80'i genetik maalesef.
Bu işin %50'si genetik, %50'si efor. Senin genetiğinde ulaşabileceğin max boy yazar, sen ne kadar çaba sarf edersen bu boya o kadar hızlı ulaşırsın. İstisnalar kaide bozmaz bu durumda çünkü hormonlar vs. de etkili.

Boyum 2, 3 senedir uzamıyor. Sizce hala uzar mı? Yoksa durdu mu?
Tıpta okuyan arkadaşım plakların genel olarak 20 yaşında kapandığını söylemişti. Uzayadabilirsin aynı şekilde uzayamayadabilirsin, biz bilemeyiz. Spor yapman günlük yaşamını etkilemiyorsa, düzenin içindeyse sağlığın için de faydalı, devam etmeni tavsiye ederim.

Son düzenleme:
Şunları yazmak için gerçekten hayatında hiçbir fen dersini dinlememiş olman lazım.

Anne ve baba dışında kimsenin genetiğini almıyorsun, başka birinden falan gelmiş olamaz. 3-4 ay önce de daha liseye yeni geçmiş çocuk dayından bile alıyorsun genetiğini diyordu, sana benzer şekilde.

Bu işin %50'si genetik, %50'si efor. Senin genetiğinde ulaşabileceğin max boy yazar, sen ne kadar çaba sarf edersen bu boya o kadar hızlı ulaşırsın. İstisnalar kaide bozmaz bu durumda çünkü hormonlar vs. de etkili.

Tıpta okuyan arkadaşım plakların genel olarak 20 yaşında kapandığını söylemişti. Uzayadabilirsin aynı şekilde uzayamayadabilirsin, biz bilemeyiz. Spor yapman günlük yaşamını etkilemiyorsa, düzenin içindeyse sağlığın için de faydalı, devam etmeni tavsiye ederim.
Teşekkür ederim cevap için

İşletme okuduğun için tıpta okuyan arkadaşını bu şekilde dinlemişsin herhalde. Verdiğin 1 tane tavsiye yok sırf orada buradan duyduğun bilgilerle mesajlarıma cevap yazmışsın. Yanlış bir şey yazmadım. İnsanın genetikleri 100 yıl önceki atasına bile çekmiş olabilir, sadece anne baba değil. Oldu senin mantığına göre kısa anne babadan hiç uzun çocuk çıkmıyor olması lazım. Etrafına bak bakiyim herkesin anne babası uzun olduğu için mi çocuk da uzun? YKS eşit ağırlıkta ilk 500 bine girip 3 TYT biyoloji netiyle tavsiye veriyorsun muhtemelen. Hatta YKS çağında bile olmadığın kesin. :D

Yeni konular

Geri
Yukarı