Boyum 1 senedir uzamıyor

Noira

Yoctopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, şimdi şöyle: Babam 185, annem 160 ve abim 179 (erken ergenliğe girdi). Ben 15 yaşında 177'yim. Hatırladığım kadarıyla 9. sınıfta 172'ydim, 13 yaşındayken. 14 yaşında ağustos ayında ölçtüğümde 177 çıktı ve hala da öyleyim. 1 senedir uzamıyorum. Sizce uzar mıyım?

Boy genetik olarak belirlenir, bende 15 yaşındayım yeni 170 oldum.
Boy genetik değildir. Doğumla başlayan boy genetiktir. Boyun uzaması modifikasyon ile gerçekleşir. Boyunu uzatmak için esneme hareketleri veya basketbol oynayabilirsin. Ancak şöyle bir şey ki genetik olan kısmı boyun ne kadar uzayabildiğidir. Iskeletimizde kemikler 20 yaşlarında uzamayi sona erdirir.

Hocam bir 183 olsam yetwr 12 yaşında girdim ergenliğe o zamanlar 163 falandım 14 cm falan uzadım ondan beri genellikle 20 cm falan uzuyor erkekler.

Okuldaki herkesten 1 yaş küçüğüm neredeyse çoğu kişi uzun benden ancsk uzun olduklarım bile geçti beni.

Hocam bir 183 olsam yetwr 12 yaşında girdim ergenliğe o zamanlar 163 falandım 14 cm falan uzadım ondan beri genellikle 20 cm falan uzuyor erkekler.

Okuldaki herkesten 1 yaş küçüğüm neredeyse çoğu kişi uzun benden ancsk uzun olduklarım bile geçti beni.
Genelde şöyle bir kural vardır. Kızlar erkeklerden önce ergenliğe girdiği için boyları daha çabuk uzar. Örneğin 11 yaşında bir kızın boyu uzamaya başlarken erkeklerde 13 belki de 14 yaşı bulabilir. Bu kişiden kişiye değiştiği için genetiktir. Ancak boyun uzatmayacağım diye bir şey yok. Unutma 20 yaşlarına kadar boy uzaması devam eder. 20 ye kadar boyunu uzatacak sporlar yapmak istediğine ulaştırabilir. Boyum uzamiyor diye üzülme çünkü bu her kişide farklılık gösteriyor.

Genelde şöyle bir kural vardır. Kızlar erkeklerden önce ergenliğe girdiği için boyları daha çabuk uzar. Örneğin 11 yaşında bir kızın boyu uzamaya başlarken erkeklerde 13 belki de 14 yaşı bulabilir. Bu kişiden kişiye değiştiği için genetiktir. Ancak boyun uzatmayacağım diye bir şey yok. Unutma 20 yaşlarına kadar boy uzaması devam eder. 20'ye kadar boyunu uzatacak sporlar yapmak istediğine ulaştırabilir. Boyum uzamiyor diye üzülme çünkü bu her kişide farklılık gösteriyor.

Hocam genelde erkekler 25-30 cm uzuyormus ben 14 cm uzadım cidden o kadar uzar mıyım yoksa 2-3 cm falan mı?

1 sene sonra unutmazsam updatelerim

Son düzenleme:
Hocam genelde erkekler 25-30 cm uzuyormus ben 14 cm uzadım cidden o kadar uzar mıyım yoksa 2-3 cm falan mı?

1 sene sonra unutmazsam updatelerim
Dediğim gibi kişiden kişiye değişir. Ailenin geneli uzun boyluysa sizde uzun boyluluk aleli taşıyor demektir. Bazılarında boyun uzaması 18'i bulabiliyor. Çekilin alel olan kısa boy geni barındırıyor olabilirsin. Ben erkenden uzadim ama şimdi çok değil. Sende de ani bir uzama yapabilir.

Dediğim gibi kişiden kişiye değişir. Ailenin geneli uzun boyluysa sizde uzun boyluluk aleli taşıyor demektir. Bazılarında boyun uzaması 18'i bulabiliyor. Çekilin alel olan kısa boy geni barındırıyor olabilirsin. Ben erkenden uzadim ama şimdi çok değil. Sende de ani bir uzama yapabilir.

Boyum çok kısa da değil ama hadi bakalım hayırlısı ortopediye gideceğim.

Geri
Yukarı