Bozuk anakart güç kaynağına zarar verir mi?

403052

Megapat
Makaleler
15
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
-
Ana sistem: Ryzen 5 5600, MSI GT 1030 GDDR5, 8 GB DDR4 RAM, MSI B550M PRO-VDH WIFI, 480 GB KIOXIA SATA SSD, MSI A750GL 750W, MSI M100R

İkinci sistem: i3 540, ASUS HD 5450 1 GB, 4+4 8 GB DDR3 RAM, ASUS P7H55M-LX , 256 GB Patriot SSD, Frisby Low Profile ofis kasası + 300W FOEM PSU

Üçüncü sistem: Pentium E6500, G41 Onboard GPU, 4+4 8 GB DDR3 RAM, ECS G41T-M7, 250 GB HDD, Frisby Low Profile ofis kasası + 300W FOEM PSU
-
Bir yakınımda anlattıklarına göre chipset arızası olan bir anakart var. Çok tozlu ve anakartın rengi değişmiş. Ayrıca Power Switch gibi bağlantıları rastgele taktığını söylüyor. Sonra anakartı bağlayıp kasanın güç tuşuna bastığı gibi chipset taraflarından bir kıvılcım çıkıp sistem kapanmış. Bu anakartı bir de ben denemek istiyorum. Tozdan veya o rastgele takılan bağlantılardan bir sorun olmuş olabilir diye düşünüyorum. Bu anakartı çalıştırmamız takılan güç kaynağına zarar verir mi? Test için kullanılacak güç kaynağı ahım şahım bir şey değil. Huntkey marka 300W standart bir güç kaynağı.
@Yener K. @Yiğitt35

Son düzenleme:
Son düzenleyen: Moderatör:
ECS zamanının en iyi üreticilerinden :)
Yani kaliteli diyorsunuz?
Sizi üzmek istemem ama kıvılcım çıkması kalıcı hasar olduğunu gösteriyor.
Kendisine sorar PSU'sunu riske atmamıza izin verirse denerim. Yoksa yine de anakartı alacağım görüntüsü yeter 😉 Ayrıca biraz uykuluymuş o gün. Göz yanılması yaşamış olabileceğini de belirtiyor.

Ayrıca Discord'da uzun bir süre yukarı çıktıktan sonra anakart modeline ulaşabildim.
@Soft Donanım @Yiğitt35 @Yener K. @ErenKuzucu16
Anakartı bugün kendi gözüm ile gördüm. Test etmedim, neden diyecekseniz elime aldığım gibi zaten değmeyeceğini anladım. İşlemci soketinin kilidi bozuktu, fakat ben onu bir şekilde yapsam da işlemci soketindeki pimlerin çoğunluğu bükülmüştü. Anakart LGA 1155'di ve sanırım bu 1.155 tane pim olduğu anlamına geliyor. Bunları tek tek düzeltemezdim, aslında belki uğraşsam yapardım fakat 3-5 tanesi de kopmuştu görebildiğim kadarıyla. Bende daha önceki mesajlarımda da bahsettiğim gibi duvara astım :D Asmak için anakartı kasaya sabitlemeye kullandığımız deliği kullandım. Duvardaki çiviye astım bu şekilde. İçine de boşta duran Celeron G1610 işlemciyi taktım, yakıyor şuan 😎😉

Son düzenleme:

Geri
Yukarı