Bozuk Diksiyon Nasıl Düzeltilir?

unclast

Kilopat
Daha fazla  
Evde kendi kendime konuşurken mükemmel bir anlatım ve diksiyonum var ama birisine bir şey anlatırken hızlı ve harfleri yutarak konuşuyorum. Bu yüzden söylediğim şeyi tekrarlamak zorunda kalabiliyorum. Bu sorunu nasıl aşabilirim?

Evde kendi kendime konuşurken mükemmel bir anlatım ve diksiyonum var ama birisine bir şey anlatırken hızlı ve harfleri yutarak konuşuyorum. Bu yüzden söylediğim şeyi tekrarlamak zorunda kalabiliyorum. Bu sorunu nasıl aşabilirim?
Aynı muhabbet bende de var. Benim sorunum başkasının yanında kendimi rahat hissetmemekten. Rahat olunca diksiyon düzeliyor. Sende de bu olabilir mi?

Onu ancak sürekli insanlarla konuşarak çözebilirsiniz, sürekli insanlarla konuşan tiplerde bu tip sorunlar bulunmaz.
Kesinlikle haklısınız. Zamanında çok asosyal biriydim pek sosyal etkinliklere katılmazdım belki de bu yüzdendir üniversite zamanlarımda insanlarla iletişimde sorunlar çektim. Normalde güzel konuşurdum ancak kalabalık önünde konuşurken kelimelerin sonlarını yutma gibi sorunlarım oluyordu. Zamanla bu sorunları da aştım tabii.

Heyecandan kaynaklanabilir. Bazen kendi kendime konuşurum ve dediklerimi anlayabiliyorum ama başkasıyla konuşurken dediklerimi ben de anlayamıyorum. :) Karşı tarafla konuşurken rahat olursanız diksiyon düzelir.

* Gereksiz bir not : Nedense diksiyonu direksiyon diye okudum kaç defa. :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı