Bozuk HDD sisteme zarar verir mi?

MotoCBR

Hectopat
Makaleler
8
Masaüstü sistemime harici HDD kutusuyla takınca tak tak ses geliyor bir tane ekrana görüntü gelmeyen RAM'siz laptopa harici olarak HDD kutusuyla bağladım. HDD'den sesler geliyor, yani çalıştığı sesinden anlaşılıyor. Eğer masaüstü bilgisayarıma dahili takarsam bozuk olsa bile zarar verir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayara zarar gelmez ama bozuk olan harddiski kullanmak istemezsiniz. Ne içinde güvenle dosya saklanır ne de bir performans beklenir.

Zarar vereceği şey PC'niz değil dosyalarınız olur. Kısaca HDD'nin içindeki her şey HDD ile ölür.

Bozuktan kastınız nedir tabii o da var. Stabil çalışmama mı yoksa başka bir şey mi? Okuduğumdan anladığıma göre HDD'nin içindeki mekanik disk sallanıyor veya titriyor gibi.

Zarar vereceği şey PC'niz değil dosyalarınız olur. Kısaca HDD'nin içindeki her şey HDD ile ölür.

Bozuktan kastınız nedir tabii o da var. Stabil çalışmama mı yoksa başka bir şey mi? Okuduğumdan anladığıma göre HDD'nin içindeki mekanik disk sallanıyor veya titriyor gibi.

Emin değilim dahili HDD'yi parça ile hariciye çevirdim masaüstü bilgisayarıma USB ile bağlayınca tık tık ses geliyor ama diğer bilgisayarımda RAM'siz olduğu için görüntü gelmiyor ona bağlayınca diskin dönme sesi geliyor ama duvar saati gibi ses yapıyor durumu daha iyi olduğunu anlamak için takacağım.

Emin değilim dahili HDD'yi parça ile hariciye çevirdim masaüstü bilgisayarıma USB ile bağlayınca tık tık ses geliyor ama diğer bilgisayarımda RAM'siz olduğu için görüntü gelmiyor ona bağlayınca diskin dönme sesi geliyor ama duvar saati gibi ses yapıyor durumu daha iyi olduğunu anlamak için takacağım.

Disk titriyor sanki, içini açarsanız kullanılmaz hale gelme ihtimali var. Stabilite konusunda ne durumda? CrystalDiskInfo üzerinden bir sağlık ve Bad Sector taraması yapın.

Bunları sormamın sebebi HDD'nin ömrü için. Bu şekilde bilgisayara donanımsal olarak zarar vermez ama içerisindeki dosyalara zarar verir.

Disk titriyor sanki, içini açarsanız kullanılmaz hale gelme ihtimali var. Stabilite konusunda ne durumda? CrystalDiskInfo üzerinden bir sağlık ve bad sector taraması yapın.

Bunları sormamın sebebi HDD'nin ömrü için. Bu şekilde bilgisayara donanımsal olarak zarar vermez ama içerisindeki dosyalara zarar verir.

Daha hiç sisteme takmadım ama cevabınız için teşekkürler.

Geri
Yukarı