Bozuk psikoloji nasıl düzelir?

JETTİN ULTİSİ

Hectopat
Uzun zamandır psikolojimin bozuk olduğunu düşünüyorum. Sürekli ret yediğim kızı düşünüp ağlıyorum. OKB mevcut bende. Psikiyatriye gidiyorum ama bana psikolog doktoruna gitmemi tavsiye ediyor. Ücreti ise seans başı 600TL. Bu miktarı karşılayacak gücüm yok. Ne yapabilirim?

"Ret yediğin kızı düşünüp" ağlamanın da bir süresi var, mesela sen bu kızı düşünüp 3 ay ağlıyorsun daha sonra artık o kadar fazla üzülmüyorsun ve istesen de ağlayamıyorsun. Beynin hayatta kalacak şekilde adapte oluyor ortama bu yüzden belirli bir süre acı çekeceksin daha sonra buruk şekilde de olsa hayat normalleşecek. Yapman gereken acını dibine kadar yaşamak, sen istemesen de o acı seni terk edecek.

"Ret yediğin kızı düşünüp" ağlamanın da bir süresi var, mesela sen bu kızı düşünüp 3 ay ağlıyorsun daha sonra artık o kadar fazla üzülmüyorsun ve istesen de ağlayamıyorsun. Beynin hayatta kalacak şekilde adapte oluyor ortama bu yüzden belirli bir süre acı çekeceksin daha sonra buruk şekilde de olsa hayat normalleşecek. Yapman gereken acını dibine kadar yaşamak, sen istemesen de o acı seni terk edecek.
Katılıyorum. Duyguyu yaşamak geçmesine yardımcı olur. İçinde tutarsan bastırmaya çalışırken aklını meşgul eder. Onun dışında ret yediğin kız için ağlamana gerek yok diye düşünüyorum.

Uzun zamandır psikolojimin bozuk olduğunu düşünüyorum. Sürekli ret yediğim kızı düşünüp ağlıyorum. OKB mevcut bende. Psikiyatriye gidiyorum ama bana psikolog doktoruna gitmemi tavsiye ediyor. Ücreti ise seans başı 600TL. Bu miktarı karşılayacak gücüm yok. Ne yapabilirim?

Hocam şahsen benim de psikoloji bozuk o yüzden size tavsiyem hobi falan edinin arkadaşlarla fazla takılın ve kitap okuyun film izleyin ama sevdiğiniz mutlaka yapın veya sporda yapabilirsiniz şahsen psikolojisini böyle düzeltenler var psikologa gtimene gerek yok arkadaş çok güzel cevap vermiş ret yediğinde evet acı çekmiş olursun ama sonra bu acı geçecek bunun süresi değişir belki 1 ay belki belki 2 gün aklınızı başka şeylerle meşgul ederseniz o kızı unutursunuz ve acınız belki çabuk geçer.

Depresyon sağlıklı bir insanın önemli evrelerinden biridir aslında. Her insan özellikle ergenlik ve orta yaş bunalımı dönemlerinde depresyona girer.

Size tavsiyem Tolstoy'un İnsan Neyle Yaşar? kitabını alın ve bir gün dışarı çıkın, insanların olduğu ama aşırı kalabalık, aşırı gürültü olmayan bir yerde okuyun. Şunu yapın bunu yapın demeyeceğim sadece okuyun devamı kendiliğinden gelecektir. Devamında yine Hasan Ali Yücel Klasiklerinden kısa kitaplardan devam edin bir süre.

Bir şey yapmana gerek yok, psikiyatriye de gerek yok.
IMG_20211125_200804.jpg

Yeni konular

Geri
Yukarı