Bozulan vida deliği nasıl onarılır?

Yok, masaüstü. Radyatörün kasaya takılan kısmındaki 8 vidadan 1'inde vida yuvasının dişlisi bozulmuştu. Hiçbir zararı yok aslında diğer 7 vida fazlasıyla tutuyor. Yine de düzeltebilir miyim diye baktıydım. Yapıştırıcı sadece vidanın tutunması için sert yüzey oluşturacaktı ama gecici olacağı için denemedim. Yuvanın altına Kali bir karton sokarak az bir şey lehim atıp vida ile yeni yol açtım. İşede yaradı tutuyor. Aklımdaki yuvayı Full doldurup sıfır delik açmaktı ama pratikte zor olduğunu görünce uğraşmadım. Sonuçta halloldu yani :)

Benim masaüstü sıvı soğutmada da aynı durum mevcut ama o 7 vida tuttuğu için uğraşmak istemiyorum :).

Çözmüşsünüz ama japon yapıştırıcısı ve pamuk tavsiye ederim. Youtube üzerinde detaylı videolar mevcut.
Onuda düşündümde birkaç çıkar takda tekrar giderdi o yapıştırıcı dişleri. Lemle denedim, fazla abanmadım ve vida tuttu. Ama şöyle tatlı bir noktası olur vidanın, burada dur der gibi. O noktayı yakalıyor. :D Amacım deliği komple lehimle doldurup temiz bir yuva açmaktı ama pratikta çok zor, lehim hemen snler içinde donuyor hızlı akıp doldurmuyor. Niye vida dişlileri kolay aşınır yapıyorlarki zaten.
Bu 5 dakikada bilmem ney videolarında görmüştüm, lastik koyup tekrar kullanılabiliyordu. Ne kadar doğru bilmem ama denemeye değer.
Evet, biliyorum hocam o çözümleri de geçici değil kalıcı bir düzeltme yapabilir miyim ona bakıyordum.

Elindeki vidanın uç kısmı hariç girdilerini silikon tabancası ile doldurup öyle takmayı dene. Fazlalık silikon sürtünmeyle dağılıp yerinde tutacaktır. Miktarı deneyerek ayarlayabilirsin.

Geri
Yukarı