Brave diğer tarayıcılardan neden daha iyi?

Chromium tabanlı tarayıcı #239.

Şahsen Brave kullanıyorum ve güzel yani seviyorum. Gizliliğe önem vermesi ve içinde ad blocker olması işime geliyor. Ayrıca kullandığım tarayıcılar arasında en az kaynak kullanan Brave'dir (kişisel).

Gizlilik konusunda en iyisi. Kaynak kullanımı da çok fazla değil.

Gizliliğe daha çok önem veriyor ama manyak da bir fark yok ya Firefox kullandın ya Brave.

Cevaplar için sağ olun :D

Uzun zaman sonra az önce tekrar indirip yükledim ve halen daha aynı mantık ben şahsen bu kodları ezberlemek zorunda değilim. Bu şekilde can çekişir yani kaybetmeye mahkum. :)

Bu uygulamayı önerenler hangi kafadalar anlamak zor gerçekten. :)

ddd.jpg

Brave'in en büyük artısı ayarları yapılı gelmesi. Tabii yine kullanıcının açması gereken 3-4 ayar var. Ama Chrome, Firefox ya da Edge gibi, kullanıcıya sorun çıkarır diye bazı gizlilik ayarlarını kapalı sunmuyor. Firefox yıllarca gizlilik tarafının ekmeğini yemesine rağmen Librewolf ya da Brave kadar gizlilik odaklı bir tarayıcı değil. Bilinçli kullanıcı yine Firefox'u daha gelişmiş yapabilir. Ama Librewolf kurulu hali kadar gizlilik sunmuyor ve çoğu kullanıcı da bu ayarları araştırarak yapabilecek tecrübeye sahip değil.

Ayrıca Brave reklam engelleme ayarı çok iyi filtreler kullanıyor ve popüler Ublock Origin gibi uzantıların faydalı özelliklerini kendine entegre ediyor. Burada Opera ile kıyaslayabilirsin. Opera paraya ihtiyaç duyduğundan reklam engelleme filtrelerini kendisi düzenliyor ve çoğu reklamı bilinçli engellemiyor. Ya da reklam engelleyicisini kusursuz olacak şekilde geliştirmiyor.

Uzaktan bakınca BAT için kullanıldığını düşünebilirsin ama ben kripto para sistemlerinin, kullandıkça kazan sisteminin tutacağını pek düşünen biri değilim. Bu yüzden tarayıcının yanında çilek gibi bir şey bu. Ana odağı bu olanlar tarayıcıyı pek beğenmiyorlar. Ana odağın bu değilse tarayıcı kendi başına her şeyi sunuyor.

Brave ve son zamanlarda Edge'in tarayıcılara daha fazla özellik katması, tembel Google'u bile çalışmaya zorluyor.

Bu arada gizlilik odaklı Brave, Firefox ve Librewolf'un genel olarak kaynak tüketimleri yüksek. Chrome, Edge, Opera ve Vivaldi'ye göre atıyorum YouTube sitesinde çok daha fazla kaynak tüketiyor. Aslında reklam, izleyici engelleme ile bu kaynak tüketiminin azalması gerekiyor. Ekledikleri özelliklere biraz ara verip, performans tarafında da daha iyi olmasını sağlasalar Chrome ve Edge'den daha çok kullanılacaklarını düşünüyorum.

Brave'in en büyük artısı ayarları yapılı gelmesi. Tabii yine kullanıcının açması gereken 3-4 ayar var. Ama Chrome, Firefox'ya da Edge gibi, kullanıcıya sorun çıkarır diye bazı gizlilik ayarlarını kapalı sunmuyor. Firefox yıllarca gizlilik tarafının ekmeğini yemesine rağmen librewolf ya da Brave kadar gizlilik odaklı bir tarayıcı değil. Bilinçli kullanıcı yine Firefox'u daha gelişmiş yapabilir. Ama librewolf kurulu hali kadar gizlilik sunmuyor ve çoğu kullanıcı da bu ayarları araştırarak yapabilecek tecrübeye sahip değil.

Ayrıca Brave reklam engelleme ayarı çok iyi filtreler kullanıyor ve popüler uBlock Origin gibi uzantıların faydalı özelliklerini kendine entegre ediyor. Burada Opera ile kıyaslayabilirsin. Opera paraya ihtiyaç duyduğundan reklam engelleme filtrelerini kendisi düzenliyor ve çoğu reklamı bilinçli engellemiyor. Ya da reklam engelleyicisini kusursuz olacak şekilde geliştirmiyor.

Uzaktan bakınca BAT için kullanıldığını düşünebilirsin ama ben kripto para sistemlerinin, kullandıkça kazan sisteminin tutacağını pek düşünen biri değilim. Bu yüzden tarayıcının yanında çilek gibi bir şey bu. Ana odağı bu olanlar tarayıcıyı pek beğenmiyorlar. Ana odağın bu değilse tarayıcı kendi başına her şeyi sunuyor.

Brave ve son zamanlarda Edge'in tarayıcılara daha fazla özellik katması, tembel Google'u bile çalışmaya zorluyor.

Bu arada gizlilik odaklı Brave, Firefox ve Librewolf'un genel olarak kaynak tüketimleri yüksek. Chrome, Edge, Opera ve Vivaldi'ye göre atıyorum YouTube sitesinde çok daha fazla kaynak tüketiyor. Aslında reklam, izleyici engelleme ile bu kaynak tüketiminin azalması gerekiyor. Ekledikleri özelliklere biraz ara verip, performans tarafında da daha iyi olmasını sağlasalar Chrome ve Edge'den daha çok kullanılacaklarını düşünüyorum.

Cevap için sağ olun hocam.

Geri
Yukarı