Brave'e geçilir mi?

Opera GX öneririm.

Mahremiyet 0 kullanılmaz.

Uzun süredir Chrome ve Edge kullanıyorum, farklı bir tarayıcıyı deneyimlemek istiyorum ve Brave iyi gibi geldi. Son zamanlarda yüksek RAM tüketimi şikayetleri görüyorum, onun haricinde pek bir şikayet görmedim. En fazla ne kadar RAM kullanabilir ki? Fikirlerinizi almak istedim.

Hem de nasıl tüketiyor en son 2.1 GB gördüm.

Kaynak tüketimleri normal mi? Google Chrome'da Google, YouTube ve Twitch sayfaları açık, Twitch'de 1080p yayın izliyorum. Edge'de ise Google ve YouTube sayfaları açık. Chrome'un ayarlarına dokunmadım, Edge'de @26318 harika iki rehber hazırlamış, bu rehberlerden faydalandım. Emeğine sağlık.

Ekran görüntüsü 2023-11-03 094427.png

Ekran görüntüsü 2023-11-03 094700.png

Twitch izliyorsan normal. Daha detaylı kaynak tüketim oranlarına SHIFT+ESC ile tarayıcı görev yönetcisinden bakabilirsin. Sitelerin çoğu iyi optimize edilmiyor. Twitch'de bunlardan biri.

Ayrıca önerdiğim ayarları ve uzantıları Chrome için de uygulayın.

Reklam engelleme kaynak tüketimini büyük oranda azaltıyor. Eğer yayın vb. izlerken açılır pencere veya yan ekrana atıyorsanız. Yani tüm odağınız video vb. değilse, kaliteyi 60 FPS olmayan YouTube tarafında 480P, Twitch için 720P ve altına alın. Bu kaynak tüketimini azaltacaktır. Yani küçük bir pencerede yayın izlerken tüm kaliteyi oraya vermeyin.

Twitch izliyorsan normal. Daha detaylı kaynak tüketim oranlarına SHIFT+ESC ile tarayıcı görev yönetcisinden bakabilirsin. Sitelerin çoğu iyi optimize edilmiyor. Twitch'de bunlardan biri.

Ayrıca önerdiğim ayarları ve uzantıları Chrome için de uygulayın.

Reklam engelleme kaynak tüketimini büyük oranda azaltıyor. Eğer yayın vb. izlerken açılır pencere veya yan ekrana atıyorsanız. Yani tüm odağınız video vb. değilse, kaliteyi 60 FPS olmayan YouTube tarafında 480P, Twitch için 720P ve altına alın. Bu kaynak tüketimini azaltacaktır. Yani küçük bir pencerede yayın izlerken tüm kaliteyi oraya vermeyin.
Chrome tarafında kaynak tüketiminin normal olduğunu düşünüyorum ama Edge'de sadece Google ve YouTube sayfaları açık, video açık değil. Fazla değil mi acaba? Edge'e alışabilirsem Chrome kullanmayacağım. Edge içerisinde gerekli ayarları kapatmama rağmen tarayıcıyı kapattıktan sonra arka planda çalışmaya devam ediyor. Sizde de böyle mi acaba?

Hayır, ayarlarda bir sorun olmuş olabilir. Veya klasik firmaların taktiği belirli güncellemelerden sonra ayar açabiliyorlar. Benim de dün gelen güncelleme ile açılış desteği tekrar açılmış. Bunu daha çok Opera reklam engelleme ayarındaki sponsorlu firmalarını devre dışı bırakırken yapar.

Arka planda çalışma ve açılış desteğini geri açın ve tekrar kapatın. Ayrıca Windows arka plan uygulama ayarlarını kapatın. Windows 11'de nerede olduğunu hatırlamıyorum. Window 10'da arama kutusuna yazarsanız ulaşırsınız.

2023-11-04_02-47.png

2023-11-04_02-47_1.png

Edge daha iyi. Bir de Edge konusunda Mue önermiştim. Mue yüklemediyseniz kesinlikle yükleyin. Kaynak tüketimini 100.000 MB civarı düşürüyor.

Edge hız ve kaynak tüketimi konusunda Chrome ile eş değer. Üstüne daha fazla özellik sunuyor. Mesela reklam, üçüncü taraf çerez ve gizlilik koruması ayarları gibi şeyleri kapatmayı biliyorsanız hepsini açın. Üstüne gizlilik korumasını katı olarak ayarlayın.

Chrome son güncellemeler ile bazı gizlilik ve güvenliği artıran iyileştirmeler yapmıştı. Bunu Edge'de doğal olarak uyguladı. Edge'de ayrıca gelişmiş güvenlik ve Defender ile gelen Smartscreen var. Bu konuda bayağı geliştiler. Çoğu zararlı siteyi algılıyor. Yine de antivirüs olmadan bilgisayar kullanmayın. Antivirüsler Defender'a göre daha az kaynak tüketiyor ve daha günceller. Norton 360 Standart veya Kaspersky Standart öneririm.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Arka planda çalışma ve açılış desteğini geri açın ve tekrar kapatın. Ayrıca Windows arka plan uygulama ayarlarını kapatın. Windows 11'de nerede olduğunu hatırlamıyorum. Windows 10'da arama kutusuna yazarsanız ulaşırsınız.
Windows 11'de yüklü uygulamalar kısmında ilgili uygulamanın sağındaki üç noktadan gelişmiş seçeneklere tıklayıp kapatabiliyoruz ama Edge'de gözükmüyor. Başlangıç ayarlarını tekrar açıp kapatmayı deneyeceğim. Mue de yükledim. Teşekkür ederim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı