Brezilya GP

Makaleler
12
Daha fazla  
20211117_123817.jpg

Hamilton cezalara ve geriden başlamasına rağmen müthiş bir hafta sonu geçirerek yarışı kazanmayı başardı.

Redbull: Verstappen ve Perez ilk turda Bottas'ı geçerek 1-2 olmalarına rağmen bu avantajı kullanamadılar. Hamilton'un ilk pit stopuna kadar arada 4 saniye fark vardı. Hamilton'un erken pit hamlesiyle Verstappen ile arasındaki fark 2 saniye altına indi. İkinci pitlere kadar aradaki bu seviyede devam etti, 41. tura geldiğinde ikili arasındaki fark 1 saniye geldi ve Verstappen bu defa Mercedes'in erken pit hamlesine cevap vermek için pite girdi. Verstappen'den 3 tur sonra Hamilton pite girdi ve aradaki fark 3 saniye civarına çıktı yeniden.
Daha sonra Mercedes ve Hamilton'un inanılmaz temposuna Verstappen'in yapacak bir şeyi yoktu artık. İkincilik Verstappen için iyi bir sonuç.
Perez elinden geleni yaptı, sanal güvenlik aracı olmasaydı podyuma çıkabilirdi.
Güvenlik aracı ve sanal güvenlik uygulaması Redbull'un aleyhine oldu. SC girmeden önce Ver-Ham arasındaki fark 4 saniye idi, SC girdikten sonra farklar ortadan kalktı. Sanal güvenlik uygulaması da Perez'in, Bottas'a yerini kaybetmesine neden oldu.

Mercedes: Hamilton boşuna 7 defa şampiyon olmadığını gösterdi. Harika bir sürüş gerçekleştirdi, gördüğüm en iyi sürüşlerden bravo gerçekten.
Bottas da iyi bir iş çıkardı. Her ne kadar felaket bir ilk tur geçirse de şansınla da yardımıyla iyi toparladı.

Ferrari: Tifosiler artık sezonu 3. sırada bitirmeyi garantilediler bana göre. Aradaki 31 puan artık kapanmaz.
Leclerc Cuma ve Cumartesi çok zorlamansına rağmen yarışta harika bir performans sergiledi. Sainz kötü start aldı, sprint yarışına göre kötüydü. Yine de Ferrari sürücüleri birbirlerinin arkasında sıralandı. Sainz Mclaren de çok iyi start alıyordu, Ferrari ile startta öyle performans sergileyemiyor daha.

Alpine: Takım için iyi bir hafta sonu. Her iki pilotta puan aldılar. Sanal güvenlik aracı Ocon'un Vettel'in önüne geçmesine neden oldu.

Alpha Tauri: Gasly yine iyiydi, ancak sıralama sonuçlarına göre sıra kaybetti. Sprint yarışında kötü bir ilk tur geçirdi. Bu da ana yarışta kendisi için kötü oldu.
Tsunoda tam kazma gerçekten, 10 saniye ceza aldı. Hak etti cezayı ilk viraja öyle girip kendi yarışını mahvetti, Stroll'un de aracına zarar verdi, kendisi daha büyük zarar gördü.

Aston Martin: Vettel elinden geleni yaptı. Sanal güvenlik aracı olmasaydı Alpine sürücülerinin önünde bitirebilirdi yarışı. Şanssızlık oldu. Aracın performansı da kötü. Araç düzlüklerde çok yavaş. Turbo hibrit döneminde şimdiye kadar Aston Martin(Force India, Racing Point) gridde düzlüklerde en hızlı ilk iki araçtan biriydi. Bu avantajları artık yok.

Mclaren: Ferrari'nin hibrit güncellemesi ile beraber artık ibre Ferrari'den yana. Ferrari mekanik ve kaza olmadığı sürece 3. sırayı kaptırmaz. Artık 3. olması imkansız bana göre. Norris ilk turda Sainz ile temas yaşayıp lastik patlatıp son sıraya düştü, buna rağmen 1 puan aldı, iyi bir geri dönüş. Riccardo'nun performansı hayal kırıklığı bu sene sıkça rastladığımız gibi.

Bakalım Katar'da ne olacak, bu gidişle HAM şampiyon. Aracı anormal seviyede hızlı(bu haftaki performansından bağımsız olarak diyorum). O koca kanadıyla bile 340 gördü Interlagos'ta, ben 2020 oyununda Monza'da 1-1 ön arka kanat ve DRS ile 350'yi zor görüyordum. Şu anki haliyle bence o motorda 20 beygir farktan fazlası var, ya da bir şekilde düzlükte bastırmayı çok azaltan bir yöntem geliştirdiler.

O koca kanadıyla bile 340 gördü Interlagos'ta, ben 2020 oyununda Monza'da 1-1 ön arka kanat ve DRS ile 350'yi zor görüyordum. Şu anki haliyle bence o motorda 20 beygir farktan fazlası var, ya da bir şekilde düzlükte bastırmayı çok azaltan bir yöntem geliştirdiler.
Monaco da kullandıkları arka kanat vardı ona rağmen düzlüklerde uçuyordular. Üst motor modu kullanmanlarından diye düşünüyorum. Bir de Mercedes motorları eskiye göre çabuk güç kaybediyor, aşınma yaşıyorlar diğer yıllara göre. Güç düşüşü yaşanıyor motorlarında birkaç yarıştan sonra, bakalım neler olacak.

Arka süspansiyon güncellemesi de düzlüklerde güçlerini arttırdı. Redbull böyle bir güncelleme yapamıyor maalesef, yapsaydı eli kolu bağlı kalmazdı. Araç felsefesi yüzünden bu sistem Redbull aracında işe yaramıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı