Brezilya Sprint sıralama yarışı

Makaleler
12
Daha fazla  
20211114_000708.jpg

Hamilton'un dün sprint sıralamalarda DRS kanat ihlali yapmasından sonra bugün ihraç edildi ve sprint sıralama yarışına Verstappen poledan başladı. Ön bölümde Bottas ve Sainz'in soft lastik kumarı tuttu ve her iki pilotta harika bir iş yaptı.

Bottas çok iyi kalkış yapıp devamını getirdi ve takımına ekstra 3 puan getirdi. Verstappen'in ekstra puan almasını engelledi ve yarın düzenlenecek ana yarışa poledan başlayacak.
Hamilton son sıradan start almasına rağmen inanılmaz bir iş çıkararak 5. oldu, yarın için de 5 sıra grid cezası var, yarışa 10. sıradan başlayacak.

Brezilya da ilk çizgi ile ilk viraj arasında 200 metre var, takvimin en kısa bölümlerinden. Verstappen daha iyi kalkış yapmalıydı ve yerini kaybetmemesi gerekirdi. Ardından Sainz'a da geçildi, ilk turda aslında sprint yarışını kaybetti.
Perez daha hızlı araçla, son bölümde daha hızlı lastiklerine rağmen Sainz'i geçemedi.

Sainz süper iş yaptı. Leclerc'i beğenmedim, Norris'i arkasında tutmasını beklerdim.

En büyük kaybedenler biri Gasly oldu, startta kaybetti. Alonso da aynı şekilde startta kaybetti. Ocon ve Vettel de iyi bir iş yaptılar.

Hamilton'ın bugün yaptığı sürüş yıllar sonra da hatırlanacak muhtemelen. Bir de sözlüklerle falan görüyorum, Latifi o arabaya binse o da aynısını yapar diyorlar. Akılları yok, neyden bahsettikleri konusunda fikirleri yok ama sallamayı çok seviyor sözlük tayfası. Bu adamın bugün yaptığı sürüşün benzerini aynı şartlarda yapacak pilot sayısı 3-4 tane, Vettel'i bile onların içinde saymıyorum bu arada. :D

Bottas yapması gerekeni yaptı, son 4-5 turda Verstappen'in batarya doldurup uygun zamanı beklediğini düşündüm. Son turlarda DRS mesafesinin dışında kaldı, bunu yaptıysa bile Mercedes çok hızlıydı.

Bu arada o kanat ihlalinden ceza gelmesi normal de kalkıp 85 mm aralığın üstüne 5 mm fark olsa bile o düzlükte arabaya sağlayacağı avantaj, Mercedes'in bu konuda hile yapması karşısında gireceği riskten çok daha az. "Aynı şartlarda ve ayarlarda" bu farkın arabaya sağlayacağı maksimum hız düzlükte 1.5 - 2 km/s civarı olur hesabım doğruysa. Bu kadar az fark için Mercedes'in bunu bilerek yaptığını zannetmiyorum, yaptılarsa da saçma. Her pist için yapılan yüzlerce ayarın arasından bir tanesinde hata olması ihtimali daha yakın geliyor bana. Bugünkü hız da bence bunu bilerek yapmalarına değmeyen bir saçmalık olacağını gösteriyor, Mercedes çok güçlüydü.

Ferrari sezon başına göre bariz hızlı, ortalamada da Türkiye'den beri McLaren'a göre daha iyi bir araba. Sainz da çok iyi sürüş yaptı, geçtikten sonra Perez'i arkasında çok uzun süre tutmayı başardı. Birkaç defa agresif çizgi kapatma yaptı ama bunu yapacak yeterli mesafesi vardı, temastan uzak hamlelerdi. Leclerc pek iyi değildi, düzlükte Norris'i arkasında tutamadı ama sonrasında ona yetişemedi de.

Verstappen kalkış dışında kötü değildi, son 2-3 turda atak yapmak için lastikleri koruyup bataryayı doldurduğunu düşündüm. Elindekini kullandıysa da işe yaramadı. Perez daha iyisini yapıp Sainz'ı geçebilirdi, beceremedi.

Norris iyiydi, Rusya'daki hayal kırıklığından sonra düşüş yaşadı ama bugün Ricciardo'ya göre bariz iyiydi. Toparlanmış gibi görünüyor, benim isyanım ise Ricciardo'ya. Allah aşkına şu arabayı istikrarlı sür artık be adam! Ferrari geçti artık, bu iş sadece Norris ile olmaz... :D

Sezonla ilgili iyi mücadeleye rağmen pek mutlu değilim. En sevmediğim 2 sürücüden birisi (ki büyük ihtimal Verstappen) şampiyon olacak, üstüne Ferrari tarafından da geçildik.

85 mm aralığın üstüne 5 mm fark olsa bile o düzlükte arabaya sağlayacağı avantaj, Mercedes'in bu konuda hile yapması karşısında gireceği riskten çok daha az. "Aynı şartlarda ve ayarlarda" bu farkın arabaya sağlayacağı maksimum hız düzlükte 1.5 - 2 km/s civarı olur hesabım doğruysa. Bu kadar az fark için Mercedes'in bunu bilerek yaptığını zannetmiyorum, yaptılarsa da saçma.
Dün sıralamalarda Bottas'a göre düzlüklerde 5.5 km daha hızlıydı kanat yüzünden. Bu kanat sezon başından beri kullandıkları kanatla aynı. Ortada bir hile yok. Fabrikasyon hatası var. DRS'nin fazla açıldığını da tespit eden Adrian Newey. Çok iyi yakalamışlar. Mercedes'in sonraki savunması komik Verstappen dokunduğu için kanat bozuldu.😂 Dokunma ile kanat bozulacaksa düzlüğe çıkmasın Mercedes.

Ortada bir hile yok. Fabrikasyon hatası var. DRS'nin fazla açıldığını da tespit eden Adrian Newey. Çok iyi yakalamışlar.
Hocam ben buna açıkçası pek inanmıyorum. İki takım da dahi adam dolu, araca yaklaşamayan Newey'in bile anında tespit ettiği böyle bariz bir şeyi Mercedes'in hiçbir şekilde fark edemediğini sanmıyorum. Bırakın Newey'i ben fotoğraflara bakınca bana bile kanat açısı çok normal gelmedi.
Hafif ucundan komplo kısmını da katarak teorimi oluşturuyorum :D: Bence Mercedes bunu ilk başta bilinçli yapmadı, sonradan fark etti. Ancak fark edince düzeltmek yerine kendilerinin bile ilk başta fark etmediği bir durumu başka kimsenin fark etmeyeceğini düşünerek üstüne yatmaya karar verdiler. Ancak bildiğimiz gibi RB bunu gördü. Verstappen'in arka kanada bakmasındaki ana neden de bence buydu, açı farkının esnemeden olduğunu düşündüler ve o da bunu denemek istedi.
Sezonla ilgili iyi mücadeleye rağmen pek mutlu değilim. En sevmediğim 2 sürücüden birisi (ki büyük ihtimal Verstappen) şampiyon olacak, üstüne Ferrari tarafından da geçildik.
Neden sevmiyorsunuz ki hocam?
(Karşı çıkmak için değil merak ettim de.)

Dün sıralamalarda Bottas'a göre düzlüklerde 5.5 km daha hızlıydı kanat yüzünden.
0.2 mm mi 2 mm mi neymiş fark. 85 mm açıklıkla 19-20 km/s maksimum hız artışı oluyor, o kadarcık kanat açıklığı farkıyla 5.5 km/s fark daha oluşamaz. Yeni motor, farklı aero ayarı ve viraj çıkışı momentum asıl etken olabilir ancak.

DAS V2 söylentileri var, videolara bakmadım. Doğruysa bu direkt takımlar şampiyonasından diskalifiye kararı bile gerektirebilecek bir kural ihlali olur ama o kadarcık DRS kanat açıklığı farkı sapmasının yaratabileceği fark matematikle hesaplanabilir.

Verstappen'in kirli yarışlarından bahseden de pek göremiyorum bu arada. Bugün yaptığı şeyi 1. ve 3. olma mücadelesi veren takımların dışında herhangi bir sürücü yapsaydı diskalifiye edilecek bir hareketti. Çok net bir kural var, DRS açan sürücünün önünü kesemezsin, bunu arka arkaya yapmasında sorun yok Verstappen yapınca tabii... Hamilton yapsa şu anda adamın etnik kökenine kadar edilmeyen küfür kalmaz nefret dolu akıl yoksunu insanlar tarafından.

Son düzenleme:
0.2 mm mi 2 mm mi neymiş fark.
Evet o kadar.

o kadarcık kanat açıklığı farkıyla 5.5 km/s fark daha oluşamaz. Yeni motor ve viraj çıkışı momentum asıl etken olabilir ancak.
Bottas'ın da motoru yeni. Bottas ile arasındaki farkın motordan geldiğini düşünmüyorum. 0.2 mm kanat bu kadar etki etmez diye düşünüyorum. Viraj çıkışı momentumu ana neden gibi görünüyor. Ayrıca Hamilton 5.5 km/s daha yüksek sürate çıktığında önünde hava koridoru var mıydı bu önemli. Sürekli 5.5 km/s düzlükte fark attığını düşünmüyorum.

DAS V2 söylentileri var, videolara bakmadım.
Videoya baktım. Video F1 Krampton hesabı paylaşmış, oradan bak. Baktığımda direksiyonu kendine doğru çekiyor Lewis Hamilton. Yalnız kendine çektiğinde viraja giriyor. Normalde DAS sisteminde durum tam tersi idi, düzlükte direksiyonu kendine çekerdi, viraja yaklaşmadan önce direksiyonu içe doğru sokardı. Bu oynama esnasında ön süspansiyonlarda, lastiklerde oynama var mı geçen sene gibi o önemli. Videoda lastikleri göremiyorsun. Bir de geçen seneki DAS gibi açıkça direksiyonu kendine çeker gibi bir durum yok, çok az kendine çekiyor kurallar dahilinde mi bilmiyorum, tek seferlik mi, lastikleri etkiliyor mu, viraj performansını etkiliyor mu, düzlükte ön lastikleri içe doğru çekiyor mu bunlar belirsiz. Bunları etkiliyorsa direkt diskalifiye olurlar. Böyle bir risk alacaklarını düşünmüyorum.

Araç üstü görüntülerde şimdiye kadar FIA, takımlar ve F1 TV seyircilerinin bunu görmemesi imkansız.

Videoya baktım. Video F1 Krampton hesabı paylaşmış, oradan bak.
Arka kanattaki o kadar az bir kayma diğer 9 arabayı tek tek ölçsen muhtemelen bir kısmında çıkabilecek kadar ufak. Fabrikasyon hatası olabilir, ayar hatası olabilir, çok saçma bir şekilde neredeyse hiç avantaj sağlayamayacak kadar ufak bir aralıkla fark sağlamak istenmiş de olabilirler. Bunun sonuca direkt bir etkisi olamaz o kadar farkla. Tabii yüzlerce kilogramlık basınca karşı koyan parçanın Verstappen dokundu diye kaydığını da iddia etmesinler bir zahmet.

Yalnız bu yıl için yasaklanmış olan sistemi tekrar getirdilerse bu direkt takımlar şampiyonasından diskalifiye edilmesi gereken bir hareket olur. Yine gri bir alan buldularsa da bunu sonuna kadar zorlamış olabilirler de.

Ben bıktım artık F1'deki bu gri alan muhabbetlerinden. X'in tuttuğu takım yapınca üstüne yatıp sevmediği takım yapınca saldıran haterlardan da ayrı bıktım. Bu 10 arabayı da alıp tüm gri alanlara bakılsa hepsinde var yönetmelikte tam olarak belirlenememiş şeyler. FIA her takıma aynı arabayı aynı motoru versin, mühendisleri kendisinde toplasın, takımlar mühendis çalıştıramasın, yarışlara da standart ayarlarla girilsin. Her şeyin içine eden kanser hater tayfa yine bir şey bulur. Daha fazla seyirci çekmek için düşülen duruma bak, bu kitle bundan 15 yıl önce F1 izliyor olsa kendilerini keserdi X arabada bu var diye.

Irkçı, holigan, inanılmaz derecede tek yarışlık hafızası olan yüz milyonlarca yeni seyirci geldi F1'e. Hile varsa orada bu işin yönetimi var, işi holiganlığa vurduğu zaman bundan aldığı keyfi ve işin tadını ne kadar kaçırdığının farkında bile değiller. Kazanan tarafta olacaklar ya, gerisi önemli değil, yarıştan keyif almak da önemli değil bunlar için! Kanser oldum şu son 2 yılda, ben kaçıyorum. Curling falan izlemeye başlıyorum artık. Önce futbol sonra tenis şimdi F1.

Bunların bir kısmının desteklediği sürücü de Verstappen gibi babasından bu yana gridde en pis yarışan sürücü. Çok net kural ihlali yapar, selamımı söyle der. Çok net bir kural, DRS açan sürücünün önünü kesemezsin. Düzlükte yan yana olduğun arabayı kendi çizginin dışına çıkıp sıkıştıramazsın. Viraj girişinde çaprazındaki arabanın çizgisini kesemezsin. Bunların hepsini yapmadığı yarış yok. Saygısız, kendini beğenmiş biri oldu çoktan.

Bazılarının holigan gibi desteklediği diğer takım ise Mercedes. Yıllarca eşit olmayan rekabetin ve know-how'ın sayesinde her şeyi domine etmiş, uzun süre en iyi sürücüyle haksız rekabet etmiş bir takım. 2014 yılı öncesinde yarışlarda Mercedes şapkası görmek bile zordu, güce tapan insanlar takip etmeye başladıkça bu Mercedes holiganlarının sayısı da arttı.

Ne Verstappen gibi kirli yarışan bir sürücüyü desteklerim ne de Mercedes gibi haksız rekabetin keyfini sonuna kadar sürmüş olan bir takımı. Benim kafam rahat, güce tapan ve tek amacı tuttuğum kazansın deyip gerisi de bilmem nedir diyen kanser tayfa gibi keyif almadan sinir içinde izlemiyorum yarışları. Bu kitleyi sürekli görmek artık yoruyor, yaşlandım bu saçma sapan şeyler için. Umurumda da değil bundan sonra F1, sermayeye sahip olunca her şeyin içine edenler bunu da batırdılar.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı