Broadwell-Skylake Karmaşası

xxtuncay

Hectopat
Daha fazla  
Artık forumlarda yavaştan bu çılgınlık furya olmaya başladı. Broadwell'lerin Z97 1150 çipseti değil de yeni 1151 çipsetle çıkacağı ve yeni anakart almaya teşvik edeceği söyleniyor sitelerde. LGA 1150 kullanan çipsetlerin 5. nesil destekleyeceği söyleniyor, benim gibi çoğu kullanıcının kafası karışmoştır ki anakart alma arefesinden hiç iyi olmadı bu. Ali Güngör ve Recep Baltaş'ın Broadwell ve Skylake ile ilgili bilgilendirici bir video yapmasını özenle bekliyoruz. Sadece bu forum için değil, diğer birçok yanıltıcı forumdaki arkadaşları da bilgilendirmiş olurlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yanlış biliyorsunuz. Broadwell'ler 1150 soketli Z97 yonga setli anakartlara takılabilecek. 1151 soket olan Skylake işlemciler. Ama bu iki seride durum karışık cidden. Intel ilk Broadwell'i sonra Skylake'i çıkaraktı normal planlara göre. Ama sonradan haberler çıktı direkt Skylake çıkacak falan diye. Karışık bir durum yani o olayı ben de bilmiyorum pek.

Olay pek karmaşık değil aslında. Intel'in 90 serisi (H97/Z97) en başından Haswell için değil Broadwell için düşünülmüştü. Broadwell haddinden fazla gecikince çoğu kişi Haswell için hazırlanan 80 serisini değil, Broadwell için hazırlanan 90 serisini kullanmaya başladı. Broadwell 90 serisini (1150) destekleyecek, Skylake 100 serisini (1151). Broadwell'in gecikmesi sebebiyle iki nesil arasındaki fark sadece birkaç aya indi.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı