BTK Akademi Sertifika orijinal değil

Adolf Cat

Centipat
Daha fazla  
BTK Akademi'den eğitimini aldığım (Unity İle 2D Oyun Geliştirme) sertifika sınavına girdim ve 20 soruyu da doğru cevapladım ama aldığım sertifikanın numarasını sorgulattığımda sertifikanın orijinal olmadığını öğrendim. Henüz 15 yaşındayım ama bir gün iş başvurusu yaptığımda bu sertifikayı CV'me ekleyemeyecek miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sertifika algı oluşturmak için kullanıldı çok da işe yaradı. Kurumsal bir firmada çalışacaksan çalıştığın şirket sana sertifikalar alman için farklı şirketler ile anlaşır veya sen bireysel olarak başvurabilirsin (bazı sertifikalara) bu sertifikalar kişi başı 3.000 dolara kadar çıkar, önemlidir.
İnternetten aldığın ücretsiz veya düşük ücretli Online sertifikalar hiçbir işe yaramaz. Bu sertifikaları eklersen HR CV'ni yırtar atar.

Sertifika numarasını nasıl sorgulattın? QR kod okutularak ya da https://www.btkakademi.gov.tr/portal/certificate/validate?certificateId=SERTIFIKA_NUMARASI şeklinde girerek bulunabiliyor.
Global bir sertifika sistemi varsa oraya dahil olduğunu hiç sanmıyorum. Kendi içerisinde tutarlı bir sistem gibi görünüyor.

Üstte de belirtildiği gibi bu tip eğitimler anca bu çocuk fare klavye kullanmayı biliyor demeye yarar gerçek dünyada.

CV'ne eklersen sana faydadan çok emin ol zararı olur. Hiçbir geçerliliği olmayan bir kağıt parçasından öte değil BTK'nın sertifikaları.

Sertifika öyle belli olan her 20 soruyu cevaplayan kişiye verilmez. Böyle saçma sapan şekilde de verilmez. Göz boyama için yapılmış, hiçbir işe yaramayacak bir kandırma sistemine kanmışsınız.

"Eğitimi" -ne kadar eğitim denilebilirse- tamamlayıp önünüze bakın. İlle de bakacağım diyorsanız @Vavien. hocamın dediği şeye bakın.

Geri
Yukarı