BTK Tarafından Onaylanan Modem Kira Ücreti

NopeRate

Hectopat
Selamlar,
Yakın zamanda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) FTTH Aboneliklere ( Eve kadar fiber ) tahsis ettiği modem için kira ücreti kararı aldı ve bu fiyat 9 TL olarak belirlendi.

Benim sorum şudur ki ; Türk Telekom bildiğimiz gibi neredeyse her yere altyapı döşemiş ve diğer operatörlere kendi altyapısını kiralayan bir firma. FiberOptik Altyapısını kullanan abonelere de kendi tercih ettikleri modemi veriyorlar.
BTK'nın aldığı karara göre ben bu modem için aylık neredeyse 10 TL para vermem gerekiyor. Bunu ben dahil istemeyen birçok kullanıcı olacaktır elbet.

Araştırdığım ve bilir kişilere sorduğum kadarıyla TürkTelekom ( veya diğer operatörler ) fiber kullanıcılarının kendi verdikleri modem dışında bir modem kullanmasına izin vermiyor.

Kendi modemlerinin kullanmalarını zorunlu tutmalarını önceden anlardım. Zamanında bu işten çok zararlı çıktılar. Ama şuan bunun serbest olması kanaatindeyim.

[GÜNCELLEME] Kendi operatörümün (Netspeed) müşteri hizmetlerini aradım ve aldığım cevap şu oldu ;

"Maalesef ki kendi modeminizi kullansanız dahi bu BTK'nın aldığı bir karar. Yani bu kira ücretini mecburen ödemek durumundasınız ki zaten kendi modeminizi bile maalesef kullanamazsınız."

Ben bu işin resmen tekelleşmeye girdiğini düşünüyorum.

Diğer konuya yazdığımı direkt alıntılıyorum.
Bu yeni bir uygulama değil, Netspeed yeni uygulamaya başladı sadece. Millenicom uzun süredir uyguluyordu mesela. Telekom da kendi müşterilerine de uyguluyor. FTTH abonelerinden uzun zamandır 9 TL modem kiralama ücreti alınıyor.
Sanki yeni bir uygulamaymış gibi anında 2 tane konu açıldı. Aylardır TT ve Millenicom uyguluyordu zaten. Netspeed yeni uygulamaya başladı sadece.

Türk Telekom'un mantığı çok basit. Doğru bulursunuz veya bulmazsınız. FTTH hizmeti alıyorsanız verdikleri fiber modemi kullansanız da kullanmasanız da o 9 TL'yi ödeyeceksiniz. Bu sözleşmenin bir maddesi zaten. Ha ben istemiyorum derseniz de sözleşmeyi imzalamazsınız ve hizmet vermezler.

Bu zorla modem kiralama olayı sadece ülkemizde yok. Özellikle Amerika'da birçok ISS de bu şekilde uyguluyor.

ISS'ler zaten bu modemlerden ücret alıyordu, bir de BTK mi alacak? Modem kiralamanın zorunlu olduğu bir yerde gerçekten akıl almaz bir olay bu.
Modem kira ücretinin saçmalığını bir yana koydum, benim anlamadığım nokta şu: Neden kendi modemimizi kullanamıyoruz? Servis sağlayıcıların zorla kiralattığı, çağlar öncesinden kalma ve tonlarca güvenlik açığı olan modemi kullanmak istemiyorum.

Sanki yeni bir uygulamaymış gibi anında 2 tane konu açıldı. Aylardır TT ve Millenicom uyguluyordu zaten. Netspeed yeni uygulamaya başladı sadece.

Türk Telekom'un mantığı çok basit. Doğru bulursunuz veya bulmazsınız. FTTH hizmeti alıyorsanız verdikleri fiber modemi kullansanız da kullanmasanız da o 9 TL'yi ödeyeceksiniz. Bu sözleşmenin bir maddesi zaten. Ha ben istemiyorum derseniz de sözleşmeyi imzalamazsınız ve hizmet vermezler.
Öncelikle ben bu güncellemeyi hep takip ediyordum zaten. Açılan konuyu görmediğim için ben açtım.
Ayrıca benim sözleşmemede kira bedeli vs. gibi durumlar yok. Ben modemi onlardan emanet olarak geri aldım ve kullanıcı hatası veya kayıp etme gibi durumlarda 300 TL gibi bir ücret vermeyi kabul ettim. Bu resmen nereden para çıkarsam'a giriyor.

Bu zorla modem kiralama olayı sadece ülkemizde yok. Özellikle Amerika'da birçok ISS de bu şekilde uyguluyor.
O zaman bu kullanıcıların kira ücretini kabul etmemesi durumunda cayma bedeli ödemeksizin sözleşmeyi sonlandırma hakkı var, doğru mudur?

Hayır. Sözleşmeyi imzalamadan önce bunu kabul ettiğiniz varsayıldığından böyle bir durum söz konusu değil.
Sözleşme imzalarken fiyat değişikliği oluyor ama. Sözleşmeyi belirli bir fiyatı kabul ederek imzalıyoruz, öyle değil mi?

Geri
Yukarı