Bu başlıkta yediğimiz uyarıları paylaşıyoruz

Sen öyle sanmaya devam et :)

Kişi adlarıyla soyadları büyük harfle başlar: Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Kâzım Karabekir, Ahmet Haşim, Sait Faik Abasıyanık, Yunus Emre, Karacaoğlan, Âşık Ömer, Wolfgang von Goethe, Vilhelm Thomsen vb.

Kaynak: Büyük Harflerin Kullanıldığı Yerler

Bu da ikincisi.

Noktalama işaretlerinden nokta, virgül, noktalı virgül, iki nokta, üç nokta, soru, ünlem, tırnak, ayraç ve kesme işaretleri ait oldukları kelimelere bitişik olarak yazılır ve kesme dışındaki işaretlerden sonra bir harf boşluğu ara verilir.

Noktalama İşaretleri (Açıklamalar)

He abi bak bir konuda Atilla'ya katılıyorum. Şimdi yönetici yazmışsın tamam. Moderatörlerde "Moderator" yazıyor. Bu nedir :)

Kişi soyadlarının büyük harfle başlaması ve komple büyük harf olması tamamen kişiye kalmış. Resmi olarak böyle bir kural yok. Askere gidenler daha iyi bilir. Türkçe hocam da böyle anlatmıştı bize. Günümüzde her iki şekilde kullananda çok kişi var. Bence büyük harfle başlasa yeter ama çok resmi durumlarda illaki soyadlar komple büyük harfle yazılıyor. Örneğin; Mustafa Kemal Atatürk , Mustafa Kemal ATATÜRK .

Ya bence konu kapatılsın bu Türkçe ile ilgili yeterince konu açıldı zaten. Açanlar da Türkçe kurallarının kapatılmasını istedi fakat forumda hala Türkçe kuralları devam ediyor ve Türkçe'ye uymayan herkes ceza ve uyarı almaya devam ediyor, bu böyle devam edecek.

Ben admin olsam hepinize banlamıştım :p

Bu arada uzaklaştıracaksam süresiz şimdi uzaklaştırabilirsiniz. Çünkü ben bunu " KASTEN " yapmıyorum. Alışkanlığım olmuş.
Bunu hatırlatırım ki Burası EDEBİYAT OKULU değil. TÜRKÇE SINIFI da değil. Burası teknoloji forumu.
Sırf bu sebeple banlanacaksam , bu forumda vakit dahi geçiremem.
Ama uyarı verilir o ayrı. Ben onu düzeltmeye çalışırım. Banlanırsam aynı şeyi söyliyemem.

2 Defa uyarı alırsın 3'cüde artık 1 günlük ceza alırsın. Banlamak sınırsızdır sınırsız banlanmazsın, eğer küfür edersen sınırsız Türkçe'ye uymazsan 1 günlük.

Evet burası teknoloji forumu ancak Türkçe'ye önem veren bir teknoloji forumu. Çünkü Türkçe'ye önem verilmemesi durumunda mesajlar okunmayacak duruma geliyor.

Ben admin olsam hepinize banlamıştım :p

Bu arada uzaklaştıracaksam süresiz şimdi uzaklaştırabilirsiniz. Çünkü ben bunu " KASTEN " yapmıyorum. Alışkanlığım olmuş.
Bunu hatırlatırım ki Burası EDEBİYAT OKULU değil. TÜRKÇE SINIFI da değil. Burası teknoloji forumu.
Sırf bu sebeple banlanacaksam , bu forumda vakit dahi geçiremem.
Ama uyarı verilir o ayrı. Ben onu düzeltmeye çalışırım. Banlanırsam aynı şeyi söyliyemem.

Facebook'ta hiç "Türkçemize sahip çıkalım" resimleri paylaştınız mı? Paylaştığınıza bahse girerim. İşte biz bunu yürülüğe sokan bir yeriz. Sözde değil, özde uyguluyoruz.

AtillaTopal
Suç sende değil kardeşim. Suç sana Türkçeyi bu şekilde kullanmana sebep olan sistemde. Kendi ağzınla söylüyorsun alışkanlık diye. Kim alıştırdı? Kusura bakma ama bunlar bahane. Kişi eğer isterse çokta güzel Türkçe kullanır. Alışkanlık deyip kestirip atamazsın. "Burası EDEBİYAT OKULU değil. TÜRKÇE SINIFI da değil. burası teknoloji forumu." demişsin ne yani sadece Türkçe dersinde falan mı Türkçeyi düzgün kullanalım.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı