Bu devirde hukuk okunur mu?

kozmoneustee

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Selamlar, malum YKS 2021 tercihleri açıklandı. Hukukun bu kadar gerilemesini tahmin etmiyordum. Sizce insanlar neden bu kadar talep gösteriyor? Eskisi kadar prestijli bir bölüm olduğunu düşünmüyorum. Geleneksel bölümlerden ziyade dijital çağa uyum sağlamak adına ybs seçmek daha mantıklı geliyor, sizin düşünceniz nedir?

Güçlü tanıdıkların veya akraban yoksa okumaya değmez hukuk. Ybs daha mantıklı yabancı dil ile kendini geliştirebilirsen eğer iyi yerlere gelebilirsin.

Teşekkürler hocam, ben de böyle düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşımın birisi sınıfında 200 öğrenci olduğunu söyledi. Bu mantıkla devam ederse işe girmek aşırı zorlaşacak gibi duruyor. Bence tercih edilmez.
AKP Gençlik kollarına yazıl. Ya da dur onların koltuk sallantıda olabilir, Muhalefetten bir partinin Gençlik kollarına gir. Hukuk ya da Tıpta vereceğin emeğin 10'da biri ile daha çok kariyer ya da para sahibi olursun.

Bilen bir Doktor abinden tavsiyedir.
Hocam 2023 seçimlerinde iktidar değişirse ters bir duruma düşer. İnsanın kendi emeği ile gelmesi varken torpil istemesi bence kötü bir şey. Ülkemizde gelemiyor olabiliriz fakat bu onların kullandığı yolu kullanacağımız anlamına gelmiyor.

Arkadaşımın birisi sınıfında 200 öğrenci olduğunu söyledi. Bu mantıkla devam ederse işe girmek aşırı zorlaşacak gibi duruyor. Bence tercih edilmez.

Hocam 2023 seçimlerinde iktidar değişirse ters bir duruma düşer. İnsanın kendi emeği ile gelmesi varken torpil istemesi bence kötü bir şey. Ülkemizde gelemiyor olabiliriz fakat bu onların kullandığı yolu kullanacağımız anlamına gelmiyor.
Sen bilirsin dostum. İdealisttim ben de senin gibi Tıp fakültesinde okurken, Uzmanlığımı ve Akademik kariyerimi düzenlerken. Halimden şükür memnunum, maddi ve manevi olarak. Ama etrafımda benim verdiğim emeğin 10'da biri ile "kanun koyucu" olan arkadaşlarım oldu. Ve bu "emek vermeden, liyakat basamaklarını tırmanmayan" insanlar benim için benim adıma kanun koyuyor.

İşsiz kalmazsın. Ancak ilk beş sene asgari ücretin bir tık üstü maaşla sürünürsün. Sonraki senelerde parayı kırarsın. Çünkü hukuk bir ticaret işi esasında.

Beni sakın yanlış anlamayın ama "Hukuk okunmaz." cümlesinin çok saçma olduğunu düşünüyorum. Her ne kadar da yozlaşmış bir toplum içerisinde olsak da, veya her ne kadar da hayatı boyunca sadece ders çalışan, hayatta bundan başka bir becerisi olmayan ve bu bölümü hak etmeyen öğrencilerin bu bölümü seçme durumu olsa da bu bölüm her şeye rağmen eşit ağırlık bölümünde okunabilecek en mantıklı bölümdür.
Ancak, bu bölümün tavsiye edilmemesinin sebebi uluslararası geçerliliğinin olmamasıdır- durum bu şekilde, hemen hemen tüm ülkelerin hukuk sistemleri birbirinden farklıdır- ve bu son derece mantıklı bir tavsiyedir.

Geri
Yukarı