Çözüm Bu Disk Bilgisayarı Başlatmak İçin Kullanılamaz

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu Disk Bilgisayarı Başlatmak İçin Kullanılamaz Probleminin çözümü Türk ve Yabancı Forumlarda dahi bulamayacağınız çözümünü ilk defa ben açıklıyorum:)
Bu sorun özellikle son Sierra sürümünde ortaya çıkmaya başladı.
Çözüm:
  • İlk olarak Paragon Partition Manager yazılımı ile HDD'nin bir bölümünü HFS olarak biçimlendirip kurulum yapmayı deneyin. Fakat kurulumda Bu Disk Bilgisayarı Başlatmak İçin Kullanılamaz hatası alırsanız bir kaç adım atmanız gerekiyor.
  • Sorun EFI bölümünün boyutunun küçük olması ile kaynaklanıyor. Her ne kadar 3.parti uygulamar ile EFI bölümünün boyutu büyütülebilse bile sismde çökmeler veye olumsuzluklar oluyor. Bu problemin çözümü için ilk önce UEFI için hazırlanmış Windows 10 USB'si gerekli.
  • İlk önce Windows'u USB'den boot edin. Boot ettikten sonra HDD'yi göreceksiniz. Tüm birimleri silin.
  • Sonrasında geriye gelerek Bilgisayarı onar > Gelişmiş seçenekler > Komut istemi'ni açın.
  • Komut sisteminde aşağıdaki kodları sırası ile yazın
Kod:
diskpart
list disk
select disk 0
clean
convert gpt
Create partition efi size=350
exit
  • Sonrasında bilgiyarı yeniden başlatıp USB'den boot edin. Görüldüğü üzere EFI bölümü 350MB olmuş olacak. Artık HDD'nin diğer kısımını oluşturup kurulum yapın. Kurulum sonrası Paragon Partition Maneger ile HDD'nin bir bölümünü HFS olarak biçimlendirip kuruluma geçin.
  • Bu işlemleri yaparken HDD'deki tüm veriler silinir.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı