Bu neslin istediği şey ne?

356463

Hectopat
Makaleler
7
Ailemle kavga ederken genel olarak konu sıralaması şöyle ilerler.
Neden ders çalışmıyorsun? -> Biz senden bir şeyler bekliyoruz! -> Sizin nesil çok bencil! -> Siz bizden ne istiyorsunuz, rahat mı bırakalım?
İsteğimiz şey en azından benim bakış açımda rahat bırakın değil. Ne istiyoruz peki? Bilmiyorum diyince ağız yüz dalıyor babam çünkü 😁

Ailemle kavga ederken genel olarak konu sıralaması şöyle ilerler.
Neden ders çalışmıyorsun? -> Biz senden bir şeyler bekliyoruz! -> Sizin nesil çok bencil! -> Siz bizden ne istiyorsunuz, rahat mı bırakalım?
İsteğimiz şey en azından benim bakış açımda rahat bırakın değil. Ne istiyoruz peki? Bilmiyorum diyince ağız yüz dalıyor babam çünkü 😁
Huzur istiyoruz Saygı istiyoruz Refah İstiyoruz Paramızın hortumlanmamasını istiyoruz cumhurbaşkanımızın bize sürtük dememesini istiyoruz ekonomik büyüme istiyoruz alım gücümüzün artmasını istiyoruz özgürlük istiyoruz İnsan Hakları istiyoruz

Ekonomi ve eğitim sisteminin düzelmesi ile Avrupalı ülkelerdeki gibi refah içinde ve kötü gelişmelerden uzak bir şekilde kafam tertemiz ders çalışmak, oyun oynamak, arkadaşlarımla takılmak, rahatça iş bulacağıma emin olmak, alacağım şeylerin fiyatlarına bakmak zorunda olmamak.

@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE hocam ortadaki konu ders çalışıp çalışmamak değil. Çalışsam da çalışmasam da her türlü geliyor konu oraya. Sorun bu tür sorularda "bilmiyorum" diyince ailemin sinirlenmesi. Örnek bir diyalog:
+Biz senden bu kadar şey istiyoruz sen ne istiyorsun?
-Bilmiyorum.
+Nasıl bilmiyorsun ya! (delirmeler, ses tonunda değişiklikler)
+Rahat mı bırakalım seni bunu mu istiyorsun?
-Hayır bunu istemiyorum.
+E ne istiyorsun o zaman.

Hocam 8'e giden bir kardeşim var, muhtemelen senle yaşıt ve senaryo benzer durumda. Sizin nesil eleştirilmeye ve zorlanmaya tamamen kapalı üstelik bir hedefiniz yok. Bu elbette senin değil sistemin çocuk yetiştirmeyi getirdiği noktanın suçu, ailenin beklentilerinin aslında çok yerinde olduğunu belirli bir yaşa geldiğinde idrak ediyorsun ancak iş işten geçmiş oluyor.

Geri
Yukarı