Bu olayın cezası var mıdır?

Daha önce hırsızlık, yaralama gibi ciddi bir sabıkaları yoksa salıyorlar. Onların anladığı dil şiddet. Sırtına sopayı saklayıp hepsini tek yakalayıp sıra sıra...

Şu tarz veletleri toplayıp tımarhane gibi yerlere atmak lazım.Toplu gezip güç gösterisi yaparlar yarın birgün karşılarına daha kalabalık grup çıkınca da yusuf yusuf oluyorlar.Kesinlikle hukuk yöntemine başvurun hocam.

Bu konuda haklısınız ben 7. sınıftayken biri arkamdan gelip anama küfür etmişsin demişti ben tabi hiç aldırış etmedim arkamdan tekmelemeye başlamıştı gene umrumda olmadı ben artık dedim yürüyün gidin felan diye sonradan bu binada bir abi var o abinin akradaşları apartmanın önünde bekliyorlarmış beni o halde görünce direkt yanıma geldiler çocuklara biraz atarlı sordular direkt girdikleri mod şuydu: ''Abi benim anneme küfür etmiş yoksa ben buna neden dalayım?'' :D

Şu tarz veletleri toplayıp tımarhane gibi yerlere atmak lazım.Toplu gezip güç gösterisi yaparlar yarın birgün karşılarına daha kalabalık grup çıkınca da yusuf yusuf oluyorlar.Kesinlikle hukuk yöntemine başvurun hocam.
Aslında ıslahevleri var ama ne hikmetse böyle tipler içeride değil.
Darptan ve ya insan hayatını tehdit etmekten dava açılabilir. Pek tabi delil gerekecektik. Ve de bıçak eğer çekilmiş ve kullanılmışsa cinayete teşebbüsten de dava açılabilir. Sonuç alınır mı bilemiyorum. Malum "adalet"
Umarım bir delil vardır. Parkın her yerinde "Bu park
Hocam biraz değişik gelicek ancak tekrardan o adamların yanından geçip sizi sıkıştırırlarsa herhangibir telefonla ses kaydı almayı deneyebilirsiniz.
Gizli hayat kanunu mudur nedir izinsiz ses kaydından kardeşim ceza yemesinden korkuyorum. Ayrıca ne olacağı belli olmaz. Kötü günümde çıkma karşıma direkt morga yollarlar diye tehdit etmişler. Yanlarında pala bile taşır bu aşağılıklar.
Daha önce hırsızlık, yaralama gibi ciddi bir sabıkaları yoksa salıyorlar. Onların anladığı dil şiddet. Sırtına sopayı saklayıp hepsini tek yakalayıp sıra sıra...
Keşke yapabilsek...
Bu konuda haklısınız ben 7. sınıftayken biri arkamdan gelip anama küfür etmişsin demişti ben tabi hiç aldırış etmedim arkamdan tekmelemeye başlamıştı gene umrumda olmadı ben artık dedim yürüyün gidin felan diye sonradan bu binada bir abi var o abinin akradaşları apartmanın önünde bekliyorlarmış beni o halde görünce direkt yanıma geldiler çocuklara biraz atarlı sordular direkt girdikleri mod şuydu: ''Abi benim anneme küfür etmiş yoksa ben buna neden dalayım?'' :D
Hepsi ana kuzusu veletler aslında kendinden güçlü birinin yanında. Aslında bunlar kısırlaştırılıp ölene kadar denetim altında tutulması gerekiyor. Böyle döl israfları ürememeli. Ne suçum var benim ya da kardeşimin böyle pislikler ile aynı seviyede görülüyorum? Ego falan değil bu. Hayatlarında bir baltaya sap olamamış, sorsanız ilkokul matematiği bile bilmeyen, adını zar zor yazabilen gelişmemiş yaşam formları hepsi.

12-15 yaş arası çocukların cezai sorumluluğu için "vardır" veya "yoktur" denilmez. Bir uzman, her biri için ayrı ayrı yaptığının bilincinde olup-olmadığına dair rapor yazar. Hakim, bu rapor doğrultusunda cezai sorumluluklarının olduğuna kanaat getirirse tıpkı 15-18 yaş grubu gibi muamele görürler ve suçlularsa indirimli ceza alırlar. Bilinçlerinin cezai sorumluluk taşıyacak kadar olmadığına kanaat getirirse de 12 yaş altı gibi muamele görürler ve yalnızca güvenlik tedbiri uygulanabilir. Cezai sorumlulukları olmaz.

Bununla birlikte direkt ceza hukukuna göre değil de, disiplin yönetmeliğine göre okul tarafından cezalandırılabilir veya mahkeme tarafından güvenlik tedbiri konulabilir. Bu tür durumlarda kanıt çok önemli. Bir şekilde iddianızı kanıtlamanız gerekir. Yoksa ceza veya herhangi bir tedbir almaları neredeyse imkansız. Ceza hukukunda özellikle dikkat edilen, yüzde yüzlük bir ispat olmadan ceza verilemeyeceğine dair bir kural var.

Son düzenleme:
12-15 yaş arası çocukların cezai sorumluluğu için "vardır" veya "yoktur" denilmez. Bir uzman, her biri için ayrı ayrı yaptığının bilincinde olup-olmadığına dair rapor yazar. Hakim, bu rapor doğrultusunda cezai sorumluluklarının olduğuna kanaat getirirse tıpkı 15-18 yaş grubu gibi muamele görürler ve suçlularsa indirimli ceza alırlar. Bilinçlerinin cezai sorumluluk taşıyacak kadar olmadığına kanaat getirirse de 12 yaş altı gibi muamele görürler ve yalnızca güvenlik tedbiri uygulanabilir. Cezai sorumlulukları olmaz.

Bununla birlikte direkt ceza hukukuna göre değil de, disiplin yönetmeliğine göre ceza okul tarafından cezalandırılabilir veya mahkeme tarafından güvenlik tedbiri konulabilir. Bu tür durumlarda kanıt çok önemli. Bir şekilde iddianızı kanıtlamanız gerekir. Yoksa ceza almaları imkansız.
Ben de bunu anlamıyorum. Yahu resmen öldürmekle tehdit ediyorlar. Cezai ehliyet nedir arkadaş. "Onlar küçük" diye beni bıçaklama hakları mı oluyor? Bıçaklamanın ne demek olduğunu nasıl bilmeyebilir bu çağda 15 yaşında bir çocuk?

Ben de bunu anlamıyorum. Yahu resmen öldürmekle tehdit ediyorlar. Cezai ehliyet nedir arkadaş. "Onlar küçük" diye beni bıçaklama hakları mı oluyor? Bıçaklamanın ne demek olduğunu nasıl bilmeyebilir bu çağda 15 yaşında bir çocuk?
Normal mahkemelerde bilirkişi raporu, bu tür mahkemelerde de bu rapor her şeydir. Uzman ne derse o. Hukuk sistemi böyle işliyor. Hakim direkt bu rapora göre hareket eder.

Bıçaklama tarzı bir şey olursa yazılacak raporun iyi olacağını sanmıyorum. Direkt 15-18 yaş arası sayıp işlem yaparlar. Sonuçta on iki yaşına yeni girmiş değil bu çocuklar. En kötü güvenlik tedbiri alırlar her şekilde.

Bu olayı yutkunmakla hukuğa taşımak aynı şey. Hukuğa taşısan hiçbir sonuç elde edemeyeceksin ve bu veletlerin egolarını daha da tatmin edeceksin. Ama şöyle bunları bir güzel döversen akıllanırlar ve olay kökünden çözülmüş olur.

Bu olayı yutkunmakla hukuğa taşımak aynı şey. Hukuğa taşısan hiçbir sonuç elde edemeyeceksin ve bu veletlerin egolarını daha da tatmin edeceksin. Ama şöyle bunları bir güzel döversen akıllanırlar ve olay kökünden çözülmüş olur.
Bunlar sadece 5-6 kişilik grup değiller. Her birinin en az 9-10 tanıdığı arkadaşı var. Sen gider bunları döversin yanındaki birkaç kişi ile, onlar gelir 50-60 kişiyle. Şiddet çözüm yolu burada. Ama işte sen aşiret değilsen yapamıyorsun. Ya o "yüce" Türk adaleti bir şey yapacak, ya sen gerçek anlamda bir kamyon adamlar gelip döveceksin.
Kökünden çözmenin tek yolu bunları içeri tıkıp 30-40 yaşına kadar salmaman. Saldıktan sonra da denetime tabi kalacaklar. Ne birine bir şey yaparlar, ne insan gibi yaşarlar. Ağaç yaşken eğilir. Bu zamanda bir kez korkutup doğru yola sokacaksın. Yoksa yetişkin olunca kendileri gibi keko biriyle evlenirler, o kekoyu öldürür gene girerler içeri. Dediğim gibi en iyisi 18 yaşından önce kanıtlanmış yaralama, gasp, cinayet gibi suçları olanları kısırlaştıracaksın. Çocuk mocuk bakarsan çıkamazsın işin içinden.

Geri
Yukarı