Bu zamanda GTX 1080 Ti alınır mı?

Ciddi manada ucuza denk geliyorsa her şey alınır dostum. :D kartın genel özellikleri ve fiyatlandırmasını baz alarak konuştum.
Adam gibi bir sebep belirtmemişsiniz ki iki cevabınızda da, bakın adam gayet tatmin edici bir sebep yazmış:
1080Ti eski bir kart. 2-3 kere Mining döneminden geçti. Yani piyasada bulacağın neredeyse tüm kartlar mining görmüş durumda. Tükettiği güç cabası. Çok fazla güç tüketiyor. Kısa vadede ben az para verip güçlü kart aldım diyorsun ama uzun vadede çok fazla elektriğe para ödüyorsun. Üstelik 2 tane alacakmışsın bu çok fazla güç tüketimi demek. Ayrıca yıllanmış bir kart. İçi açılmamış veya tamir görmemiş kart bulman yine çok zor. Uzun vadede başını ağrıtabilir.
@Kaanolovski Bu şekilde detaylı bir açıklama yapsaydınız bir şey demezdim. "Eski bir kart" diye köşeye çekilmenin de bir lüzumu yok.
Ciddi manada ucuza denk geliyorsa her şey alınır dostum. :D kartın genel özellikleri ve fiyatlandırmasını baz alarak konuştum.
Ayrıca bu argümanın ne mantığı var? Ucuz diye gidip de AMD FX serisi almanın bir manası yok mesela. Ama GTX 1080 Ti'yı öne çıkaran 2 şeyi var. 11 GB VRAM ve 3060-3060 Ti arası kas gücü sunabilmesi. Evet yüksek güç tüketiyor ama albenisi olmayacağını söylemek eksik bir söylem olur.

Adam gibi bir sebep belirtmemişsiniz ki iki cevabınızda da, bakın adam gayet tatmin edici bir sebep yazmış

@Kaanolovski Bu şekilde detaylı bir açıklama yapsaydınız bir şey demezdim. "Eski bir kart" diye köşeye çekilmenin de bir lüzumu yok.
Dostum yeterince açık değil mi gerçekten? Kartın durumu ortada, arkadaş "1080 Ti halen alınır mı" diye genel bir soru sormuş, genel bir cevap verdim. Yazılan her şeyi en uç noktasına kadar açıklamak mı gerekiyor? Açıklayayım istersen:
Kartın mimarisi aşırı eski, ikinci el piyasasındaki çoğu 1080 Ti mining görmüş durumda, yeni teknolojilerden yoksun, mesh shader desteği yok, Ray tracing desen hali ortada, elektrik santralini aratmayacak güç tüketimi var, her şeyiyle çağ dışı kalmış bir kart. Alınır mı sorusuna net bir şekilde alınmaz dedim? Bir sorun görmüyorum?

Çok eski bir kart, ucuza bulunsa bile alınmasını pek mantıklı bulmuyorum, 3000/4000 serisi herhangi bir kart ile daha güzel performanslar alacağını düşünüyorum.

Dostum yeterince açık değil mi gerçekten? Kartın durumu ortada, arkadaş "1080 Ti halen alınır mı" diye genel bir soru sormuş, genel bir cevap verdim. Yazılan her şeyi en uç noktasına kadar açıklamak mı gerekiyor? Açıklayayım istersen:
Kartın mimarisi aşırı eski, ikinci el piyasasındaki çoğu 1080 Ti mining görmüş durumda, yeni teknolojilerden yoksun, mesh shader desteği yok, Ray tracing desen hali ortada, elektrik santralini aratmayacak güç tüketimi var, her şeyiyle çağ dışı kalmış bir kart. Alınır mı sorusuna net bir şekilde alınmaz dedim? Bir sorun görmüyorum?
Kartta DLSS yok RTX yok mesh shader yok, mesh shader'ı fiziksel olarak desteklemiyor daha ne kadar eski olması veya açıklama yapılması gerekiyor ki?

Ayrıca bu argümanın ne mantığı var? Ucuz diye gidip de AMD FX serisi almanın bir manası yok mesela.

Ucuz genel bir tabir, bir şey olması gerektiğinden makul bir fiyata geliyorsa o şeyin albenisi yüksek olur. Açıklayayım:
Örnek verdiğiniz FX serisi kartlar eski ve performans konusundan zayıf olmalarından ötürü ikinci el piyasasında genel olarak "Ucuz" olarak adlandırılan meblağlarda satışa sunulurlar. Fiyat anlamında ne kadar olması gerekenden düşükse onun ne kadar alınabilir olduğunu belirler, aynı FX kartının aynı fiyata veya bir düşüğünü buldun diyelim, tercihin ne olur? 1080 Ti içinse bu durum değişmiyor, genelleme yapılırken ucuzu var olarak örnekleme yapılmaz. Ucuz olmalarının sebebi ise mining olmalarından dolayı kaynaklanıyor, tamamıyla başka bir konu.
Ama GTX 1080 Ti'yı öne çıkaran 2 şeyi var. 11 GB VRAM ve 3060-3060 Ti arası kas gücü sunabilmesi.

Üstte saydığım durumlardan ötürü kas gücü tek başına bir anlam ifade edemiyor maalesef, 11GB VRAM ise an itibariyle bu kart için gereksiz.

@ceo of plot twist Kesinlikle katılıyorum.

1080Ti eski bir kart. 2-3 kere Mining döneminden geçti. Yani piyasada bulacağın neredeyse tüm kartlar mining görmüş durumda. Tükettiği güç cabası. Çok fazla güç tüketiyor. Kısa vadede ben az para verip güçlü kart aldım diyorsun ama uzun vadede çok fazla elektriğe para ödüyorsun. Üstelik 2 tane alacakmışsın bu çok fazla güç tüketimi demek. Ayrıca yıllanmış bir kart. İçi açılmamış veya tamir görmemiş kart bulman yine çok zor. Uzun vadede başını ağrıtabilir.
10 yıldır sektördeyim 1080Ti ile kazım yapma cümlesini sizde görüyorum. Bu kartla rig kurmuş veya kazım yapmış kaç kişiye denk geldiniz? Kart yaktığını zor karşılar, mining dostu bir kart değil ki? 1080Ti hala alınabilir. 4 ay önce sattım, üstüne koyup 3060Ti almıştım. 1080Ti'nin yerini hala arıyorum. Gözle görülür çok bir fark yoktu.

Bu arada "çok eski", "çok güç tüketiyor", "kısa vadede ucuz fakat elektriğe para verirsin" gibi cümleler kullananları çok ciddiye almayın. Kart kemikli, güçlü, 3500 bandında satın alabileceğiniz en güzel, en yakışıklı, en güçlü kart. Güzelini bulursanız kaçırmayın.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı