Bütçe sıkıntısı olmadan F/P sistem önerisi

Bütçe
200000
Bu durum işlemcinin gücünden kaynaklanıyor. Intel bu çıtayı o kadar yükseltti ki işlemciyi soğutmak sorun haline geldi. Aslında AMD'nin düşük güç tüketimi ile başardıkları göz önünde bulundurulduğunda işlemcinin güçlü olması ile aşırı ısınması doğru orantılı diyemeyiz. Intel tek çekirdek konusunda iyi olmasa yanından geçilmez.

@Mkardes1903
Anakart: https://www.akakce.com/anakart/en-u...-intel-lga1700-ddr5-atx-fiyati,354158661.html

Anakart için ısı testleri dahil birçok test inceleyerek bu anakarta karar verdim. Bu anakart en yüksek 253 W güç tüketimi ile sınırlı olarak geliyor. İsterseniz bu sınırı kaldırabiliyorsunuz lakin yapılan testlerde bu güç sınırını kaldırmanın performansa olağanüstü bir etkisi olmadığı görülmüş. Default ayarlarda kalabilir.

İşlemci: https://www.akakce.com/islemci/en-u...ekirdek-3-20-ghz-kutulu-fiyati,425499517.html

İşlemci için bahsedilen hataların bir kısmının çözüldüğünü gözlemledim lakin hala Unreal engine 5'de hata yaşayan var ama bunların sayısı az. Bunların bir kısmı default ayarlarla oynadıkları için aşırı ısınmadan kaynaklanıyor. İşlemci çok güçlü. 14900K'yı nasıl soğutabilirizi düşünürken 14900KS'e çıkmak istemedim.

Ekran Kartı: https://www.akakce.com/ekran-karti/...ddr6x-24-gb-fiyati,340512679.html?g=539267095

Ekran kartında ise S seyive kartı seçtim. En üst kaliteye yakın soğutma, gürültü ve güç limiti sunan bir kart. En üst seviyeye çıkmaya gerek görmedim. Gereksiz bir harcama olacağını düşündüm.

RAM: https://www.akakce.com/ram/en-ucuz-...f5-6400j3239g32gx2-tz5rk-fiyati,94508783.html

RAM'i QVL listesinden seçtim yani anakart satıcısı tarafından onaylanan bir RAM. 64 GB yeterli olur diye düşündüm.

Soğutucu: https://www.akakce.com/islemci-sogu...m-islemci-sivi-sogutucu-fiyati,560314500.html

Bu soğutucudan daha iyi olup daha ucuz olanlar var ancak o soğutucuların radyatörleri kalın olduğundan kasaya sığmıyorlar. Kasaya uygun olup iyi soğutma performansı veren soğutucu olarak bunu seçtim. Kasanın en fazla desteklediği kalınlık 34 mm. Bu soğutucu 30 mm kalınlığında radyatöre sahip.

SSD: Samsung 990 PRO MZ-V9P2T0BW PCI-Express 4.0 2 TB M.2 SSD Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

SSD'ler arasından en iyilerinden birini seçtim. 2 TB yeter diye düşündüm.

PSU: https://www.akakce.com/power-supply...fx-l-gaming-gen5-1200-w-fiyati,607517160.html

PSU için 1200 W'ı çıkabileceğiniz en yüksek güç değeri olarak hesapladım. 1200 W'ta yüksek verimliliğe sahip, yeterli korumaya sahip ve gürültü seviyesi düşük olan PSU'ların en iyilerinden biriydi. Bu kadar iyi bir sistemi kötü bir PSU'ya bağlamak hata olurdu.

Kasa: https://www.akakce.com/bilgisayar-kasasi/en-ucuz-asus-proart-pa602-e-atx-fiyati,571897774.html

Bu kasadan daha iyi birkaç kasa gördüm ama RGB'li süslü püslü kasalardı. İş için kullanacağınız için daha derli toplu daha ağır gözüken bir kasa seçmek istedim. Bundan daha iyisi yoktu.

Bu sistemi belirli tarihler arasında aldığınızda Anakart ve sıvı soğutucu için ASUS geri ödeme yapıyor onu kaçırmayın derim. Bağlantı adresi: ASUS Promotion

Güç kaynağını belirli tarihler arasında ince hesaptan alırsanız Dragon's Dogma 2 oyununu hediye ediyor. Oyun 50 dolar. Kaçırmayın derim. Bağlantı adresi: Asus ROG-LOKI-1200T-SFX-L-GAMING 1200W Black Sılver 120mm Full Modüler Gaming (Oyuncu) Power Supply (90YE00N0-B0NA00) - incehesap.com

Termal macun: Thermal Grizzly 2gr Kryonaut Extreme Yüksek Kaliteli Termal Macun (TG-KE-002-R) - Termal Macun - Overclock - PC Bileşenleri | Teknobiyotik

Bu sistem, yapacağınız işler için size abartılı geldiyse 20.000 TL aşağı inerek AMD bir sistem dizebilirim.

@Mkardes1903
Detaylı yorumların için teşekkürler. Benimde kafamda aşağı yukarı böyle bir sistem vardı. Kararsız kaldığım nokta şu ki Mac Studio çok kompakt bir cihaz ve neredeyse sorunsuz. M2 Ultra versiyonunun 176 bin fiyatı var. Burdan devam edip etmeme konusunda kararsızım.

Detaylı yorumların için teşekkürler. Benimde kafamda aşağı yukarı böyle bir sistem vardı. Kararsız kaldığım nokta şu ki Mac Studio çok kompakt bir cihaz ve neredeyse sorunsuz. M2 Ultra versiyonunun 176 bin fiyatı var. Burdan devam edip etmeme konusunda kararsızım.
M2 ultra bu sistemin yanına yaklaşamaz. AMD önermemin sebebi performanstan biraz kısıp M2 Ultra'nın CPU'su gücünde bir CPU ile ısı sorununu ortadan kaldırmak. Diğer türlü bu sistem performans yönünden M2 Ultra'nın çok üstünde. Oyun konusundan bahsetmememin sebebi ise bu sistemin CPU'sunu oyunlar zorlayamaz. CPU oyunlarda 60 derece civarında kalacaktır.

Yakın zamanda aynı işi yaptığım bi arkadaşım bu sistemi topladı. Bugün görüştüm. İşlemci sorunundan o da bahsetti. İşlemci gücünü düşürmek zorunda kalmış. Ancak öyle çözmüş.

İşlemci : i9 14900K 14.Nesil 5.80 GHz 32 MB önbellek
Anakart : Asus ROG Maximus Z790 Dark
Kasa : Cooler Master HAF 700 Evo Full Tower
M2 Disk : Crucial 4 TB 3D NAND 12400/11800 MB/S
RAM : GSKILL 96 (2x48 GB) x2 = 192GB RAM
Ekran Kartı : ASUS GEFORCE RTX 4090 TUF-RTX4090 24G GDDR6X 384 Bit
Sıvı Soğutma : Cooler Master Master Liquid ML360 Argb 3xMF 120 Halo
Asus 1200W ROG STRIX 1200G AURA Gold Aura Edition 80+ Gold Tam Modüler PCI-E 5.0 Güç Kaynağı

Yakın zamanda aynı işi yaptığım bi arkadaşım bu sistemi topladı. Bugün görüştüm. İşlemci sorunundan o da bahsetti. İşlemci gücünü düşürmek zorunda kalmış. Ancak öyle çözmüş.

İşlemci : i9 14900K 14.Nesil 5.80 GHz 32 MB önbellek
Anakart : Asus ROG Maximus Z790 Dark
Kasa : Cooler Master HAF 700 Evo Full Tower
M2 Disk : Crucial 4 TB 3D NAND 12400/11800 MB/S
RAM : GSKILL 96 (2x48 GB) x2 = 192GB RAM
Ekran Kartı : ASUS GEFORCE RTX 4090 TUF-RTX4090 24G GDDR6X 384 Bit
Sıvı Soğutma : Cooler Master Master Liquid ML360 Argb 3xMF 120 Halo
Asus 1200W ROG STRIX 1200G AURA Gold Aura Edition 80+ Gold Tam Modüler PCI-E 5.0 Güç Kaynağı
Benim topladığıma çok benziyor. İşlemciye undervolt yaptıktan sonra güçlü işlemci almanın pek bir anlamı kalmıyor. Ek olarak 192 GB çok abartılı.

Son düzenleme:
Sürekli fikir değiştiriyorum malum yüklü bir meblağ. Kendi adıma evden çalışıyorum, kendim alacağım o yüzden ince eleyip sık dokumam lazım. Bir parçayı alsam gerisi gelir :) Sormak istediğim bir şey var. Bu verdiğim linkteki parçaların farkları ne tam olarak? Fiyat farkından dolayı soruyorum. Bir de satın alımlar için önerdiğin bir yer var mı? Doğal olarak ucuzunu ve taksitlisini kovalıyorum. Amazon'da peşin fiyatına 6 taksit var ama satıcılar farklı genelde. Büyük ihtimal senin önderdiklerinden yürüyeceğim, o yüzden sistemi son bir kez daha gözden geçirmeni isteyebilir miyim? Tekrardan çok teşekkürler.

@Loyalty571

Anakart

Ekran kartı

@Mkardes1903 Anakartlar farklı. Biri Dark Hero biri sadece Hero. Bellek saat hızları, bellek kapasitesi, M.2 ve PCIE yuva sayıları ve jenerasyonları farklı vs. böyle devam ediyor. Dark Hero kesinlikle daha iyi.

Ekran kartları aynı ama Amazondan satıcı veya gönderici Amazon olmadığı sürece alışveriş yapmayın. Öyle ürünlerde Amazon güvencesi bulunmuyor. İnce Hesap Anakart için iyi bir seçim çünkü Dragon's Dogma 2'yi bedava alacaksınız. Ekran kartını Hepsiburada'dan alabilirsiniz. World karta özel vade farksız 9 ay taksit imkanı sunmuş. Satıcı da Hepsiburada olduğu için daha iyi. Diğer siteler daha ucuz gözükse de vade farkı işin içine girince inanılmaz fark ediyor. Ek olarak ekran kartını aldıktan sonra Adobe Creative Cloud lazımsa 1 ay bedava üyeliği alabilirsiniz.

İşlemcide İnce Hesap.

RAM'de Sinerji Bilgisayar.

Soğutucuda Gaming gen tr. Oradan alırsanız geri ödeme alabileceksiniz.

Kasa Sinerji Bilgisayar. Geri ödeme alabileceksiniz.

PSU Sinerji.

SSD'de gen 5 istiyorsanız ona göre değiştirip bakayım.

Termal macun:

Son düzenleme:
@Mkardes1903 Anakartlar farklı. Biri Dark Hero biri sadece Hero. Bellek saat hızları, bellek kapasitesi, M.2 ve PCIE yuva sayıları ve jenerasyonları farklı vs. böyle devam ediyor. Dark Hero kesinlikle daha iyi.

Ekran kartları aynı ama Amazondan satıcı veya gönderici Amazon olmadığı sürece alışveriş yapmayın. Öyle ürünlerde Amazon güvencesi bulunmuyor. İnce Hesap Anakart için iyi bir seçim çünkü Dragon's Dogma 2'yi bedava alacaksınız. Ekran kartını Hepsiburada'dan alabilirsiniz. World karta özel vade farksız 9 ay taksit imkanı sunmuş. Satıcı da Hepsiburada olduğu için daha iyi. Diğer siteler daha ucuz gözükse de vade farkı işin içine girince inanılmaz fark ediyor. Ek olarak ekran kartını aldıktan sonra Adobe Creative Cloud lazımsa 1 ay bedava üyeliği alabilirsiniz.

İşlemcide İnce Hesap.

RAM'de Sinerji Bilgisayar.

Soğutucuda Gaming gen tr. Oradan alırsanız geri ödeme alabileceksiniz.

Kasa Sinerji Bilgisayar. Geri ödeme alabileceksiniz.

PSU Sinerji.

SSD'de gen 5 istiyorsanız ona göre değiştirip bakayım.
Ssd için Gen 5 alternatifte alabilirim. Ayrıca alternatif kasa önerisi alabilir miyim zahmet olmazsa? Evden çalıştığım için RGB ışıklı olabilir o konuda problem olmaz.

Kasa değiştireceksek soğutucuyu da değiştirelim. Piyasanın neredeyse en iyisi bir soğutucu var.
Tabi daha sorunsuz bir deneyim için soğutucu önemli benim için. Sorunları minimize etmem gerek. MacOs tarafında sıfır soruna alıştığım için :) Bir de bilgin varsa Mac Studio ile bu topladığımız sistem arasında enerji tüketimi olarak ne kadarlık bir fark olur sence?

Tabi daha sorunsuz bir deneyim için soğutucu önemli benim için. Sorunları minimize etmem gerek. MacOs tarafında sıfır soruna alıştığım için :) Bir de bilgin varsa Mac Studio ile bu topladığımız sistem arasında enerji tüketimi olarak ne kadarlık bir fark olur sence?
Buyurun dehşet ikili. Soğutucu daha ucuz ama daha iyi. Kasa çok daha iyi ama daha pahalı. Kasa devasa ama onu baştan belirteyim. Soğutucu için ek bir durum var. Bu soğutucu o kadar uzun ve kalın ki bu kasada bile montajda biraz uğraşabilirsiniz. Kasanın kullanım kılavuzunu okumanız gerektiği yazılmış.

Vatanda daha ucuzmuş.

@Mkardes1903 Çok önemli bir durum öğrendim. Asus tuf RTX 4090 OG edition'da buhar odası yokmuş. OG edition'ı unutalım. Sadece OC olana yönelmelisiniz.

Kenara OG ekleyip açıklama yapmamaları inanılmaz. Üstteki linktekini almanızı tavsiye ederim. World'e özel 9 taksit de var. Satıcı Hepsiburada.

Kart size ulaştığında kutuyu açmadan aynısı mı diye kontrol edin. Aynısı değilse OG olanı yollamış olabilirler. İade edersiniz.

Son düzenleme:

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı