Büyük şehirlerdeki gıda fiyatları neden çok pahalı?

Tunahan4592

Centipat
Daha fazla  
Okul içinde bir yarım döner 25 TL bana çok pahalı geliyor ama İzmir İstanbul gibi bölgelerde 50 - 60 TL diyor ve içine hiçbir şey katmıyorlarmış. Ben bunlara denetim yapılması lazım diye düşünüyorum. 60 TL döner ne demek? BİM'e gidip 11 TL'ye 180 gram çiğ köfte alıyorum 2 tane bana yetiyor. Bir de çikolata alıyorum yani bir 30 TL gidiyor şu anda ve çok uyguna geliyor. Sizin oralarda kaç para?

Son düzenleyen: Moderatör:
Küçük şehir/kasaba kiraları ile, büyük şehirlerin verdiği kira bir değil.
Adam 25 TL'ye satsa 500 adet sattığında kirasını ödeyebilir.
Ama 60 TL'ye satarsa atıyorum 100 adet satması gerekir.

Küçük şehirlerdeki kira oranlarıyla büyük şehirlerin kira oranı aynı olsaydı dediğinize katılırdım.

Ayrıca sadece dükkan kirası yok. Adamların ev kirası, çalışan maaşı falanda var. Ona göre maaş veriyorlar.

25 tl ye yiyorum gayet güzel okul kantınınden ve 200 tl ye 1 kilo baklava satarsın doğru konuşalım
daha geçen gün 1 kilo baklavaya 580 lira verdim, 200 lira komik. Dana bonfile kilosu 600 lira desek 25 liraya sadece 40 gram et alabilirsin. Ekmeği başka malzemeyi falan eklesek 25 liraya nasıl bir porsiyon döner olabilir aklım almıyor. Tek açıklaması içindeki dönerin et olmaması.
25 liraya olan dönerden bence uzak durun, yıllar sonra kim bilir ne hastalıklara sebep olur.

daha geçen gün 1 kilo baklavaya 580 lira verdim, 200 lira komik. Dana bonfile kilosu 600 lira desek 25 liraya sadece 40 gram et alabilirsin. Ekmeği başka malzemeyi falan eklesek 25 liraya nasıl bir porsiyon döner olabilir aklım almıyor. Tek açıklaması içindeki dönerin et olmaması.
25 liraya olan dönerden bence uzak durun, yıllar sonra kim bilir ne hastalıklara sebep olur.
Hayata vip üyelik aldığınız için bu kadar fazla fiyatlar verilmesi bundan oluyor galiba 580 tl ye et görsem polise şikayet ederim ikimiz ayrı dünyaların insanıyız galiba bilmiyorum

Aslında küçük şehirde yaşamak hatta köy hayatı insan doğasına daha uygun, büyük şehirde yaşamak "zihinsel" insanın en başarılı olabileceği yer. iyi yaşamak için "strese girmek" yani iyi yaşamak zorunluluk , iyi yaşamak için iyi para kazanmalısın buda "stres" büyük şehirde mutlu olmak bile zorunluluk. ama insan doğası doğal iyi hissiyatı "zorunlu olmadığında" yaşar.

Daha geçen gün 1 kilo baklavaya 580 lira verdim, 200 lira komik. Dana bonfile kilosu 600 lira desek 25 liraya sadece 40 gram et alabilirsin. Ekmeği başka malzemeyi falan eklesek 25 liraya nasıl bir porsiyon döner olabilir aklım almıyor. Tek açıklaması içindeki dönerin et olmaması.

Dönerin bonfileden yapıldığını düşünmeniz biraz garip. Ayrıca okul kantininde satılan dönere 50grdan fazla et koymazlar zaten. Et değil tavuk döner fiyatlarından bahsediyorsak ücra bir yerde 25TL olası ama İstanbul'da 40TL civarı yarım ekmek.

Geri
Yukarı