Kantin fiyatları neden bu kadar pahalı?

Fiyatlarının tıpatıp aynı benim kantin fiyatları ama en ucuz yemek 11 TL (her tatilde fiyatı artıp duruyor) tabii su o kadar değil 2 TL burada.

İyi akşamlar sevgili sosyal üyeleri. Allah yüzünüzden gülmeyi eksik etmesin. Bu okuldaki kantin fiyatları nedir yahu? Biz memur muyuz? Arkadaşım, bu ne böyle? Nedir bu öğrencilerin çektiği?

Ben nöbetçi iken kantinci abimle konuşmuştum fiyatlar üzerine;
Öncelikle kantincilik yapmak için belge almanız gerekiyor. Belge fiyatı 850 TL. Belgemizi aldıktan sonra kantin açacağınız okula okulun belirlediği miktarda İhale ücreti+kantin işletme ücreti ödeniyor. Bu fiyat okuldan okula değişmekte. Bizim abimiz 2'sine 1800 TL ödemişti. İhaleyi kazandığınızda yine okulun belirlediği bir fiyatta kapora ödeniyor. Bizim abimiz kapora olarak 450 TL verdi. Ardından kiraladığınız için kira bedeli ödenmekte. Kira bedeli şu şekilde: Kullanılan elektrik+kullanılan doğalgaz+kira ücreti. Bizim abimiz bunun için aylık 2100 TL ödemekte. Malzemesiydi vb.derken aylık 650 TL ürün ücreti ödüyor. Bize verilen destek çok düşük. Sadece 3/1 karşılıyor demişti abimiz. Fiyatlar bu sebepten pahalı oluyor dedi. Bizde ucuza satmak istiyoruz açıkçası toptan aldığımız fiyatın borçları kapatabilmek için 3,5 kat fazla ücrete satıyoruz demişti. Kısaca hesaplarsak:
1800+850+2100+650 = 5400 TL. Kantinden alıcağınız ürünün ücreti masraflara gidiyor. Abimiz kantinciliği bırakmak içinde ücret ödemek zorunda. Bu şekilde sonsuz bir döngüye girmekte.

Geri
Yukarı