Büyüme Kemiği Kırılırsa Boy Ne Kadar Daha Uzar?

DiamondBullets06

Hectopat
Makaleler
2
Yer
Ankara
Daha fazla  
Boyum 1.71 ve yaşım 15 olacak 3 ay sonra. Kilom, 68 ve sporla uğraşıyorum. 1 hafta önce elimde büyüme kemiğini (kıkırdağını) kırdım ama Allah'tan düzeliyor yavaş yavaş. Sizce 1.80-1.85 civarı olur muyum?

Son düzenleyen: Moderatör:
Tüm hücreler de olduğu gibi kemiklerde kendi kendini iyileştirme özelliğine sahip. Kemiğiniz kırıldığında doktorlar düzeltip alçıya alıyor ve gerisini vücut hallediyor. El kemiği kırılması ile boy büyümemesi arasında ilişki yoktur. Tamamen iyileşene kadar dikkat etmen yeterlidir. Geçmiş olsun.

Tüm hücreler de olduğu gibi kemiklerde kendi kendini iyileştirme özelliğine sahip. Kemiğiniz kırıldığında doktorlar düzeltip alçıya alıyor ve gerisini vücut hallediyor. El kemiği kırılması ile boy büyümemesi arasında ilişki yoktur. Tamamen iyileşene kadar dikkat etmen yeterlidir. Geçmiş olsun.
Hocam şükürler olsun ki bugün alçı çıktı ve kaynamış. Şu anlık bir sıkıntım yok. Tahmini ne kadar daha uzarım?

Hocam şükürler olsun ki bugün alçı çıktı ve kaynamış. Şu anlık bir sıkıntım yok. Tahmini ne kadar daha uzarım?
Tahmini ne kadar uzarım sorusuna kimse tek ve net bir cevap veremez. Bu senin genetiğine, beslenmene, uykuna ve sporuna bağlıdır. Dış etkenlerden en önemlisi uyku, sonra beslenme sonra da spor gelir genel olarak. O yüzden bunlara önem vermelisin. Ama en önemli etken iç etken yani genetiktir.

Yaş olarak soruyorsan, erkeklerde 23 yaşına kadar uzamanın mümkün olduğu bilimsel olarak bilinen bir gerçek.

Tahmini ne kadar uzarım sorusuna kimse tek ve net bir cevap veremez. Bu senin genetiğine, beslenmene, uykuna ve sporuna bağlıdır. Dış etkenlerden en önemlisi uyku, sonra beslenme sonra da spor gelir genel olarak. O yüzden bunlara önem vermelisin. Ama en önemli etken iç etken yani genetiktir.

Yaş olarak soruyorsan, erkeklerde 23 yaşına kadar uzamanın mümkün olduğu bilimsel olarak bilinen bir gerçek.
Genetik ile alakalıdır boy uzaması, spor sadece yardımcı olur diye üstüne basa basa söyledik. Bizi burada bilgisizlikle suçladılar başka konular da.

Boyunuzun ne kadar uzayacağını merak ediyorsanız anne ve babanızın boy ortalamasını alıp üzerine 13 cm ekleyin. Bu değer sizin boyunuzun alacağı maksimum değerdir.

Unutmayın ne kadar sağlıklı beslenir ve doğru ve düzenli egzersiz yaparsanız boyunuzu o kadar çoktan uzar. Barfiks barında günde birkaç dakika asılı kalmanızı öneririm.

Allah sıhhat versin hocam.
Umarız uzarsınız.
:D
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Çok şükür hocam üstünden 10 ay gibi bir süre geçti ve hiçbir sıkıntım yok. Genede sağolun. :)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı