Çözüldü Bufferbloat nasıl çözülür?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Darkw0lf

Decapat
Arkadaşlar merhaba, Turk Telekom 24 Mbps Fiber FTTH kullanıyorum. TT tarafından verilen ZTE ZXHN H298A modemi ve Nokia G-010G-Q GPON cihazını kullanıyorum ancak hiçbir online oyun oynayamayacak kadar bufferbloat sorunu yaşıyorum, test sonuçları aşağıda. Müşteri hizmetleri hiçbir şekilde yardımcı olmuyor. Bunun çözümü için QoS ayarı gerektiğini öğrendim ancak bu modemde ayar yapılamıyor. Taahhütümün de bitmesine çok az var ve ben TurkNet'e geçmeyi düşünüyorum. TurkNet, müşterilerine ZyXel VGM3625-T50B veriyormuş.

1) Sizce bu ISS değişikliği sonrası sorunum çözülür mü, TurkNet'in verdiği modemde QoS ayarı yapılabilir mi?
2) Eğer çözülmezse nasıl çözebilirim?

Gerçekten bu durumdan çok mağdurum, yardım edebilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

bufferbloat.jpg

Çözüm
Bufferbloat gibi satürasyon kaynaklı problemler yaşamak istemiyorsanız ya çok yüksek bant genişliğine sahip olacaksınız ya da router cihazın üzerinde OpenWrt gibi bir firmware yükleyip SQM yazılımı ile cake veya en azından fq_codel kullanacaksınız. Başka kolay yolu veya oluru yok.
Arkadaşlar merhaba, Turk Telekom 24 Mbps Fiber FTTH kullanıyorum. TT tarafından verilen ZTE ZXHN H298A modemi ve Nokia G-010G-Q GPON cihazını kullanıyorum ancak hiçbir online oyun oynayamayacak kadar bufferbloat sorunu yaşıyorum, test sonuçları aşağıda. Müşteri hizmetleri hiçbir şekilde yardımcı olmuyor. Bunun çözümü için QoS ayarı gerektiğini öğrendim ancak bu modemde ayar yapılamıyor. Taahhütümün de bitmesine çok az var ve ben TurkNet'e geçmeyi düşünüyorum. TurkNet, müşterilerine ZyXel VGM3625-T50B veriyormuş.

1) Sizce bu ISS değişikliği sonrası sorunum çözülür mü, TurkNet'in verdiği modemde QoS ayarı yapılabilir mi?
2) Eğer çözülmezse nasıl çözebilirim?

Gerçekten bu durumdan çok mağdurum, yardım edebilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Eki Görüntüle 1429917
Nokia ONT'den oluyormuş bu sorun. Fibere geçmeden önce baya araştırmıştım. Bende Huawei ONT ve Archer c5v modem var hiç bir sorun yok test sonucu A. Türknet bahsettiğiniz modemi kendi alt yapısında gigafiberle veriyor sanırım ücretsiz olarak ama TT alt yapısında TT getiriyor modemi, yani o modem gelmeyecek size. Türknetten satın alabiliyorsunuz ayrıca.

@Darkw0lf

İstediğiniz ISS'yi kullanırsanız kullanın, Router ve ONT'nizi Türk Telekom getirecek bilginiz olsun.

Nokia ONT kullandığınız için sahanızda Nokia OLT var. Nokia'dan başka cihaz gelmesi mümkün değil.

Türk Telekom Nokia sahalarda bu sorunu çözene kadar hiçbir şekilde Bufferbloat'tan kurtulamazsınız.

Tabi SQM ile kurtulabilirsiniz, bir tane OpenWRT destekli Router'a bakar.

@Darkw0lf

İstediğiniz ISS'yi kullanırsanız kullanın, Router ve ONT'nizi Türk Telekom getirecek bilginiz olsun.

Nokia ONT kullandığınız için sahanızda Nokia OLT var. Nokia'dan başka cihaz gelmesi mümkün değil.

Türk Telekom Nokia sahalarda bu sorunu çözene kadar hiçbir şekilde Bufferbloat'tan kurtulamazsınız.

Tabi SQM ile kurtulabilirsiniz, bir tane OpenWRT destekli Router'a bakar.
Türk Telekom ile şimdi görüştüm. Kendi modemimi kullanamayacağımı, ONT cihazını da değiştiremeyeceklerini söylediler. Bu yüzden ben kendi routerımı kuramam, sorunu da çözemem. Bu yüzden kendi modemimi kullanmama izin veren bir ISS bulmam gerek, ve OpenWRT kuracağım bir routerı kullanmam gerek. Sanırım bundan başka çözüm yok. Doğru mudur? Veya Türk Telekom tarafından verilenin yanı sıra ikinci bir router kullanarak bu sorunu çözmem mümkün mü acaba?

Son düzenleme:
Kullanılıyor yazılmış zaten cevaplarda. TT modemindeki MAC adresini kullanacağınız modeme girmeniz gerekiyor. Kendi modemini kullanmayla ilgili internette bir sürü video var Recep Baltaş'ında var videosu. Elinizde varsa ya da denemek için bulabilirseniz birinden fibere uyumlu WAN girişi olan modem deneyin.

Kullanılıyor yazılmış zaten cevaplarda. TT modemindeki MAC adresini kullanacağınız modeme girmeniz gerekiyor. Kendi modemini kullanmayla ilgili internette bir sürü video var Recep Baltaş'ında var videosu. Elinizde varsa ya da denemek için bulabilirseniz birinden fibere uyumlu WAN girişi olan modem deneyin.
Hocam elimde tp-link td-w9960 modem var. Modem olarak fibere uyumlu değil ancak fiber kablo erişimi ile çalışabildiği yazıyor. Gerçekten hiç anladığım konular değil o yüzden sormak istiyorum bu router işimi görür mü?

Bir de bu kullandığım zte modemin arayüzünde bir QoS ayar menüsü var ama çok karmaşık. Belki openWRT gerekmeden de çözülebilir, anlayan varsa QoS ayarı yapmama yardımcı olabilir mi?

Son düzenleme:
Merhaba. Bende Türk Telekom FTTH kullanıcısıyım. 112 Mbps Download, 8.2 Mbps Upload alıyorum. Sizin kullandığınız ONT cihazının aynısı bendede var. Router'da aynı marka ve model. Bufferbloat sorunu sanırsam Nokia OLT'lerde görülen bir sorunmuş. Nokia OLT/ONT'lerde görülen bir sorun. Bu konuyu okumadan önce, bufferbloat sorununun çözümünü düşünmüştüm. Sorunun çözümü ise, Türk Telekom'un simetrik olarak 1000 Mbps Download, 1000 Mbps Upload vermesinin gerektiği idi. Tahminlerim doğru çıkmış görünüyor. Buradakilerde aynısını demiş. Ya OpenWRT destekli modem alacaksınız yada daha yüksek bant genişliği verilecek. Telekom'un bunu yapmak gibi bir niyeti olacağını düşünmüyorum. 1000 Mbps'lik pakette bile Upload'ı 50 Mbps veriyor. Ancak elimizde güzel bir bahane var şimdi. Bufferbloat sorununu çözmek için 1000/1000 simetrik paket isteyebiliriz bence Telekom'dan. Ancak fazla kişi bu konuda ısrar etmeli, sıkıştırmalıdır.

Son düzenleme:
Arkadaşlar merhaba, Türk Telekom 24 Mbps fiber FTTH kullanıyorum. TT tarafından verilen ZTE zxhn H298a modemi ve Nokia g-010G-Q GPON cihazını kullanıyorum ancak hiçbir Online oyun oynayamayacak kadar bufferbloat sorunu yaşıyorum, test sonuçları aşağıda. Müşteri hizmetleri hiçbir şekilde yardımcı olmuyor. Bunun çözümü için QoS ayarı gerektiğini öğrendim ancak bu modemde ayar yapılamıyor. Taahhüdümün de bitmesine çok az var ve ben TurkNet'e geçmeyi düşünüyorum. TurkNet, müşterilerine ZyXEL VGM3625-T50b veriyormuş.

1) sizce bu ISS değişikliği sonrası sorunum çözülür mü, TurkNet'in verdiği modemde QoS ayarı yapılabilir mi?
2) eğer çözülmezse nasıl çözebilirim?

Eki Görüntüle 1429917

QoS ayarıyla çözülüyor hocam yükleme ve indirme hızınızı yavaş yavaş sınırlayarak optimum ayarı bulmanız gerekiyor. Benim internette F alıyordu 50'ye 8 olan hızımı QoS ile 47k ve7.7k ya sabitledim şu an a+ alıyorum.

Arkadaşlar problemi çözdüm. Xiaomi Mir4a ge satın aldım. OpenWRT kurdum, router olarak ana modeme bağladım, gerekli ayarlamaları yaptım ve problemden kurtuldum. Sanırım bu problemi yaşayanların yapabileceği tek şey bu. Şimdiki bufferbloat değerlerim:

Dosya Ekleri

• asdasd.png
    asdasd.png
    141,7 KB · Görüntüleme: 182

Geri
Yukarı