Buhar bilgisayara zarar verir mi?

drecco

Hectopat
Bu soru bana kalırsa cevabı net olan bir soru. Evet, kritik bir yere denk gelirse kısa devre yapabilir, veya oksitlenme vs. yapabilir ve her halükarda dizüstü ve masaüstü bilgisayarları olabildiğince buhardan ve nemden korumak gereklidir. Fakat bana inanmayan bir tanıdığım için internette aradığımda bilen bilmeyen bir sürü cevap vermiş, zarar verebilir-vermeyebilir gibi. Bilen birisi güzel bir açıklama yapabilirse sevinirim. Tabii nem var nem var:

Birisi odada fırın çalışıyor, nem oluyor diyor.

Birisi güney illerinden birindeyim hava çok nemli diyor.

Birisi çocuk burun spreyine doldurulmuş su sıkıyor diyor.

Birisi odada nemlendirici cihaz çalışıyor diyor.

Bunların hangileri çok büyük ihtimal zararlı olacaktır diyebiliriz? Dizüstülerin klavyeleri alttan izole oluyor mu, alta su buharı geçebiliyor mu? Ekranlara zararı olur mu?

Nemin tek zararı sıcaklığı uzaklaştırmaya engel olması. Bilgisayara sıvı teması olmadıkça ve yeterince serin çalışıyorsa bunların hiçbiri sorun olmaz.

Hocam 2014'ten beri e sigara kullanıyorum 2014'te ilk cihaz aldığımda snopp dogg gibi durmadan laptopa üflediğim için oksitlenme yapıp ekran çipini yakmıştım 2017 de ilk kasamı aldım hala oda içinde içerim daha bir şey bozduğum olmadı.

Bu soru bana kalırsa cevabı net olan bir soru. Evet, kritik bir yere denk gelirse kısa devre yapabilir, veya oksitlenme vs. yapabilir ve her halükarda dizüstü ve masaüstü bilgisayarları olabildiğince buhardan ve nemden korumak gereklidir. Fakat bana inanmayan bir tanıdığım için internette aradığımda bilen bilmeyen bir sürü cevap vermiş, zarar verebilir-vermeyebilir gibi. Bilen birisi güzel bir açıklama yapabilirse sevinirim. Tabii nem var nem var:

Birisi odada nemlendirici cihaz çalışıyor diyor.

Bunların hangileri çok büyük ihtimal zararlı olacaktır diyebiliriz? Dizüstülerin klavyeleri alttan izole oluyor mu, alta su buharı geçebiliyor mu? Ekranlara zararı olur mu?
Eğer direk bilgisayara doğru bir buhar uygulaması olmadığı sürece veyahut gözeneklerinden içeri nemli buhar girmediği sürece çok sorun olacağını sanmam.

Fırın nemi azaltır, zararı olmaz.
Bilgisayar için daha iyi diyebilirim, nemli ortamda daha serin çalışır. Zararı olmaz.
Bilgisayara sıkmadığı sürece zararı olmaz.
Dizüstülerin klavyeleri alttan izole oluyor mu, alta su buharı geçebiliyor mu? Ekranlara zararı olur mu?
İzole değildir, her yerinden su alır.

Sonuç olarak bilgisayarın üzerine su sıkmadığın sürece nem iyidir havanın ısı iletkenliğini arttır cihazlar daha iyi soğur.

Yüzde 98 nemde haftalarca laptop kullandım mis gibiydi.

Nemin tek zararı sıcaklığı uzaklaştırmaya engel olması.
Tam tersi sıcaklığı uzaklaştırmayı kolaylaştırır. Havanın ısı iletkenliği ile doğru orantılıdır.

Sonuç olarak bilgisayarın üzerine su sıkmadığın sürece nem iyidir havanın ısı iletkenliğini arttır cihazlar daha iyi soğur.

Bahsettiğiniz kış aylarında geçerli durum fakat yazın aynı nem güneşin ısısını da tuttuğundan ortam daha sıcak oluyor. Kuru hava bilgisayarlar için daha iyidir.

Tam tersi sıcaklığı uzaklaştırmayı kolaylaştırır. Havanın ısı iletkenliği ile doğru orantılıdır.

Bilgisayar sıcaklığı havaya vermiyor zaten bunları bakır borularla fanlara iletiyor. Fanlar ise hava akışı sağlayarak soğuk havanın bakır borulara ulaşmasını sağlıyor. Nemli ve sıcak havada soğutma zorlaşır.

aynı nem güneşin ısısını da tuttuğundan ortam daha sıcak oluyor.
Bu insanlar için geçerli, nemli 40 derece hava kuru 35 derece havaya göre çok daha yüksek soğutma kapasitesine sahiptir. Kendin de deneyebilirsin.
Fanlar ise hava akışı sağlayarak
Çektiği hava nemli olursa işte daha iyi soğutur, daha ne diyim canım kardeşim.

Nemin artması demek havanın kütlesi artması demek yani havanın daha çok ısı depolayabilmesi demek.
Daha fazla açıklama yapmayacağım, yanlış düşünüyorsun.

Bu insanlar için geçerli, nemli 40 derece hava kuru 35 derece havaya göre çok daha yüksek soğutma kapasitesine sahiptir. Kendin de deneyebilirsin.

Çektiği hava nemli olursa işte daha iyi soğutur, daha ne diyeyim canım kardeşim.

Nemin artması demek havanın kütlesi artması demek yani havanın daha çok ısı depolayabilmesi demek.
Daha fazla açıklama yapmayacağım, yanlış düşünüyorsun.

Olabilir hocam, bu konuda bilgim yok ben sadece deneyimlerimden çıkarım yaptım. Hem kuru hem nemli ortamda yaşamış biri olarak sistemimin kuru ortamda daha serin çalıştığını hatırlıyorum. Belki de Ankara soğuğunun etkisi yazın da devam ediyordur :D.

Havadaki nem oranını arttıran her şey bilgisayar için zararlıdır ve nem oranına göre zararı artar. Hiçbir bilgisayar donanımı yüksek nem oranında çalışmak üzerine tasarlanmıyor (Askeri versiyonlar hariç), hiçbirinde bir hava filtresi yok. Bileşenlerin üzerinde nemin yoğunlaşmasını önleyecek hiçbir önlem yok. Böyle olunca havadaki nem parçaların üzerinde yoğunlaşır ve oksitlenmeye neden olur, hele direk su buharına maruz kalıyorsa. Yani yüksek nem sıvı hasarının birebir aynısını yapar ama uzun sürede ve nemin sürekli yüksek olduğu tropikal ülkelerde elektronik cihazlar daha hızlı bozulur.

Geri
Yukarı