Bulgaristan vatandaşlığı alabilir miyim?

goatcan

Centipat
Dostlar, Kasım'da 18 oluyorum ve soyagacimi e-Devlet uzerinden gorebilecegim. Ablam (kuzen) bana benim baba tarafinin Bulgar gocmeni oldugunu soylemisti.
Fakat babam dahil o tarafta dede falan kimse hayatta degil. Ha amcamlar var tabii ama onlarla da iletisim halinde degilim, kaldi ki bildigim kadariyla vatandasliklari yok.
Hayatta olmasalar da ben soyagaci sayesinde vatandaslik alabilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostlar, Kasım'da 18 oluyorum ve soyagacimi e-Devlet uzerinden gorebilecegim. Ablam (kuzen) bana benim baba tarafinin Bulgar gocmeni oldugunu soylemisti.
Fakat babam dahil o tarafta dede falan kimse hayatta degil. Ha amcamlar var tabii ama onlarla da iletisim halinde degilim, kaldi ki bildigim kadariyla vatandasliklari yok.

1989 göçmeni ise alman kolay fakat Kaçak göçmen ise isim denklik belgesi falan uğraşman gerekiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hort yapalım;
Bg den buraya goç edenler hangi yıllarda goç etmişler.

4 çesit vatandaslık alabilirsin.
1-ebeveyn üzerinden
2-BG dogumlu olup vatandaslık geri alma
3-Bulgar ve Pomak soylulugunu ispat sonucu
4-Eu vatandas es üzerinden

1 ve 2 de silsile yoluyla;
soy kopması olmadan; Bg de dogan-cocugu-torunu mülakattan sonra ort 3.5-4 yıl
2 Bg dogumlular ort 5 yıl; 3 yılın sonunda mülakata girerler, mülakattan sonra ort 1.5-2 yıl
Bg dogumlular oturum aldıktan sonra max 6 içinde Bg ye giriş-cıkış yapmak zorunda,
5 yıl nap a GSS odemek zorunda
mülakata girerken saglık raporunu Bgden STK polikliklerden almak zorunda...

3-
Bulgar veya pomak oldugunuzu ispatlarsanız silsile yoluna gerek yok, direk basvurursunuz

4-
es üzerinden ort 8 yıl,
ilk 5 yıl 1 yıllık oturum daha sonra 5 yıllık oturumda 3. yıl mülakata girerek
eş uzeri basvurularda KESİNLİKLE BULGARCA DİL SART...
Bugune kdr es üzeri vatandas olan gormedim😳

48- 22 Kasım 1950 yılları arası gelenlerin cogunun vatandaslıkları korunuyor.
51-68-78 gelenler mutlaka BG de DOGANLAR İLK VATANDASLIK ALIR daha sonra cocuk-torun vs...

Ataları DOBRİÇ VE SİLİSTRE den goç edenlerin ROMANYA VATANDASLIK VERİYOR, 3 NESİLE KADAR...

Geri
Yukarı