Bulut depolama sürücülerine virüs bulaşır mı?

sthtoremember

Hectopat
Evet arkadaşlar merak ettiğim soru bu. Fidye yazılımı tarzı kripto virüslerin bulut sürücümüzdeki dosyalara bulaşma ihtimali nedir? Özellikle eğer masaüstünden bir klasörden senkronize ediyorsak dosyalarımızı, virüs masaüstündeki dosyaya bulaşıp şifrelerse dosyaları, buluta da aynı şekilde senkronize olur mu mesela? Ya da diğer türlü virüslere karşı bulut sürücülerin güvenliği nasıldır?

Şimdi şöyle açıklayalım eğer dosya yedeklemesi yapılan sistem bir sunucu ise ağ üzerinden bulaşabilme ihtimali var.

Fakat sadece NAS cihazları kullanılarak bu yedekleme yapılıyorsa karşıda cihaz işletim sistemi Windows tabanlı değilse sisteme bulaşmasa bile dosyaları etkileyecektir.

Tabi @Murat5038 hocamızın da dediği gibi zararlı bulaştıktan sonra takılan belleklere ve disklere, aynı ağdaki sunuculara ve bulutlara senkronizasyon yoluyla bulaşabilir.

Yani verilerimiz bulut ortamında da tam olarak güvende değil. Peki buluttaki dosyalarımıza bulaşabilme ihtimali bilgisayarımızda bir senkronizasyon dosyası varsa mı oluşabilir? Yoksa tarayıcı üzerinde bulut diskimizi kullanırken de bulaşabilir mi? Yani diyelim benim bilgisayarıma fidye yazılımı bulaştı. Aynı zamanda da tarayıcımda bulut diskimin şifreleri vs kayıtlı veya bir tarayıcı penceresinde bulut diskim açık. Bu şekilde bulut diskime ulaşabilme ihtimali var mıdır? @Murat5038 bu konuda bilginiz varsa öğrenebilir miyim?

Bulut sitelerinin senkron yazılımlarından genelde bulaşıyor. Kısaca bilgisayarınızın senkronu açık olması gerekli.
Web üzerinden uygulama harici dosya yükleme gibi yerlere bu şekilde bulaştığına şahit olmadım.
Ancak tarayıcınızda bunun gibi depolama ve özel şeylerin şifrelerini saklamamaya kaydetmemeye özen gösterin.

Bulut sitelerinin senkron yazılımlarından genelde bulaşıyor. Kısaca bilgisayarınızın senkronu açık olması gerekli.
Web üzerinden uygulama harici dosya yükleme gibi yerlere bu şekilde bulaştığına şahit olmadım.
Ancak tarayıcınızda bunun gibi depolama ve özel şeylerin şifrelerini saklamamaya kaydetmemeye özen gösterin.

Anladım teşekkür ederim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı