Bulut sunucuda node.js server çalıştırma

truvali

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba,
AWS'ya da herhangi bir bulut sunucuda node.js ile oluşturduğum Server'ı dışarıya açmak istiyorum.
VS Code ile oluşturduğum node.js Server'ımı başlatıp localhosttan belirli bir porttan erişim sağladığımı düşünelim.
Bu servisi dışarıya açtığımda bulut sunucusunun IP'si ve servisin çalıştığı portu çağırdığımda sunucumda çalışan servisi çağırmış mı olacağım?

Webserviste bir değişiklik yapacağım zaman kendi bilgisayarımdan gerekli değişikliği yapıp bunu bulut sunucuya gönderebilmem için nasıl bir yol izlemeliyim?

Teşekkürler.

Şimdi, öncelikle AWS veya herhangi bir bulut sunucusunda bir node.js server oluşturmak istediğinde, lokal olarak VS Code kullanarak oluşturduğun server'ı belirli bir porttan erişilebilir hale getirmelisin. Bu işlemi, sunucunun firewall'unda belirli bir portu açarak gerçekleştirebilirsin.

Sonra, sunucunun IP'si ve açtığın portu kullanarak sunucuna erişebilirsin. Yani, dışarıdan çağırdığında sunucunun çalışan servisi çağrılmış olur.

Değişiklik yapmak için, VS Code'da oluşturduğun projenin dosyalarında gerekli değişiklikleri yapman yeterli. Ardından, değişiklikleri kaydettikten sonra, değişiklikleri bulut sunucusuna yüklemek için bir dosya transfer protokolü (FTP) programı kullanabilirsin. Bu program sayesinde, bilgisayarındaki dosyaları bulut sunucusuna yükleyebilirsin.

Özetle, bulut sunucusunda bir node.js server oluşturmak istiyorsan öncelikle sunucunun firewall'unda belirli bir portu açarak server'ını erişilebilir hale getirmelisin. Değişiklik yapmak için ise, VS Code'da oluşturduğun projenin dosyalarını değiştirip FTP programı ile bulut sunucusuna yüklemelisin.

En mantıklısı bir GitHub reposu açmam ve bir workflow oluşturman. Oluşturduğun workflow push Event'lerini dinlesin ve push Event'i gerçekleşirse VDS'ye bir post işlemi yapsın. VDS'de ise o post işlemini dinlersin ve duruma göre git pull yaparak güncel veriyi alabilirsin.

Şimdi, öncelikle AWS veya herhangi bir bulut sunucusunda bir node.js server oluşturmak istediğinde, lokal olarak VS Code kullanarak oluşturduğun server'ı belirli bir porttan erişilebilir hale getirmelisin. Bu işlemi, sunucunun firewall'unda belirli bir portu açarak gerçekleştirebilirsin.

Sonra, sunucunun IP'si ve açtığın portu kullanarak sunucuna erişebilirsin. Yani, dışarıdan çağırdığında sunucunun çalışan servisi çağrılmış olur.

Değişiklik yapmak için, VS Code'da oluşturduğun projenin dosyalarında gerekli değişiklikleri yapman yeterli. Ardından, değişiklikleri kaydettikten sonra, değişiklikleri bulut sunucusuna yüklemek için bir dosya transfer protokolü (FTP) programı kullanabilirsin. Bu program sayesinde, bilgisayarındaki dosyaları bulut sunucusuna yükleyebilirsin.

Özetle, bulut sunucusunda bir node.js server oluşturmak istiyorsan öncelikle sunucunun firewall'unda belirli bir portu açarak server'ını erişilebilir hale getirmelisin. Değişiklik yapmak için ise, VS Code'da oluşturduğun projenin dosyalarını değiştirip FTP programı ile bulut sunucusuna yüklemelisin.
Teşekkürler.
AWS EC2 kurdum security grouptan all trafic ile tüm trafiği açtım. Apache server kurmadan vs code ile node.js serverimi oluşturdum ve çalıştırdım localhostta server sorunsuz çalışıyor fakat dışarıdan server ip'si ve portu ile çağırmaya çalıştığımda yanıt alamıyorum sizce sebebi ne olabilir?
Ekstradan apache server kurmaya gerek var mı zaten node.js ile localhostta servisi başarışı bir şekilde çalıştırabiliyorum.

Teşekkürler.
AWS EC2 kurdum security grouptan all trafic ile tüm trafiği açtım. Apache server kurmadan vs code ile node.js serverimi oluşturdum ve çalıştırdım localhostta server sorunsuz çalışıyor fakat dışarıdan server ip'si ve portu ile çağırmaya çalıştığımda yanıt alamıyorum sizce sebebi ne olabilir?
Ekstradan apache server kurmaya gerek var mı zaten node.js ile localhostta servisi başarışı bir şekilde çalıştırabiliyorum.
node servisini çalıştırmak için sunucunun firewall ayraından port yetkisi vermek gerekiyormuş o şekilde ulaşabildim. Fakat şöyle bir sorunum var vscode üzerinden npm start ile çalıştırdığım web projem 8080 portu ile çalışıyor bu portuda açmama rağmen dışarıdan ulaşamıyorum projeye. Acaba vscode üzerinden çalıştırdığım için mi dışarıdan ulaşamıyorum apache ya da tomcat server ile mi çalıştırmam gerekir?

Son düzenleme:
Sunucu kodunuz 127.0.0.1 ya da localhost üzerinden port açıyorsa firewall'dan izin verseniz bile erişememiz normal.

netstat -tlnp komutu ile açıp portları görebilirsiniz. Burada kendi geliştirdiğiniz uygulama nasıl görünüyor?

Kod:
Proto Recv-Q Send-Q Local Address           Foreign Address         State       PID/Program name
tcp        0      0 0.0.0.0:50001           0.0.0.0:*               LISTEN      3548132/node /root/
tcp        0      0 0.0.0.0:50002           0.0.0.0:*               LISTEN      3548169/node /root/
tcp        0      0 0.0.0.0:50003           0.0.0.0:*               LISTEN      3548206/node /root/
tcp        0      0 0.0.0.0:50004           0.0.0.0:*               LISTEN      3548243/node /root/

Bu şekilde görünüyorsa dışarıdan gelen bağlantılara açık demektir. 127.0.0.1 diyorsa kapalı demektir.

Dosya göndermek için ayrıca ftp server kurmak istemiyorsanız WinSCP ile putty ile bağlandığınız gibi bağlanabilirsiniz. Sunucuya ek bir şey kurmanıza gerek yok. SSH bağlantısı yapabildiğiniz her sunucuya SCP ile de bağlanabilirsiniz.

Tabi hem kod bakımı hem de her seferinde elle hangi dosyaları değiştirmiştim diye takip etmek zor olacağından uğraşmamak için git üzerinden çalışmak daha mantıklı. Hem kod bozulursa önceki sürüme dönmek de kolay olur.

Apache server kurarak web projemi yayınlayabildim tabi projenin çalıştığı portu hem firewallda hemde aws ec2'de aktif etmek gerekti. Teşekkürler.

Hocam basit bir statik site ise direkt Vercel'e koyun geçin, başınız ağrımasın.

Yeni konular

Geri
Yukarı