Burada ne yazıyor?

Hocam en basta dediğim gibi hiç bilmiyorum. Manasız bir obje gibi duruyor.

Evet dediğiniz çok doğru gibi.
Levhanın ortası özellikle kazınmış gibi görünüyor.
Belkide din karşıtı biri yapmıştır diye düşünüyorum.
Nerde buldunuz hocam?

Gün içinde bu konuyu düşündüm ve aniden bir şey hatırladım. Ortasının kazınmış olduğundan bahsediyorsunuz, ortasında sure, muska içine koyulan yazılar oluyor olabilir. Bana kalırsa bu bir rozet ama üstüne dua ve bazı metinler eklenmiş. kısaca muska niyetinde bir süs eşyası. Ayrıca ortasının kazınmış olmasının sebebi eski olduğu ve çöpe atılacak olması gibi bir neden olabilir. Annem Ramazan ayına özel bir takvimi çöpe atacaktı, çöpe atmadan önce takvimin üst kısmında yer alan surelerin olduğu kısmı çakmakla yaktı, üst kısmı iyice siyahlaşıp yanınca suya soktu ve üst kısmında bulunan sureler görünmez hale geldi, böylece annem takvimi çöpe atabildi. Annem Kuran kursunda öğretmen ve öğrencilerini hafızlık sınavına hazırlıyor, haliyle Kuranı ezbere biliyor. Yani bu konularda çok üst düzey bilgisi var. Benim önerim bu eşyayı bir hocaya veya tılsım, siyahlama yapan birisine gösterebilirsiniz. Onlar bilecektir diye düşünüyorum.

Boyutu ve ağırlığı konusunda daha fazla bilgi verebilir misin ?
Hocam ağırlığı hakkında ne desem yalan olur ama yaklaşık değerler ile yüksekliği 10 cm, yukarısı 6,5 cm, altı ise 7 cm. Ve şuan evdekiler bu objenin kemer tokası olduğunu düşünüyorlar. 20210510_143023.jpg20210510_143037.jpg
Bunlarda objenin arka tarafina ait görseller.

Geri
Yukarı