C# bir kodu metota çevirme

BilallK

Femtopat
Merhaba arkadaşlar, ben C#'da bir uygulama yapacaktım. O da kodu iyileştirmek için bir kodu metot haline getirmem gerekiyor. Resharper kullanmadan nasıl yapabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kodu seçip sag tıklayıp en üstlerde yeniden düzenle seçeneğini seçin, istediğiniz olacaktır. Ben Visual Studio 2019 kullanıyorum ve böyle yapıyorum.

Sanırım metot terimini yanlış anlamışsınız. Metot üstteki arkadaşın da bahsettiği gibi fonksiyon bloklarıdır. Metotlar OOP mantığına göre kodu organize etmenizi ve DRY (Don't Repeat Yourself) tekniğine uyabilmenizi sağlar.

Teşekkürler ama method ile fonksiyon arasında ki farkı anlamadım.
Method aslında bir fonksiyondur. Object Oriented Paradigm gereği Objelerin nitelik (Attribute) ve Methodları bulunur. Yanlış ama anlaması daha kolay olduğu için bu tanımı kullanacağım: "Class içerisindeki fonksiyonlara method denir.".

Yani yapmanız gereken Fonksiyon yazmak.

C#:
public static sum(int n1, int n2)
{
    return n1 + n2;
}
n1 ve n2 değerlerini dışarıdan alıp toplamını döndüren fonksiyon/method.

C#:
.
.
.
    int cowCount = 10;
    int sheepCount = 30;
    int totalAnimalCount = sum(cowCount, sheepCount);
    // Static Methodlar eğer aynı Class içerisinden kullanılmıyorlarsa
    // içerisinde oldukları Class üzerinden çağırılırlar. ( bkz. MyClass.sum(42, 76); )
.
.
.

Genel yanılgı her fonksiyon değer almalıdır ve değer döndürmelidir şeklindedir. Matematiksel fonksiyonların aksine programlamada hiç bir şey almayıp hiç bir şey döndürmeyen method/fonksiyonlar olabilir.

Son düzenleme:
Method aslında bir fonksiyondur. Object oriented paradigm gereği objelerin nitelik (attribute) ve methodları bulunur. Yanlış ama anlaması daha kolay olduğu için bu tanımı kullanacağım: "class içerisindeki fonksiyonlara method denir.".

Yani yapmanız gereken fonksiyon yazmak.

C#:
public static sum(int n1, int n2)
{
return n1 + n2;
}
N1 ve N2 değerlerini dışarıdan alıp toplamını döndüren fonksiyon/method.

C#:
.
.
.
int cowCount = 10;
int sheepCount = 30;
int totalAnimalCount = sum(cowCount, sheepCount);
// Static Methodlar eğer aynı Class içerisinden kullanılmıyorlarsa.
// içerisinde oldukları Class üzerinden çağırılırlar. ( bkz. MyClass.sum(42, 76); )
.
.
.

Genel yanılgı her fonksiyon değer almalıdır ve değer döndürmelidir şeklindedir. Matematiksel fonksiyonların aksine programlamada hiçbir şey almayıp hiçbir şey döndürmeyen method/fonksiyonlar olabilir.

Teşekkürler. Ben şöyle sanmıştım bundan önce Python ve JavaScript ile de geçmişim oldu küçük bir miktar zaten ben bu işlere yeni başladım 15 yaşındayım. Python ve JavaScript'te fonksiyon deniliyordu ama C# da methot olarak duydum ben de pek araştırmadım Python'daki fonksiyonla C# taki methot aynı dedim geçtim sadece isimler farklıdır dedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı