C, C++, C# dilleri birbirine benzer mi?

Jukac

Hectopat
Arkadaşlar şu anda ben C# temellerimi atıyorum. Unity'de kullanmak için. İleride C++ öğrenmeye kalksam, C# bilmemin bir faydası olur mu, yoksa bu diller yapısal olarak tamamen farklılar mı? Bir de C dilinin en temel dillerden birinin olduğunu ve artık pek kullanılmadığını öğrendim, doğru mudur? Bu arada C++, C#'a göre çok daha mu zordur? Ve de C++ ile yapılan her oyun, C# ile de yapılabilir mi?

C en zorlu dillerden biridir mantığını kavrarsanız çok rahat bir şekilde C# ve C++'ta yazarsınız. Ama tabiki C öğrenince direkt olarak C# ve C++ yazamazsınız onlarıda tekrardan öğrenmeniz gerekir.

Arkadaşlar şu anda ben C# temellerimi atıyorum. Unity'de kullanmak için. İleride C++ öğrenmeye kalksam, C# bilmemin bir faydası olur mu, yoksa bu diller yapısal olarak tamamen farklılar mı? Bir de C dilinin en temel dillerden birinin olduğunu ve artık pek kullanılmadığını öğrendim, doğru mudur? Bu arada C++, C#'a göre çok daha mu zordur? Ve de C++ ile yapılan her oyun, C# ile de yapılabilir mi?

C++, C#, Java, D, Objective-C, PHP ve R gibi diller C syntaxine dayanırlar ve birbirlerine oldukça benzerdirler. Bu dillerden herhangi birisini bilen bir kişi başka bir dile başladığı zaman daha hızlı öğrenebilir ve daha hızlı ortama adapte olabilir.

C en temel dillerden birisidir ve öğrenilmesi kolaydır. Aslında çoğu programlama dilini öğrenmek kolaydır. Sıfırdan başlayan birisi birkaç ayda, hatta belki birkaç haftada bir dili öğrenebilir. Ancak bir dilde uzmanlaşıp karmaşık algoritmaları çözebilecek seviyeye gelmek yıllar alabilir.

C´nin artık pek kullanılmadığı doğru değil. TIOBE Index´e göre dünyada en yaygın 2. dil, PYPL sitesine göreyse C++ ile birlikte en çok kullanılan 6. dildir.

Diller tek başına oyun yazmak için yeterli değillerdir.
Artık kimse saf kodla oyun yazmıyor. Oyun motorları kodlar için C++, JS, C# gibi diller kullanabiliyor.
İşletim sistemleri, Grafil ve oyun motorlarının çoğunun temeli C ve C++ dayanır. Zaten bilgisayar yüksek seviye dillerden anlamaz. Derleyici kodları önce Assembly'e sonrasında ise Makine koduna çevirir.

C, C++,C#, Java, JS bazı temel farklar dışında Syntax olarak çok benzerdir. Curly bracelet kullanmaları, semicolon ile bitirmeleri. Method tanımları vs neredeyse aynıdır. Bu dillerden birisini bilen birisi diğer dillerin ne olduğu bilmese bile az çok ne iş yaptığını anlayabilir.

Temelleri için olur, C# gibi diller birbirinin kopyası.
C dili dediğin gibi artık pek kullanılmıyor, ama C# veya C++ temelleri için yardımı dokunabilir.
C++ zor bir dildir. Bellek yönetimi gibi sebeplerden bayağı kullanışlıdır, C++ ile yapılan oyun C# ile yapılabilir, ama C++ daha sınırsız bil dil. Mesala Unity ile yapacağın %40 CPU yiyen oyunu C++ OpenGL ile yaparsan %12 CPU yer diye bir efsane var.

Yeni konular

Geri
Yukarı