C, C++ ve Python gibi dilleri Bakü'de öğrenirken matematik gerekir mi?

Rufiq Cavadov

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Azərbaycan
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Bugün kendime şöyle bir karar verdim. Benim halam oğlu Bakü'de bir kursa yazılmış. Tam olarak ne bilmiyorum ama sanırım itfaiye tedbiri alımları gibi bir kurs işte. Neyse sözüm bunda değil bu normalde Bakü'ye gidip geliyor. Ben de 12 ülkede diploması tanınan bir akademi biliyorum. Bakü'de oraya yazılma kararı aldım okumak ve ileri gitmek istiyorum. Hedeflerim var çünkü. Ama tek korktuğum bu C++ yazılım dillerinde matematik. Şimdi hoca matematikten soru sorarsa ben hızlı cevaplamayabilirim. Utanırım, bu konular beni tedirgin ediyor ama matematikten vermez şimdi de bilemiyorum. Bildiğiniz akademi yazılım falan öğreten yer işte ama üniversite gibi bir yer nasıl desem. Dediğim gibi tek korkutan beni bu matematik olayı. Çok utanırım.

Arkadaşlar merhaba. Bugün kendime şöyle bir karar verdim. Benim halam oğlu Bakü'de bir kursa yazılmış. Tam olarak ne bilmiyorum ama sanırım itfaiye tedbiri alımları gibi bir kurs işte. Neyse sözüm bunda değil bu normalde Bakü'ye gidip geliyor. Ben de 12 ülkede diploması tanınan bir akademi biliyorum. Bakü'de oraya yazılma kararı aldım okumak ve ileri gitmek istiyorum. Hedeflerim var çünkü. Ama tek korktuğum bu C++ yazılım dillerinde matematik. Şimdi hoca matematikten soru sorarsa ben hızlı cevaplamayabilirim. Utanırım, bu konular beni tedirgin ediyor ama matematikten vermez şimdi de bilemiyorum. Bildiğiniz akademi yazılım falan öğreten yer işte ama üniversite gibi bir yer nasıl desem. Dediğim gibi tek korkutan beni bu matematik olayı. Çok utanırım.

Hocam üniversitede yazılım öğretmek için üst düzey matematiğe giriyorlar mantık matematikten işliyor zaten matematik olmadan C C++ C# gibi dilleri kullanamazsınız.(kullanmanız zor olur)

Matematik bilginizi/seviyenizi bize söylemezseniz tam bir cevap veremeyiz.

Lise matematiği bilmiyorsanız yapacağınız coderlık front endden öteye geçemez ve maalesef C, C++ ve Python en azından lise matematiği ister.

Utanacak ne var canım. Herkes şipşak matematik çözecek diye bir kural yok. O kadar hızlı matematik çözmeni gerektirecek bir şey de yok. Matematik bilgisi eğer computer graphics veya ai gibi alanlarda uğraşmıyorsan şart değil ancak analitik düşünme becerisini geliştiren ana etken. Dolayısıyla önemli. Korkacak bir şey yok.

Hocam üniversitede yazılım öğretmek için üst düzey matematiğe giriyorlar mantık matematikten işliyor zaten matematik olmadan C C++ C# gibi dilleri kullanamazsınız.(kullanmanız zor olur)
Hocam abartı birşey de yazmayacağım zaten. Mesela kalkıp da shopping için ya da mühasebe programları yazmayacağım.

Matematik gerekliliği ve seviyesi bu dilleri kullanarak ne yapacağınıza göre değişir. Esas bilmeniz gereken şey veri yapıları ve algoritmalar (data structures and algorithms)dır. Bunu bilmeden düzgün kod yazmanız zor.

Matematik gerekliliği ve seviyesi bu dilleri kullanarak ne yapacağınıza göre değişir. Esas bilmeniz gereken şey veri yapıları ve algoritmalar (data structures and algorithms)dır. Bunu bilmeden düzgün kod yazmanız zor.
Hocam ne yapabilirim bilmiyorum ama abartı birşey de yazmayacağım tabii.

Kurs için senden matematik isteseler isteseler dört işlem, denklem falan isterler. Asıl matematik mühendislik diploması alacaksan şart. Kursu bitirince kimse senden gelişmiş derin öğrenme algoritmaları oluşturmanı istemeyecek, beklemeyecek. Kurs diploması olan birinden beklendi hazır kütüphanelerle çalışan programlar yazması olur.

Kurs icin matematige gerek yok.

Muhendislik icin ve gore ileri seviye yazilim gelistirme icin ihtiyacin var. Ornegin elindeki graph node'larinin dongusel olup olmadigini anlaman gerekiyordur ( acyclic ) arkasindaki matematigi bilmen gerek. Harita islemede, workflow yazilimlarinda, compiler ve framework dependency hesaplarinda kullanilr. ( Directed acyclic graph - Wikipedia ) Dongunun varligini ve yoklugunu analiz etmek ve potansiyel olarak graph icindeki node'larin yakinligini optimize etmek performansi epey arttirir.

10 sene sektorde kod yazip da list, set, map disinda kompleks data structure kullanmamis insanlar var.
O yuzden konu matematik olunca gerekli olmadigi yonunde sallayan cok oluyor, dikkat et.

Ama dedigim gibi kurslar muhendis yetistirmedigi icin bu tarz seylerle vakit kaybetmek istemezler, direkt hedefe yonelik pratik bilgi verme pesindedirler, sana tutup da matematik sormazlar.

Geri
Yukarı