C#, C++, Java ne demek?

19237539300

Kilopat
Makaleler
4
Arkadaşlar öncelikle detaylı anlatırsanız sevinirim. Sosyal'de böyle konular görüyorum adam 100 satır kod paylaşıyor altına bu kodun şurası bozuk falan yazıyorlar. Nasıl anlıyorsunuz? Ben de öğrenmek istiyorum fakat bunlarla ilgili hiçbir bilgim yok. Bana detaylıca bunların ne olduğunu, ne işe yaradığını açıklayabilir misiniz?
Teşekkürler.

Programlama dili, yazılımcının bir algoritmayı ifade etmek amacıyla, bir bilgisayara ne yapmasını istediğini anlatmasının tektipleştirilmiş yoludur. Programlama dilleri, yazılımcının bilgisayara hangi veri üzerinde işlem yapacağını, verinin nasıl depolanıp iletileceğini, hangi koşullarda hangi işlemlerin yapılacağını tam olarak anlatmasını sağlar.

Nesne Yönelimli Programlama dilleri.
Aynı yabancı dil gibi okuya okuya, yaza yaza artık ustası oluyorsunuz. Kimse başlar başlamaz şiir gibi kod yazamaz. Zamanla kazanılan bir deneyim.

Arkadaşlar öncelikle detaylı anlatırsanız sevinirim. Sosyal'de böyle konular görüyorum adam 100 satır kod paylaşıyor altına bu kodun şurası bozuk falan yazıyorlar. Nasıl anlıyorsunuz? Ben de öğrenmek istiyorum fakat bunlarla ilgili hiçbir bilgim yok. Bana detaylıca bunların ne olduğunu, ne işe yaradığını açıklayabilir misiniz?
Teşekkürler.
Söylediklerin yazılım dilleridir. Her yazılım dilinin kendince kullanım amaçları vardır opsiyonel olarak, zorunlu değil yani ama kullansan verimin artabilir. Mesela ingilizce bilerek birçok ülkede rahat edebilirsin ama en verim alacağın yerler Amerika ve İngiltere küçük bir örnek olarak. Yazılımların kendince kuralları vardır. Birisinde kod satırının sonuna : (iki nokta üst üste) eklenirken kimisine ; (noktalı virgül) eklenir.

Mesela sana çok çok basit bir örnek göstereyim bu dil JavaScript. Tabi hatayı ayıklayan insanlar bu işlerle sürekli uğraştığı için göz aşina oluyor, yani kod yazan bir insanın bunu anlaması çok kolay. Doktorların el yazısını eczanecilerin rahatlıkla okuyabilmesi gibi düşün :).
Burada ; noktalı virgül'ü sildim mesela, haliyle hata alabilir program. Sonra programı yazan kişi de 300-500 satır yazınca bu basit hatayı göremeyebilir bu çok normal çünkü sürekli aynı ekrana odaklandığın için kod yazan kişi kolay bir şekilde hatayı bulamayabilir. Bunun en iyi çözümü kodu başkasına okutmaktır. Çünkü kodu başkası okuduğunda daha rahat görür ilk defa gördüğü için, göz alışmamıştır ondan dolayı.
Ek Açıklama 2020-08-20 114223.jpg

Hatalar yazım kurallarından, mantık hatalarından kaynaklanıyor genellikle. Türkçe karakter kullanırsan hata alırsın, kullanımı farklı mantık koduna amacı dışı kod yazarsan hata alırsın. Mesela sinekten bal yapmasını isteyemezsin.

Dostum bahsettiğin C#, C++ ve Java orta seviye programlama dillerindendir. Veri tabanlarında, oyunlarda, makine sistemlerinde vs.. bir çok alanda kullanılırlar. Her programlama dilinin kendine has temel söz dizimi vardır. Kafana göre şunu şöyle yazim bu böyle olsun gibisinden yapamazsın.

Programlama dili öğrenmek istiyorsan bu bahsettiklerin yeni başlayacağın için ağır kaçacaktır. Tavsiyem en basidinden html ile başla üzerine biraz php bilgisi ekle bir şeyler yapabildiğini gör, işin tadına var kısacası :) daha sonra küçük oyunlar ya da basit programlar yaparak C#, C++, Java gibi dilleri öğren.

Geri
Yukarı