C++ vs C# vs Java

Arda 24

Hectopat
Herkese selam, ben hem masaüstü hem mobil hem web server hem oyunlar üzerinde çalışabilen bir yazılım dili öğrenmek istiyorum. Bu üç dil arasında kaldım. Hangisi daha kullanışlı olur ve hangisi önce ogrenmeliyim?

Saydığın alanların çoğu için en iyisi açık ara Java.

Mobil ve web server konusunda Java. Java ile Minecraft plugini de geliştirirsin.

Masaüstü konusunda hedef sadece Windows ise C# alır.

Oyun yapım konusunda C# ve C++ alır.

Java ile yaparsin hepsini.
ya şimdi şöyle biraz daha baktım yani oyun için c++ ya da c# masaüstü için c++ c#kullanmak daha mantıklı çünkü macOS java filan desteklemiyor galiba .net ayrıca java dan daha iyi performanslı kullanım alanı olarak da ama java mobil için de uygun o güzel yanı var ama ben daha çok masaüstü ve oyun geliştirmek istiyorum o yüzden c# ve c/c++ öğrenmek daha mantıklı benim için eğer farklı düşünüyorsanız fikirlerinizi yazarsanız çok sevinirim sonuçta bilgi paylaşılarak çoğalır.

Aynı şeyi düşünüyorum fakat masaüstü platformu için hedef sadece Windows ise C# aşırı kolaylık sağlar. Oyun yapımı konusunda ise oyun motorları genelde C# veya C++ kullanıyor.

C# mobil ozurlu oldugu icin hepsini yapabilecegi tek secenek Java ( ve diger JVM dilleri ). Xamarin le yapilmis dogru duzgun buyuk proje yok.

Ama soru da sacma bir yerde, tek dil bileyim her seyi yapayim mantigi amator isidir.
ya şimdi şöyle biraz daha baktım yani oyun için c++ ya da c# masaüstü için c++ c#kullanmak daha mantıklı çünkü macOS java filan desteklemiyor galiba .net ayrıca java dan daha iyi performanslı kullanım alanı olarak da ama java mobil için de uygun o güzel yanı var ama ben daha çok masaüstü ve oyun geliştirmek istiyorum o yüzden c# ve c/c++ öğrenmek daha mantıklı benim için eğer farklı düşünüyorsanız fikirlerinizi yazarsanız çok sevinirim sonuçta bilgi paylaşılarak çoğalır.

MacOS a Java yazarsin. Java ile program yazabilecegin makine sayisi C# ile yazabilecegin makine sayisini katlar. Write once, run everywhere felsefesi.

.NET ile java kiyaslanmaz, .NET dil degil. Ayrica daha hizli da degil web icin. Amazon, ebay Java ile yazilmis dev web projeleri ( elbette baska diller de var ama aralarinda C# yok ) ve gayet de hizlilar :)

Java ile masaustu gelistirmek amelelik. Ama zaten 2020 yilinda masaustu uygulama gelistirmek mantikli degil.

Her seyi tek dille yapayim mantigini birakmalisin.

Ayrica Java da gidici, Kotlin tavsiye ederim. Java ile yaptigin her seyi Kotlin ile de yaparsin.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı