C/C++ öğrenmek doğru mu?

C++'tan önce C öğrenin denilmesinin sebebi hem o eski durumları görmek, hem de pointer vb. şeyleri çok daha iyi kavramak. Java alakasız.

Yapay zeka için C++ kullanıp hayattan bezmeniz muhtemel. Python öğrenmenizi tavsiye ederim.
Ama sıfırdan Python öğrenilmesine de karşıyım. En basitinden pointer olayının güzelce kavranmayı bence çok önemli. Python'da bırakın kavramayı, ne zaman referans ne zaman kopyası geldiği belli olmuyor. Yani, oluyor da bunu öğrenmek ayrı dert.

Bunlara ek olarak programlamada sıfır olan birisinin direkt yapay zekaya girmesi pek mantıklı gelmedi. Bir birikiminiz var mı diye soracağım ama o birikim olsa ufak da olsa programlama hakkında bir şeyler bilirdiniz diye düşünüyorum.

C++ hız konusunda Python'a fark atar.
Python'da 10 dakikada yazılacak yapay zeka kodunu C++'ta 10 saatte yazılması muhtemelen. Çalıştırınca Python 100 dakikada, C++ 10 dakikada çalıştırır.
Sayılar ve oranlar önemsiz, direkt onlara bakıp aksiyon almayın. Biri kod yazmada hızlıyken diğeri çalıştırmada hızlı ve bazı durumlarda (bence yapay zekada neredeyse her zaman) kodu hızlıca yazmak daha önemli.

C++'tan önce C öğrenin denilmesinin sebebi hem o eski durumları görmek, hem de pointer vb. şeyleri çok daha iyi kavramak. Java alakasız.

Yapay zeka için C++ kullanıp hayattan bezmeniz muhtemel. Python öğrenmenizi tavsiye ederim.
Ama sıfırdan Python öğrenilmesine de karşıyım. En basitinden pointer olayının güzelce kavranmayı bence çok önemli. Python'da bırakın kavramayı, ne zaman referans ne zaman kopyası geldiği belli olmuyor. Yani, oluyor da bunu öğrenmek ayrı dert.

Python'da 10 dakikada yazılacak yapay zeka kodunu C++'ta 10 saatte yazılması muhtemelen. Çalıştırınca Python 100 dakikada, C++ 10 dakikada çalıştırır.
Sayılar ve oranlar önemsiz, direkt onlara bakıp aksiyon almayın. Biri kod yazmada hızlıyken diğeri çalıştırmada hızlı ve bazı durumlarda (bence yapay zekada neredeyse her zaman) kodu hızlıca yazmak daha önemli.
Haklısınız ama bana göre verim daha önemli.

İlk mesaj da dediğim gibi amacınıza uygun bir dil ile ilerlemeniz en doğrusu. Yapay zeka için Python ile başlayın, Raspberry'nin Python desteğide var aynı şekilde devam edebilirsiniz.

Buradaki şu eksiği düzeltelim Raspberry ARM tabanlı bir işlemci kullanıyor. Python ARM'da çalışabilir fakat yapay zeka ve makine öğrenmesi alanlarında çalışan her kütüphane ARM tabanlı işlemcilere destek sunmuyor. Bu alanda Raspberry şeklinde bakmak yerine ARM tabanlı şeklinde bakmak daha doğru.

Yapay zekanın çalışma prensibini bilmeden yapay zeka kodlayacağını düşünüyorsun. Bu yargıyı önce yok etmemiz gerekiyor. Yapay zeka dediğin alan çok büyük. Günümüzde şirketler bu alanda geliştirme yapmak için milyon dolarlar harcıyor. Sen yazılımı hemen yapay zeka yapabilmek için öğrenmek istiyorsun.

Python yapay zeka ile uğraşmayı en kolay hale getiren dil. Yapay zeka kütüphaneleri C ve C++ ile yazılıyor fakat C bilen herkesin yazabildiği kütüphaneler değil. Nasıl her C bilen işletim sistemi yazamıyorsa aynı şey yapay zeka için de geçerli.

C ile yapay zeka yazmak istersen günlerce makaleler okuman ve yapay zekanın nasıl çalıştığını en dipten anlaman gerekiyor. Kullanacağın kütüphanenin dökümanlarını vs. kısaca bayağı uğraştırıcı bir iş.

Hocam hala aynı şeyi yapıyorsunuz. Sizin için C ile yapay zeka kodlamak uygun değil. Yeni başlayan biri C ile yapay zekayı ancak 1-2 yıllık tecrübe kazandıktan sonra başarabilir.

Python dilinde kullanacağınız yapay zeka kütüphaneleri C++ ile yazıldı. Yani sen sadece Python üzerinden C++ tabanlı olan kütüphaneye emir veriyorsun. Performansında düşme olmaz.
Yanlış anladınız hocam. Ben diyorum ki ilk olarak Python ile alışmayı planlıyorum. Sonrası için C/C++ uygun mu onu soruyorum ben. Ben zaten koca şirketin milyonlar harcadığı şeyi nasıl yapayım :)
Buradaki şu eksiği düzeltelim Raspberry ARM tabanlı bir işlemci kullanıyor. Python ARM'da çalışabilir fakat yapay zeka ve makine öğrenmesi alanlarında çalışan her kütüphane ARM tabanlı işlemcilere destek sunmuyor. Bu alanda Raspberry şeklinde bakmak yerine ARM tabanlı şeklinde bakmak daha doğru.
Ya da şöyle diyeyim hocam benim ilerisi için amacım hem yapay zeka ile uğraşmak hemde gömülü sistemler yapmak.

Yanlış anladınız hocam. Ben diyorum ki ilk olarak Python ile alışmayı planlıyorum. Sonrası için C/C++ uygun mu onu soruyorum ben. Ben zaten koca şirketin milyonlar harcadığı şeyi nasıl yapayım :)
İki alana birden dalmak anlamsız. Öncelikle C ile Arduino geliştirmeye giriş yapmanızı öneririm. Ardından Python'un temellerini öğrendikten sonra Python ile yapay zeka kütüphanelerini nasıl kullanacağını araştırıp projeler yapmaya başlayabilirsin.

İkisini ayrı olarak amaçlıyor anlamıştım, haklısınız.

İki alana birden dalmak anlamsız. Öncelikle C ile Arduino geliştirmeye giriş yapmanızı öneririm. Ardından Python'un temellerini öğrendikten sonra Python ile yapay zeka kütüphanelerini nasıl kullanacağını araştırıp projeler yapmaya başlayabilirsin.
Yani benim yapacağım iş için Python ve C/C++ doğru mu? @316332

Yeni konular

Geri
Yukarı