C dilinde tıkanıp kaldım

Hollywoo

Hectopat
Selamlar. Yazılıma ilgim var önceden HTML/CSS, C# ve hiç hatırlamadığım Python dillerine biraz bakmıştım. C dilini keşfettim ve 2 haftadan fazla süredir ilgileniyorum. Önceden de azıcık deneyimim olduğundan öğrenmem çok zor olmadı. Şu an basit şeyler yapabiliyorum. Örnek hesap makinesi, sayıların ortalamasını alma gibi işlemler. Burada tıkandım işte. Her şeyi yapabilirsin dedikleri C dilinde nasıl her şeyi yapacağım? Sürekli aynı şeyleri yaptığımdan şu an gözümü kapatıp ezbere bile hesap makinesi yapabilirim. Tamam hadi bunlarla kendimi geliştireceğim diyelim. Yapabildiğim tek şey siyah CMD ekranı üzerinde toplama çıkarma vb yapmak. Nasıl uygulama haline getirebilirim bu yaptığım şeyleri? Siyah CMD ekranında değil de örnek butonlara veya sayılara tıklayarak çalışan bir hesap makinesi nasıl yapabilirim? Bu arada C dili bana basit geldiğinden bir süre bunu üstünde kalmak istiyorum. Normal şartlarda direkt umursamaz başka bir dile geçerdim ama bu sefer böyle olmadı. Adam akıllı Türkçe kaynak yok zaten. Yabancı kaynakları da pek anlayamıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Selamlar. Yazılıma ilgim var önceden HTML/CSS, C# ve hiç hatırlamadığım Python dillerine biraz bakmıştım. C dilini keşfettim ve 2 haftadan fazla süredir ilgileniyorum. Önceden de azıcık deneyimim olduğundan öğrenmem çok zor olmadı. Şu an basit şeyler yapabiliyorum. Örnek hesap makinesi, sayıların ortalamasını alma gibi işlemler. Burada tıkandım işte. Her şeyi yapabilirsin dedikleri C dilinde nasıl her şeyi yapacağım? Sürekli aynı şeyleri yaptığımdan şu an gözümü kapatıp ezbere bile hesap makinesi yapabilirim. Tamam hadi bunlarla kendimi geliştireceğim diyelim. Yapabildiğim tek şey siyah CMD ekranı üzerinde toplama çıkarma vb yapmak. Nasıl uygulama haline getirebilirim bu yaptığım şeyleri? Siyah CMD ekranında değil de örnek butonlara veya sayılara tıklayarak çalışan bir hesap makinesi nasıl yapabilirim? Bu arada C dili bana basit geldiğinden bir süre bunu üstünde kalmak istiyorum. Normal şartlarda direkt umursamaz başka bir dile geçerdim ama bu sefer böyle olmadı. Adam akıllı Türkçe kaynak yok zaten. Yabancı kaynakları da pek anlayamıyorum.
C# bana göre C dilinden daha basit ve anlaşılır. C# ile Windows, MacOS uygulamaları yapabilirsin. Visual Studio ile istediğin projeyi hazırlayabilirsin. Murat Yücedağ kanalının en az 300 derslik Windows Forms dersleri var bir bu kadar daha Web sitesi dersleri var ASP.NET MVC vb.

2 Haftadan fazla süre kozmik ölçekte hiç bir şey ifade etmezken yazılım dilinde de o şekilde. Yazılım dilleri "Hello, World" kadar basit değil ve hobi olarak yürütülmesi çok zor. Buraya yazdığınız şeyleri internete ingilizce bir şekilde yazıp inceleyin. Kimse size bu; bu şekil diye kolayca öğretemez. No pain, no gain.

Son düzenleme:
C dilinde her şey yapılır denildiğine bakmayın. Evet her şey yapılır fakat çoğu şeyi yapmazsınız. C dilini genelde temel olarak öğretirler. Array pointer vb. gibi en temelden başlayan sonlarada doğru kompleks konular için kullandırırlar sonra diğer dillere geçersiniz. C++ ve C# dilinde uygulama yazman çok daha kolay daha fazla sana yardımcı olabilecek kütüphanesi var.

Sizin hedefiniz yok. Hedefsiz gemi yelkensiz yüzen gemiye benzer. İlk kendinize bir hedef koyun ve o alanda ilerleyin.
Hedefi araba yapma olan birisi araba yapmayı bilmeden ve elinde yetersiz malzeme varken nasıl yapabilir? O mantık. Yapmak istediğim şeyler var ama C dili bunu karşılamıyor sanırım.
C dilinde her şey yapılır denildiğine bakmayın. Evet her şey yapılır fakat çoğu şeyi yapmazsınız. C dilini genelde temel olarak öğretirler. Array pointer vb. gibi en temelden başlayan sonlarada doğru kompleks konular için kullandırırlar sonra diğer dillere geçersiniz. C++ ve C# dilinde uygulama yazman çok daha kolay daha fazla sana yardımcı olabilecek kütüphanesi var.
1 ay uğraşacağım eğer yine yapamazsam dediğiniz gibi yapacağım. Daha çok kaynak var en azından dediğiniz dillerde.

C# bana göre C dilinden daha basit ve anlaşılır. C# ile Windows, MacOS uygulamaları yapabilirsin. Visual Studio ile istediğin projeyi hazırlayabilirsin. Murat Yücedağ kanalının en az 300 derslik Windows Forms dersleri var bir bu kadar daha Web sitesi dersleri var ASP.NET MVC vb.
Önceden C# öğrenmeye çalışırken dediğiniz kanalı izlemiştim. Anlatımı vb gerçekten iyi.

Siz de yanlış yazmışsınız...

Lisans eğitiminden bu güne kadar birkaç scripting gerektiren zor durumlar hariç hiç programlama ile uğraşmadım, yazılımcı arkadaşlar daha iyi yardımcı olurlar ama şunları eklemek isterim.

1- C dili makineye en yakın dildir. Memory management tamamen programcıya bırakıldığından ve makine diline doğrundan çevrildiğinden (compiler != interpreter) tercih edilir. Özellikle Linux'ta hala birincil programla dilidir.
2- Programlama dilinden daha çok kütüphane öğrenin.
3- Dil öğrenecekseniz öncelikle İngilizce öğrenin.

Konu sahibine de bir şeyler söylemek istiyorum. Python, HTML, CSS ile ilgilendiğinizi söylüyorsunuz fakat daha bu yazdığınız kodlara uygun arayüzü nasıl tasarlayacağınız hakkında bir fikriniz yok. Öyle görünüyor ki yarım yamalak şekilde bir şeyler öğrenmişsiniz, öncelikle bunları tamamlamanız gerekiyor. Ayrıca hesap makinesi yapmayı öğrendim diyorsunuz, bundan sonra ne yapacağımı bilmiyorum diyorsunuz. Bundan sonraki projeleri kafanızda sizin oluşturmanız gerekiyor. Sizin kafanızdaki projeye uygun kod satırlarını birinin size öğretmesi mümkün olmadığı için önce hesap makinesi, giriş-çıkış sistemi, ortalama alma işlemleri gibi kalıp haline gelmiş satırlar öğretiyor öğreticiler. Gerisi size ve hayal gücünüze kalmış.

Geri
Yukarı