C: Diski Aniden Doldu

Carlsberg

Kilopat
Makaleler
9
Adsız.png

Arkadaşlar normalde (C) diskimde (128GB SSD) sadece Windows kuruludur ve ortalama 70GB gibi bir boş alanım olur her zaman. Güncellemelerden sonra mı oldu, ne olduysa bir türlü anlayamadım ama bu boş alan 14GB'a kadar düşmüş. Windows.old felan da yok. Bu kadar yer kaplayanın ne olduğunu merak edip tek tek kurcalamaya giriştim, 50GB tek başına Windows dosyasının içinde gösteriyor. Gizli öğeler kapalı iken kontrol ettim, 22GB çıktı. Daha sonra Gizlileri açınca tek başına "Installer" isimli klasörün 30+ GB ettiğini gördüm. Sonradan gelen bu muydu acaba? Ben bu alanı tekrar nasıl açarım, bilgisi olan var mıdır?

Adsız2.png

Günlük ön bellek ve çöp dosya temizliği için Wise Care 365 yazılımını öneririm.
Wise Care 365 - Stabilize, Secure and Speed Up Slow Windows PC/Laptop with One Click!
Gelişmiş temizleme>Sistem Hafifletme sekmesinde Windows Yardım Dosyaları ve Duvar Kağıtları dışında bulunanları sil.

Screenshot_1.png

Silme işleminden sonra Sistem geri yükleme dosyası oluşturacaktır. Onu da silmeni öneririm.
Hatta çok gerekli değilse Sistem geri yüklemeyi kapat.

Ayriyeten bağlantıdaki sistem bakım yönergelerini uygulayın.
Temel Sistem Bakım ve Performans Optimizasyonu Yönergesi

Sizin bilgisayarlarınızda Windows'un son sürümü kaç GB yer kaplıyor acaba? Ciddi ciddi güncelleme ile Windows'un boyutunun bu kadar arttığını düşünmeye başladım...

----------

Günlük ön bellek ve çöp dosya temizliği için Wise Care 365 yazılımını öneririm.
Wise Care 365 - Stabilize, Secure and Speed Up Slow Windows PC/Laptop with One Click!
Gelişmiş temizleme>Sistem Hafifletme sekmesinde Windows Yardım Dosyaları ve Duvar Kağıtları dışında bulunanları sil.

Eki Görüntüle 330898

Silme işleminden sonra Sistem geri yükleme dosyası oluşturacaktır. Onu da silmeni öneririm.
Hatta çok gerekli değilse Sistem geri yüklemeyi kapat.

Ayriyeten bağlantıdaki sistem bakım yönergelerini uygulayın.
Temel Sistem Bakım ve Performans Optimizasyonu Yönergesi

Maalesef bu tarz sistem bakım programları sorduğum soruya cevap getirmiyor, elbette biliyorum bu şekilde birkaç GB kazanabilir, birkaç hatadan kurtulabilirim ancak merak ettiğim 50GB'ın birden ne ile, nasıl dolduğu... Yinede cevap için teşekkürler, programı bi' deneyeceğim.

Merhaba disk temizlemeni öneririm sonra sistem geri yükleme noktalarını silebilirsin benimde böyle sorunum vardı ve düzeldi

İlk kontrol ettiğim yer orasıydı zaten ancak ne yazıkki sorun orada da değil. :/

Kardesim belgelerimi ve masaüstünü ayrı bir HDD diskin varsa ona taşımanı öneririm. Hem SSD ömrüne faydalı hem de C diskin dolmaz :)

Aynı zamanda 1TB'lık sabit diskim var, çoktan bütün belgeleri vs. onun içine almıştım, C'nin içinde bulunan tek şey Windows. :)

Windows klasörü 15-16 GB arası yer kaplıyor. Kullandığım sürüm Windows 10 Home sürümü.

Screenshot_1.png

Dediğim yazılım ile Windows Update oluşturduğu İndirme ve Eski kullanılmayan dosyaları siliyor.
Ayriyeten sistemde kullanmadığın Windows 10 Uygulamalarını kaldırabilirsin.
Windows 10 Hızlandırma Rehberi - Technopat

Windows klasörü 15-16 GB arası yer kaplıyor. Kullandığım sürüm Windows 10 Home sürümü.

Eki Görüntüle 330923

Dediğim yazılım ile Windows Update oluşturduğu İndirme ve Eski kullanılmayan dosyaları siliyor.
Ayriyeten sistemde kullanmadığın Windows 10 Uygulamalarını kaldırabilirsin.
Windows 10 Hızlandırma Rehberi - Technopat

Dediğin uygulamayı kurup kullandım, her şeyi kurcalayıp, her sekmesinden bütün dosyaları temizle dedim, 4GB kadar bir yer açtı ancak bu kadar. Boş alan 18GB'a anca çıktı. Daha 50GB kayıp... Bu normal olamaz. Acayip canımı sıktı.

Adsız.png

Önemli dosyalarını yedekleyip SSD Temiz kurulum yapmanı öneririm.
Windows 10 Türkçe İndirme ve Kurulum

Temiz kurulumdan sonra şu bağlantıdaki işlemleri de yapmanı öneririm.
SSD için yapılacak tüm ayarlar

Açıkçası sistem tam oturmuşken ve yakın bir zamanda şehir dışına çıkacakken bir daha format ile uğraşmak istemiyorum. Çünkü; ne zaman formatla uğraşsam başıma bela alıyorum, bir şeyler ters gidiyor hep, benim şanssızlığımdan sanırım. :D

Sistem geri yüklemeyi de kontrol ettim, o da kapalı. :/
Şimdide bilgisayar iyice yavaşlamaya başladı, ah bi' bilsem ne oldu...
Diski 12GB olarak kullanıyorum hala, kaç gündür bi' çözüm bulamadım... :/

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı