C# Egzersiz Önerisi

hdreizcehennemi

Hectopat
C# dilinde biraz ilerledim. Artık metodları hallediyorum. Kendimi geliştirmem için önerebileceğiniz egzersizlere açığım. Site de önerebilirsiniz.

C# denilince akla ilk Object Oriented gelmesi gerekir. Abstraction, Polymorphism, Inheritance ve Encapsulation üzerine araştırma ve denemeler yapmanı öneririm. Özellikle "abstract"'ı.

Eğlencelik olarak ise İrrasyonel sayıların hesaplanması, Pixel Dithering, Fractal Structures, Veri tipleri, List<> ve ArrayList<> kullanımı. Arama ve Sıralama algoritmaları... Daha bir sürü şey var.

C# dilinde biraz ilerledim. Artık metodları hallediyorum. Kendimi geliştirmem için önerebileceğiniz egzersizlere açığım. Site de önerebilirsiniz.

Deitel´in C ve C++ için programlama kitapları var. O kitaplardan alıp, konu sonu soruları bölümünde ki bütün problemleri kendi diliniz de çözebilirsiniz. Deitel´in kitapları bol miktarda soru içerdiği için tavsiye ediyorum. Ne kadar çok problem çözerseniz, algoritma kurma kabiliyetinizi de o oranda geliştirirsiniz.

Eğer İngilizce´de olur diyorsanız Deitel´in kitaplarını satın almanıza gerek yok. İnternetten arama yaparak sayısız soru bulabilirsiniz.

Hackerrank, codewars gibi sitelerde algoritma problemleri çözebilirsin. Ancak @The Anorak arkadaşımın da dediği gibi object oriented kavramına hakimiyetini arttırmanı tavsiye ederim. Bir de bu dili ne için öğrendiğine bağlı olarak dilin kütüphanelerini öğrenmeye başlayabilirsin. Fakat amacın programlama becerini geliştirmekse object oriented konularına hakim olup Data Structure konularına giriş yapmanı öneririm.

FileStream, metodlar (daha tam bitmedi), diziler vs. biliyorum. C# Object Oriented olduğunu biliyorum ama sadece konsol uygulamaları yaptım şimdiye kadar ama söylediklerini dinleyeceğim @The Anorak . İngilizcem var o yüzden zaten göz gezdirdim bazı sitelerde ama öneri almak istedim yine de @detista . Veri türleri hakkında genel olarak bilgi sahibiyim ama "bool" veri tipi üzerinde biraz daha ilerlemeyi düşünüyorum.

Console uygulamalarında String.Format()'ı biliyor olmanız işinizi baya kolaylaştıracaktır.
Benzer şekilde Regex bilmek de.
Stringleri '+' ile birleştirmek yerine StringBuilder kullanarak oluşturmanız bellek kullanımlarınızı düşürecektir. Çoğu kişinin programlama hayatı boyunca öğrenemediği bir şey Stringlerin immutable olduğudur. Yani düzenlenemez değiştirilemezler. Siz Stringin sonuna 1 char bile ekleseniz tüm string baştan oluşturulur.

Console uygulamalarında String.Format()'ı biliyor olmanız işinizi baya kolaylaştıracaktır.
Benzer şekilde Regex bilmek de.
Stringleri '+' ile birleştirmek yerine StringBuilder kullanarak oluşturmanız bellek kullanımlarınızı düşürecektir. Çoğu kişinin programlama hayatı boyunca öğrenemediği bir şey Stringlerin immutable olduğudur. Yani düzenlenemez değiştirilemezler. Siz Stringin sonuna 1 char bile ekleseniz tüm string baştan oluşturulur.
Yararlı bir bilgi String.Format() metodunu görmüştüm ama denememe rağmen yararlı gibiydi ama çalışmalarım basit kaldığı için hiç ihtiyaç duymadım açıkçası. StringBuilder kullanmayı az az denedim basit sayılabilecek bazı programlarda ama yine açıkçası rafa kaldırdım, önce en basit şeylerde gelişmek için. Aslında sorun bu o kadar büyük bir evren ki her şeye zaman yok o kadar çok şeyi sonra öğrenirim diye öğrenmiyorum ki yavaş kalıyorum. Ama bazı şeyleri öğrenmeye çalıştığımda da kullanmama gerek olmadığı için unutuyorum veya tüm özellikleriyle kavrayamıyorum. @The Anorak , yardımcı olduğunuz için teşekkürler.

size tavsiye .net core bakın. Özellikle de Web API konusuna. biz kursta (Infotech Academy) şuan bunu öğreniyoruz bu konuyu bilen çok aranıyormuş hocamız çok söylüyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı