Rehber C++ İle Adım Adım Hesap Makinesi Yapımı

C++ dilinde bir hesap makinesi yapmak, temel programlama becerilerinin öğrenilmesi için harika bir yoldur.Bu makalede, C++ dilinde bir hesap makinesi yapmak için adım adım nasıl ilerleyebileceğinizi öğreneceksiniz.

1. Programınızın Gereksinimlerini Belirleyin
İlk adım, programınızın ihtiyaçlarını belirlemektir. Bir hesap makinesi programı, en azından aşağıdaki özelliklere sahip olmalıdır:

• Toplama, çıkarma, çarpma ve bölme işlemlerini gerçekleştirebilme yeteneği.
  • İki sayıyı kabul edebilme ve bunları işlem yapmak için kullanabilme yeteneği.
  • Hatalı girdileri yönetmek için bir mekanizma.
Aşağıdaki kod, kullanıcıdan iki sayı ve bir operatör sembolü isteyen ve sonuçları hesaplayan bir hesap makinesi programının taslağıdır tabii siz geliştirerek daha iyisini yapabilirsiniz:
C++:
#include <iostream>
using namespace std;

int main()
{
    float sayi1, sayi2, sonuc;
    char islem;

cout << "Enter first number: ";
    cin >> sayi1;

cout << "Enter operator (+, -, *, /): ";
    cin >> islem;

cout << "Enter second number: ";
    cin >> sayi2;

switch(islem) {
        case '+':
            sonuc = sayi1 + sayi2;
            break;

case '-':
            sonuc = sayi1 - sayi2;
            break;

case '*':
            sonuc = sayi1 * sayi2;
            break;

case '/':
            sonuc = sayi1 / sayi2;
            break;

default:
            cout << "Invalid operator!";
            break;
    }

cout << sayi1 << " " << islem
Tabii bu basit bir kod olduğunu unutmayın. Ayrıca bu kodları vermemin amacı, copy+paste yapıp ders geçmeniz değil. Bunun üstüne geliştirmeler yapıp kendinizi geliştirmenizdir. Bu kodları kullanacağınızda bunları unutmayın.

Sene 2005, ilk defa C programlama ogeniyorum ilk yaptigim proje C ile BlackJack kodu yazmakti. O zamanlar okulda PC falan yok tabi. Teorik olarak kagit uzerinde kod yaziyorduk hoca puanliyordu...
Wow. Aşırı zor iş sizinki. Diyelim ki bir hata yaptınız. Ve öğretmenin gözünden kaçtı. O ne olacak?

Sene 2005, ilk defa C programlama ogeniyorum ilk yaptigim proje C ile BlackJack kodu yazmakti. O zamanlar okulda PC falan yok tabi. Teorik olarak kagit uzerinde kod yaziyorduk hoca puanliyordu...
Sene 2022. Programlama sinavimizi kagit ustune C kodu yazarak olduk. Egitim bayagi ilerlemis.

Wow. Aşırı zor iş sizinki. Diyelim ki bir hata yaptınız. Ve öğretmenin gözünden kaçtı. O ne olacak?
Hocalar cok gaddar davranmiyordu, tek tek kodlari calistirmadigi icin sytax hatalarini goz ardi ediyorlardi, genel olarak dusunme yontemin dogru ise, algoritma icerisinde mantiksal hata yoksa puan veriyorlardi. Ayrica cok ihtiyac duyarsa kodu PC de yazip test edebilir fakat sinav kagidina puan vermek icin o kadar zahmete girmezler tabi. Ben sansliydim evde kendi laptopum vardi pratik yapabiliyordum. Derleyici olarak Borland kullaniyorduk...

Geri
Yukarı