C++ ile bir kişi neler yapabilir?

Leprosy

Hectopat
Merhabalar uzun süredir bir cevap bulamadığım bir soruyu burada sormaya karar verdim. Bilgisi olanların yardımcı olmasını istiyorum.
Öncelikle benim öğrenmek istediğim 4 dil var fakat bunların hiçbiri düşük seviyeli bir dil değil. Bunların yanında bir de düşük seviyeli bir programlama dilini öğrenme hevesim var ama boşuna zaman harcamakta istemiyorum ben C++ öğrenmeye başlasam tek başıma neler yapabilirim? Aklıma sadece masaüstü uygulaması geliyor. İnternette araştırdığımda sistem programlama, sürücü programlama gibi şeyler görüyorum bunların ne olduğunu tam olarak bilmiyorum. Tek başıma kodlama yapacağım zaman C++'ın bana katkısı olabilir mi? Yoksa C++la yapılabilen şeyler için bir ekip mi lazım?

Öncelikle C ile başla. Hem makineye hem de kullanıcıya yakın. C ile yapabileceğin çok şey var alttaki linkten bakabilirsin.

Merhabalar uzun süredir bir cevap bulamadığım bir soruyu burada sormaya karar verdim. Bilgisi olanların yardımcı olmasını istiyorum.
Öncelikle benim öğrenmek istediğim 4 dil var fakat bunların hiçbiri düşük seviyeli bir dil değil. Bunların yanında bir de düşük seviyeli bir programlama dilini öğrenme hevesim var ama boşuna zaman harcamakta istemiyorum ben C++ öğrenmeye başlasam tek başıma neler yapabilirim? Aklıma sadece masaüstü uygulaması geliyor. İnternette araştırdığımda sistem programlama, sürücü programlama gibi şeyler görüyorum bunların ne olduğunu tam olarak bilmiyorum. Tek başıma kodlama yapacağım zaman C++'ın bana katkısı olabilir mi? Yoksa C++la yapılabilen şeyler için bir ekip mi lazım?

C++ ile neredeyse her şey yapılabilir, sağlam şekilde C++ biliyorsanız yapabileceklerinizin sınırı hayal gücünüz ile alakalı.

C++ asıl adı Sınıflarla C olduğu için C ile başlamak güzel olur.
images.jpg

Galiba kendimi yanlış ifade ettim kusura bakmayın programlamaya yeni başlamayacağım uğraştığım başka diller var fakat hep c/c++ a ilgi duydum ama asıl işim bunlarla olmayacak sadece tek başıma yaptığım projelerde kullanabileceğim özellikleri var mı diye merak ediyordum. Mesela c++ta masaüstü uygulaması yapabilme imkanını tek başıma kullanabilirim ama başka neler yapabilirim onu merak etmiştim. Şu an 12.sınıftayım üniversiteye gittiğimde C dilini tanıyacağm.
Ya da şunu sorayım masaüstü uygulaması için C++ mantıklı bir seçim olur mu?

C++ 'de diger dillerdeki tüm özellikler vardır. C++ 'da olmayan yeni bir özellik popülerleşirse cok geçmeden C++'ın bi sonraki versiyonunda o eklenir. Örneğin fonksiyonel programlama popülerleşince C++11'de tüm fonksiyonel özellikler dahil edildi.

Bitcoin gibi CPU ve GPU yoğun uygulamalar, Node.js gibi 7x24 çalışan sunucu programların coğu kısmı C++ ile geliştiriliyor cunku Bitcoin sadece CPU yoğun program olmaktan öte karışık algoritmalar çalıştırmakta ve Node.js sadece sunucu programı olmaktan ötede bircok kütüphaneyi de çalıştırmaktadır bu noktada C++ 'nin fonksiyonel ve OOP özelliklerinin makina koduna derlenebilmesi avantajı sayesinde tercih edilmektedir.

Tor uygulamasında C ile geliştirilen (karışık algoritmaları çalıştıran) bazı paketler aynı zamanda Go (Golang) ile de geliştirilmeye başlandı yani C++ yerine Go da tercih edilebiliyor. Fakat benim favorim yine C++ cunku Go ile ilgili bazı problemler var.

C#, oyun yapımında kullanılıyor.

Amacın doğrultusunda bir dile başlaman daha iyi olur. Şuanda ne yapacağını bilmiyor gibisin. Eğer masaüstü uygulama geliştirmek istiyorsan yeni teknolojiler denemelisin. C#(yeni de sayılmaz aslında :d ), electronjs vs.
Üniversitelerde C ve C++ aslında öğretilmiyor. Onları göstermelerinin sebebi programlama temellerini bu dillerle iyi oturtuluyor olması. Gerçi şuanda çoğu üniversite artık python ile başlıyor.
Sende programlamada yeni olmadığını söylüyorsun o zaman bu dillerle uğraşman gereksiz.
Neler yapılabilir kısmı için google da bir sürü cevaplar var. Ayrıca github da C++ dilini seçerek yapılan projeleri görebilirsin.
Bana sorarsan bu diller seni tatmin etmeyecekler.
Amacını ve ilgilendiğin alanı yazarsan daha net cevaplar verebiliriz. Mesela oyun yapacaksan C++ Bir seçenektir. Öğrenebilirsin.

Galiba kendimi yanlış ifade ettim kusura bakmayın programlamaya yeni başlamayacağım uğraştığım başka diller var fakat hep c/c++ a ilgi duydum ama asıl işim bunlarla olmayacak sadece tek başıma yaptığım projelerde kullanabileceğim özellikleri var mı diye merak ediyordum. Mesela c++ta masaüstü uygulaması yapabilme imkanını tek başıma kullanabilirim ama başka neler yapabilirim onu merak etmiştim. Şu an 12.sınıftayım üniversiteye gittiğimde C dilini tanıyacağm.
Ya da şunu sorayım masaüstü uygulaması için c++ mantıklı bir seçim olur mu?

Visual c++ ile masaüstü programları yapabilirsiniz fakat Visual C# göre zor mu kolay mı pek bilmiyorum.

Geri
Yukarı