C++ ile kodlanmış programın kaynak kodlarını öğrenme

sonicnix

Centipat
Merhabalar değerli forum sakinleri, bir sorum olacak. Ben işime yarayacak bir program buldum. İçindeki kaynak kodlarını almam gerekiyor diye ile tarama yaparak C/C++ Visual Studio 2015 ile kodlandığını gördüm. Dnspy ile denedim bir şeye erişemedim. Ne yapmam gerek reverse engineering falan yapmamız gerekiyormuş anlamadım bana bu konuyu açabilecek forum sakinlerine şimdiden çok teşekkürler :).

Son düzenleyen: Moderatör:
JustDecompile diye bir uygulama vardi. Ise yarayabilir fakat ben kullandigimda tum masaustunu copluge cevirmisti. Ayar yapilmasi gerek gibi duruyor.

Bir aralar çok araştırmışdım reverse enginneringi.
Kodlarını açacağın program packlendiyse onu unpacklemen lazım, yani bir nevi koruma gibi bir şey. YouTube'da, hangi programla packli mi değil mi öğrenebildiğin, hangi programla kodları açabildiğini gösteren videolar mevcut.
Benim açmaya çalışdığım program öyle bir packlenmişdi ki çoğu videolardaki metodlar işe yaramadı.
En son bir video buldum, çok eski bir program yukletiyordu. Orada binary kodlarının basitleştirilmiş hali olan programlama diliyle bir şeyler yaptırıyordu (ismini hatırlayamadım dilin). Demem o ki izliceğin videodaki program bayağı eskiyse ve anlamadığın garip garip yazılar varsa boş geç, uğraşma.

Kodlarını açacağın program packlendiyse onu unpacklemen lazım, yani bir nevi koruma gibi bir şey. YouTube'da, hangi programla packli mi değil mi öğrenebildiğin, hangi programla kodları açabildiğini gösteren videolar mevcut.
Benim açmaya çalışdığım program öyle bir packlenmişdi ki çoğu videolardaki metodlar işe yaramadı.
En son bir video buldum, çok eski bir program yukletiyordu. Orada binary kodlarının basitleştirilmiş hali olan programlama diliyle bir şeyler yaptırıyordu (ismini hatırlayamadım dilin). Demem o ki izliceğin videodaki program bayağı eskiyse ve anlamadığın garip garip yazılar varsa boş geç, uğraşma.

Bende .net unpack Tools ve Cracker Tools by yildo var. İşe yarar mı?

Hortlatmış gibi olacam ama köye gitmiştim internet yoktu aha 30 dakika önce geldim. Programda herhangi bir packer yok nasıl öğrenebilirim?

Merhabalar değerli forum sakinleri, bir sorum olacak. Ben işime yarayacak bir program buldum. İçindeki kaynak kodlarını almam gerekiyor diye ile tarama yaparak C/C++ Visual Studio 2015 ile kodlandığını gördüm. Dnspy ile denedim bir şeye erişemedim. Ne yapmam gerek reverse engineering falan yapmamız gerekiyormuş anlamadım bana bu konuyu açabilecek forum sakinlerine şimdiden çok teşekkürler :).

Merhaba. Bu konularda çok yetkin değilim ancak bildiğim kadarıyla native koda dönüştürülmüş bir programı 1'e 1 şekilde kaynak koduna dönüştürmek imkansızdır. Bütün reverse engineering tekniklerindeki amaç bir programın mantığını ve çalışma şeklini anlamaya çalışıp, o programla aynı işlevi görecek bir programı ya da benzerinin tasarlanması ve en nihayetinde yazılması şeklinde gider. Ne kadar benzer olacağı sizin yeteneklerinize bağlıdır.

Reserve engineering teknikleriyle yazdığınız program işlevsellik açısından hiçbir eksiği olmasa bile kaynak kod asıl programın kaynak kodu olmayacaktır. Sizin yazdığınız farklı bir kaynak kod olacaktır. Asıl programın kaynak kodu sizin yazdığınıza göre çok farklı olabilir. Yani çok farklı teknikler izlenerek yazılmış bir program da olabilir.

Kısacası kaynak kod asıl yazarı tarafından yayınlanmadan bunu kimse bilemez. Reserve engineering yöntemleri ile yazılan program asıl programın bir benzeri (bir nevi imitasyonu) olacaktır. Umarım yardımcı olmuştur. Kolay gelsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı