C++ ile robot kodlanır mı?

Hocam biraz da işlemci gücünüze bağlı. Mesela arduino ile C++ kullanabilirsiniz ama işlem gücü düşük olduğu için ileri düzey bir robot yapamazsınız.

Anladım hocam ilerisi için diyorum da ben. Onun içinde bir cevabınız varsa dinliyorum :)
Raspberry Pi 4 daha ile düzeydir. Örneğin biz teknokentte denge robotu yapmıştık. Verdiğiniz herhangi bir yükü düşürmeden getirebiliyordu. Tabi bunun kod kısmı bayağı zorlayıcı ileri düzey 3 kişi kafa kafaya verip ancak yapabilmiştik. Genel olarak GitHub üzerinde çalışabileceğiniz örnek projeler bulunur onlarla başlayabilirsiniz. Kendinizin yazabilmesi daha iyidir. Arduino ile de yapılabiliyor ancak bizim yaptığımız biraz büyüktü.
Birçok örnek projeyi kütüphaneden de çekebilirsiniz.

Raspberry Pi 4 daha ile düzeydir. Örneğin biz teknokentte denge robotu yapmıştık. Verdiğiniz herhangi bir yükü düşürmeden getirebiliyordu. Tabi bunun kod kısmı bayağı zorlayıcı ileri düzey 3 kişi kafa kafaya verip ancak yapabilmiştik. Genel olarak GitHub üzerinde çalışabileceğiniz örnek projeler bulunur onlarla başlayabilirsiniz. Kendinizin yazabilmesi daha iyidir. Arduino ile de yapılabiliyor ancak bizim yaptığımız biraz büyüktü.
Birçok örnek projeyi kütüphaneden de çekebilirsiniz.
Anladım mutlaka bakacağım. Peki ileride 25-30 yaşlarında asker robot , takla atan robot , köpek robot yani "Boston Dynamics" gibi robotlar yapabilir miyim?

Anladım mutlaka bakacağım. Peki ileride 25-30 yaşlarında asker robot , takla atan robot , köpek robot yani "Boston Dynamics" gibi robotlar yapabilir miyim?
Yeterince kendinizi geliştirirseniz yapabilirsiniz. Boston Dynamics açık kaynak kullansa şu anda da birkaç kişi kafa kafaya vererek yaparsınız ama yapmıyorlar. İTÜ Teknokent'te birçok firma söylediğiniz tarzda projeler üzerinde çalışıyorlar ancak ekipleri bir hayli geniş. Yani siz tek başınıza bir ekibin 1 ayda yapacağı işi 1-2 yılda ancak yaparsınız.

Hevesini kırmak istemem ama bahsettiğiniz robotları yapmak için muazzam ekipler ve paralar gerekiyor.
Biliyorum hocam. Sadece ilgileneceğim alan konusunda işime yarayacak bir dil mi diye sormuştum.
Hocalarım kısacası C++ robot kodlama işinde işime yarayacak bir dil mi? (İleri seviye robotlar içinde)

Tabi başka dillerle de çalışmaları vardır ama yanlış bilmiyorsam Boston Dynamics Python kullanıyordu. En azından Atlas Python'la yazıldı diye biliyorum.
Zaten ilk olarak Python ile başlayacağım. Sonrası için C++ uygun olur mu? Hem yapay zeka hem de yapay zekayı aktaracağım robotlar yapmak istiyorum da.

Geri
Yukarı