C++ ile Türkiye'de iş bulmak

bmtdeveloper

Femtopat
Biraz saçma gelebilir ama takildigim ve asamadigim bir problemim var. İyi olmayan bir universite de bilgisayar m. 3. sinifim (cogu dersim alttan aslinda) ve motive olamiyorum cunku alan secemiyorum. Java OOP vs. ogrendim daha once ama nedense web beni motive etmiyor. JS ile ufaktan ugrasirken gram zevk alamadim, Java'da genellikle backend de kullaniliyor. Cok fazla proje yapmadim, hatta sadece basit to-do vs yazmistim ama arastirirken ve insanlarin anlattiklarini dinlerken sanki yazilim degilde WordPress'den site yapiyorlarmis hissi aldim. Elbette cok zordur alanlari, backend ozellikle cok cok fazla kavram, uzmanlasmak gereken alanlar var(spring Security bile basli basina alanmis) ama isin geneline bakinca ortaya konulan urunun web olmasi beni motive edemiyor. Gonlumden isletim sistemi yazmak, playstatin konsolunda backend yazmak, Unreal Engine ile oyun programlamak geciyor sanki. Emin degilim tabii ki ama en azindan bu alanlarda olmayi dusunmek beni heyecanlandiriyor. Belki isin sov kismindayim, belki de yalnizca bunlar beni motive ediyor bilmiyorum. Problem su ki, benim ayni zamanda hizla is bulup para kazanmam lazim. 1-1.5 sene sonra bir ise girmem ve para kazanmaya baslamis olmam sart. Ve ayni zamanda is degistirmenin kolay oldugu bir alana ihtiyacım var cunku kimsenin beni 'bu buradan ayrilsa cok fazla secenegi olmaz' diye dusunerek kullanmasini istemem. Web de bu imkanlar var diye goruyorum. Konu bu olunca C++ ile elektronik/gomulu haricinde sanki pek is imkani yok gibi, yani var ama sayili. Benimki teknik problemden cok sanki kisisel bir durum ama cozemiyorum. Belki farkli kisilerin yorumlari yardimci olur. C++ ile anlattigim konularda Türkiye de is imkani nasıl? Ozellikle 'istersen her şey olur' gorusu ile degil de daha gerçekçi bakarsak, ne tavsiye edersiniz? Sonuna kadar okudugunuz icin ayrica teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba dostum, benim adım Arda ve Mehmet Rıfat Evyap mesleki teknik Anadolu lisesinde 9. sınıf bir B. T. Öğrencisiyim. Aynı sorun bende de vardı beni hiçbir şey motive edemiyordu ama sorun şuydu ki benim dünyada en çok hoşlandığım en çok zevk aldığım şey yazılım ve donanımdı. Konuyla sonradan birleştirecek olduğum bir şey anlatacağım şimdi; benim ailem 6 yaşımda ayrıldı ve babamla kalmak zorunda kaldım, annem 2 kere ölümden döndü ve 2 sindede yanında olamadım ve beni asıl burkan şey kalp krizini üzüntüden, üzüntüyüde benim onunla görüşmek istemememden dolayı yaşamış olmasıydı. Yani dolaylı olarak benim yüzümden ölüyordu neredeyse. Her neyse onun dışında 7 yaşımdayken dedem öldü ama yerinde hiçbir zaman rahat yatamayacak çünkü oğlu olacak kişi iyi niyetli fakat sorumluluk ve islamiyet le alakası yoktu, bu hala aynı. 13 yaşımda babaannem öldü, babam çok sarsıldı ve kendini az da olsa düzeltmeyi başardı. Ben o sıra anneme geçmiştim çünkü büyüyüp aklım erdikten sonra her şeyin farkına vardım. Devamını anlatmaya gerek yok ve sadedimiz şu ki, hayatımız boyunca yaşadığımız ufacık bir trajik olay bile bizi yeniden geçmişe götürüp kendi içimizde stres ile boğulmamıza neden oluyor ve bununla şimdiki dertlerin bir araya gelince üstüne üstlük yetmezmiş gibi bu stres yüzünden kaybettiğin motivasyon ve hevesinin sana kattığı stres de binince sırtına, insanda motivasyon mu kalır? Sana tavsiyem, bunu derken biraz garipsiyorum çünkü senden küçüğüm ama stresten kalabildiğin kadar uzakta kalmaya çalış. Stres senin hayattaki amacını, hedefini, her şeyini silip yerine kendi karanlık tarafının görüntüsünü koyuyor.

Onun dışında C++ popüler bir oyun kodlama dili eğer böyle bir alana ilgin varsa -olmasa bile- çok rahat iş bulabilirsin ama hiç yoktan alışmak adına 10-20 adet proje yapman lazım, ben şimdiden yaptığım hatta gündelik hayatımda kullandığım projelerim var. Sana da proje yapmanı şiddetle öneririm. Artı olarak yazılımda en önemli şey mantıktır, dolayısıyla stres olursan mantığını kullanmanda zorlaşır. Diyelim stres mtres kalmadı pamuk gibisin, o zaman mantığını geliştirebileceğin şeylere yönel, bu konuda rubik's cube benim favorim.

Bu arada bir büyüğümden duymuştum; "Paranın peşinde değil, başarının peşinde koş."

Başarı olunca para her zaman gelir ama para? yoo, sen ne kadar kovalarsan o da o kadar kaçar.

Savunma sanayine iş yapan firmaların %90'ını;

C++, Qt ve tercihen Java ile uğraşan insanları işe alıyor.

Kısaca savunma sanayinde çok fazla iş imkanı var C++ için, onun dışındaki sektörlerde ihtiyaç daha çok dotnet ve java spring üzerine tercihen çok daha büyük firmalar go 'ya da talep gösteriyor -backend için-.

Temelinde hepsi programlama dili, sadece kendine göre dinamikleri fark ediyor. Sektördeki insanların %90'ı ilk işe başladığı alanda çalışmaya devam etmiyor. C++ ile başlayın iyi bir programcı olun, daha sonra önünüze çıkan seçenekleri değerlendirmeye devam edersiniz.

Savunma sanayine iş yapan firmaların %90'ını işe;

C++, Qt ve tercihen Java konusunda bilgi sahibi insanları işe alıyor.

Kısaca savunma sanayinde çok fazla iş imkanı var C++ için, onun dışındaki sektörlerde ihtiyaç daha çok dotnet ve java spring üzerine.

Temelinde hepsi programlama dili, sadece kendine göre dinamikleri fark ediyor. Sektördeki insanların %90'ı ilk işe başladığı alanda çalışmaya devam etmiyor. C++ ile başlayın iyi bir programcı olun, daha sonra önünüze çıkan seçenekleri değerlendirmeye devam edersiniz.
Savunma Sanayi icin elektronik mezunu olmak gerekmez mi? Diploma degil de donanim ogrenmek icin en azindan elektronik dersleri almak sart degil mi? Ve savunma sanayi disinda yaygin bir alan var mi low level kullanan? 5g var diye biliyorum ama ne kadar var emin degilim.

Savunma Sanayi icin elektronik mezunu olmak gerekmez mi? Diploma degil de donanim ogrenmek icin en azindan elektronik dersleri almak sart degil mi? Ve savunma sanayi disinda yaygin bir alan var mi low level kullanan? 5g var diye biliyorum ama ne kadar var emin degilim.

Savunma sanayinde yazılımcı olarak çalışmak istiyorsanız elektronik mezunu olmak şart değil.

Bilgisayar ya da elektrik elektronik mühendisi olmak bu alan için daha iyi bir kariyer seçimi.

Bu alandaki çoğu firma diplomaya özen gösteriyor fakat onu söylemeliyim. Alaylı olarak buralarda çalışmak benim fikrime göre biraz daha zor, farklı düşünenler olursa cevaplayabilir. Alaylı olarak savunma sanayide çalışmak için diplomalı birinden çok daha iyi olmanız gerekir.

Savunma sanayinde yazılımcı olarak çalışmak istiyorsanız elektronik mezunu olmak şart değil.

Bilgisayar ya da elektrik elektronik mühendisi olmak bu alan için daha iyi bir kariyer seçimi.

Bu alandaki çoğu firma diplomaya özen gösteriyor fakat onu söylemeliyim. Alaylı olarak buralarda çalışmak benim fikrime göre biraz daha zor, farklı düşünenler olursa cevaplayabilir. Alaylı olarak savunma sanayide çalışmak için diplomalı birinden çok daha iyi olmanız gerekir.

Mesala herkesin dilindeki Baykardan örnek vereyim:

Geri
Yukarı