C# ile web sitelerinden veri çekmek yasal mı?

Crypto Guard

Hectopat
Makaleler
2
Widget tarzı bir şey yapmak istiyorum.
Anlık veya birkaç dakika gecikmeli döviz kuru ve kripto paraların verisini alacağım.
Bu suç mu oluyor? Sonuç olarak bir bot.

Son düzenleme:
Web sitelerinden çektiğin kodu sadece kişisel amaçla kullanıyorsan yasal. Bunu ticari bir amaca büründürürsen yada başkalarına sunarsan (aile içinde 3-5 kişiyle paylaşmaktan bahsetmiyorum, koca bir topluluğa onlarca, yüzlerce kişiyle paylaşmaktan bahsediyorum) telif haklarına girer ve veriyi çektiğin sayfa sana yasal süreç uygulayabilir.

Web sitelerinden çektiğin kodu sadece kişisel amaçla kullanıyorsan yasal. Bunu ticari bir amaca büründürürsen ya da başkalarına sunarsan (aile içinde 3-5 kişiyle paylaşmaktan bahsetmiyorum, koca bir topluluğa onlarca, yüzlerce kişiyle paylaşmaktan bahsediyorum) telif haklarına girer ve veriyi çektiğin sayfa sana yasal süreç uygulayabilir.

Kendim için kullanacağım.
Nokta koymadım diye ceza veren moderatör'e sesleniyorum; Bu konuyu nasıl onaylıyorsunuz?
Ne gibi bir sorun var?

Merhaba,

Bot kullanımı yasaldır, herhangi bir suç teşkil etmez. İstediğiniz gibi bir widget oluşturabilirsiniz. Tek sorun pek çok site bu verileri serverda render etmiyor, client tarafında render edildiği için, sadece C# ile webrequest atamayabilirsiniz.

Webrequest'i kabul eden veri dağıtıcıları merkez bankaları ve Yahoo'dur.

Merhaba,

Bot kullanımı yasaldır, herhangi bir suç teşkil etmez. İstediğiniz gibi bir widget oluşturabilirsiniz. Tek sorun pek çok site bu verileri serverda render etmiyor, Client tarafında render edildiği için, sadece C# ile webrequest atamayabilirsiniz.

Webrequest'i kabul eden veri dağıtıcıları merkez bankaları ve Yahoo'dur.

Teşekkür ederim.
Forumda daha önce atılan bu mesajdan dolayı biraz şüphe düşmüştü içime.

Hocam tekrar uyarıyorum bunu site kendinizin değilse yapmayın, bot yazmak resmi işlem başlamasına neden olabilir? İzin alıp yapın yapacaksanız. Kendi başıma gelmişti yaptığım bot ile web Sitesin'den veri çekiyordum site sahibi mahkemeye verdi 1 ay mahkeme ile uğraştım.

Teşekkür ederim.
Forumda daha önce atılan bu mesajdan dolayı biraz şüphe düşmüştü içime.
Endişe etmenize gerek bulunmuyor, belirttiğiniz veriler belli dağıtıcılar tarafından sunuluyor ve anonimleşmiş verilerdir. Son olarak C# yerine Powershell kullansanız sizin için daha kolay bir kodlama süreci olur, ayrıca görev zamanlayıcısından ne sıklıkla çalışacağını seçersiniz, daha hafif yüklü bir program olur.

Veri aldığın sitede, sitede yer alan verilerin dışarıya çıkması ile ilgili açık bir ibare varsa sorun olabilir. Tabii ki bu durum senin bir kar amacı güttüğün anda başlar. Yani ürettiğin yazılımı satıp (Maddi bir karşılık almak fark yaratıyor diye biliyorum.) para kazanmaya başladığın anda bil ki o verinin telif haklarından sorumlusun. Fark edilirsen ceza yersin.

Veri aldığın sitede, sitede yer alan verilerin dışarıya çıkması ile ilgili açık bir ibare varsa sorun olabilir. Tabii ki bu durum senin bir kar amacı güttüğün anda başlar. Yani ürettiğin yazılımı satıp (maddi bir karşılık almak fark yaratıyor diye biliyorum.) Para kazanmaya başladığın anda bil ki o verinin telif haklarından sorumlusun. Fark edilirsen ceza yersin.

Endişe etmenize gerek bulunmuyor, belirttiğiniz veriler belli dağıtıcılar tarafından sunuluyor ve anonimleşmiş verilerdir. Son olarak C# yerine PowerShell kullansanız sizin için daha kolay bir kodlama süreci olur, ayrıca görev zamanlayıcısından ne sıklıkla çalışacağını seçersiniz, daha hafif yüklü bir program olur.

Teşekkürler tekrardan bilgiler için.

Geri
Yukarı